Roman Roczeń: postrzeganie to nie tylko to, co widzimy. To także wyobraźnia i interpretacja

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 14:57
Według szacunków liczba niewidomych w Polsce wynosi od 100 do 150 tys., liczba słabo widzących, to około milion osób. Międzynarodowa konferencja Reha For the Blind in Poland była nie tylko okazją do dyskusji, ale także platformą prezentacji zaawansowanej technologii, która ma ułatwiać życie osobom niewidomym.
Audio
  • Roman Roczeń o swoich pasjach, planach i wyzwaniach (Strefa prywatna/Czwórka)
.
.Foto: czwórka

W audycji rozmawialiśmy z pieśniarzem Romanem Roczeniem, który opowiedział o realizowaniu swoich pasji - muzycznej i żeglarskiej, a także o tym jak we współczesnym świecie żyje się osobom niewidomym.

Czy istnieją zasady savoir-vivre'u, którymi powinniśmy się kierować w komunikacji z osobami niewidomymi? - Języka polskiego należy używać zgodnie z jego przeznaczeniem. Sam brałem udział w projekcie żeglarskim pt. "Zobaczyć morze". Każdy ma swój sposób postrzegania - mój jest nieco inny, niż pozostałych - mówił.

Roman Roczeń Dystans pozwala nam trwać. Pozwala traktować brak wzroku jako fundament, na którym opiera się życie

Pieśniarz opowiadał o tym, dlaczego od lat zajmuje się muzyką szantową i piosenką turystyczną i jak to się stało, że zaangażował się w żeglugę i sporty ekstremalne. - Wydaje mi się, że udało mi się w którymś momencie zbudować świat wyobraźnią - świat wiatru, zgrzytu drewna o drewno, udało mi się opisać szum wody i niepokój. Potem postanowiłem sprawdzić, czy rozumiem to, o czym śpiewam, czy rozumiem i morze i czy nie istnieje dla mnie wyłącznie w wyobraźni - tłumaczył artysta.

W jaki sposób artysta kreuje rzeczywistość w swojej pracy twórczej? Co daje mu uczestnictwo w rejsach na morzu? Czy osoby niewidome mogą realizować swoje pasje w równym stopniu, co osoby widzące? Między innymi tego dowiemy się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Roman Roczeń (pieśniarz, gitarzysta, żeglarz), w rozmowie telefonicznej - Grażyna Janerko (Prezes Koła Grodzkiego Częstochowa Polskiego Związku Niewidomych)

Data emisji: 17.10.2017

Godzina emisji: 20.07

ac/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Taniec jak terapia. Pomaga szczęśliwie żyć?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 12:53
Czy rzeczywiście taniec pomaga się odstresować i rozładować napięcia? Miedzy innymi o tym Jakub Jamrozek rozmawiał z Martą Nitą i Piotrem Lenartem, mistrzami tańca w West Coast Swingu (WCS). - WCS to taniec, który ciągle ewoluuje. On jest oparty na muzyce, która jest popularna w danym okresie. Kiedyś wyglądał inaczej niż dziś - opowiadała Marta Nita.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gra w palanta - niezwykła historia poprzedniczki baseballu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 17:29
Od XVII wieku "palant" zyskiwał coraz większe grono zwolenników, żeby w drugiej połowie XX wieku popaść w zapomnienie. Teraz gra powraca do łask. Kto wie, czy baseball nie wywodzi się właśnie od niej? Taką tezę stawia Norman Davis w "Bożym Igrzysku". Gra w palanta jest polskim wynalazkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof na miarę XXI wieku? "Nie chodzi z głową w chmurach"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:00
- Filozofia jest zwornikiem, który pozwala zapuszczać się w różne rejony innych nauk. I choć dziś nie jest już uznawana za teorię wszystkich teorii to nadal chce zrozumieć, wszystko, co znajduje się wewnątrz - tłumaczy dr Artur Szutta.
rozwiń zwiń