Taniec jak terapia. Pomaga szczęśliwie żyć?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 12:53
Czy rzeczywiście taniec pomaga się odstresować i rozładować napięcia? Miedzy innymi o tym Jakub Jamrozek rozmawiał z Martą Nitą i Piotrem Lenartem, mistrzami tańca w West Coast Swingu (WCS). - WCS to taniec, który ciągle ewoluuje. On jest oparty na muzyce, która jest popularna w danym okresie. Kiedyś wyglądał inaczej niż dziś - opowiadała Marta Nita.
Audio
  • Marta Nita i Piotr Lenart o uzależnieniu od szczęścia w tańcu (Strefa Prywatna/Czwórka)

Izabela Guzek W terapii taniec rozumiany jest szeroko. To ma być ruch, którego celem jest nawiązanie kontaktu z drugą osobą i wyrażenie siebie

Piotrek jest z wykształcenia nauczycielem, dlatego ucząc tańca wykorzystuje metodykę i swoje doświadczenie tak, by każde zajęcia zawierały zarówno dużą dawkę informacji, jak i dobrej zabawy. Obecnie jest najwyżej notowanym tancerzem WCS w Polsce. Marta jest "mózgiem" wszystkich warsztatów i zajęć, które prowadzi razem z Piotrkiem - zarówno pod kątem przygotowywanego materiału, jak i ich organizacji. - W West Coast Swingu jest improwizacja, a to dla mnie jest w tańcu najciekawsze. Podoba mi się to, że trzeba kombinować z tym, co proponuje mi partnerka. Często powstają nowe figury - tłumaczył Piotr Lenart. - West jest jednym z nielicznych tańców, w którym partnerka ma bardzo wiele do powiedzenia i może wpływać na prowadzenie partnera - dodała Marta Nita.

Marta Nita Na zajęciach zawsze mówimy, że w West Coast Swingu najważniejsza jest komunikacja w parze

W "Strefie Prywatnej" o tańcu i jego terapeutycznych wartościach opowiadała także Izabela Guzek z Ośrodka terapii tańcem i ruchem IBA. - Terapia tańcem i ruchem to metoda, która może być wykorzystywana w pracy rozwojowej oraz psychoterapeutycznie. Ważne jest to, że nasze ciała wyrażają siebie. Na warsztatach i podczas terapii zawracamy uwagę na to, co się w ciele dzieje - wyjaśniała terapeutka.

Jak taniec otwiera ludzi na siebie i innych? Kto może prowadzić terapię tańcem? Jak kultura, w tym taniec, wpływa na nasze życie? I jak to jest być parą w życiu i na parkiecie? Tego wszystkiego dowiecie się słuchając nagrania audycji z Czwórkowego studia.

Zapraszamy także do obejrzenia fragmentu tanecznego popisu Piotra Lenarta i Marty Nity z Czwórkowego Studia.

Tancerze Marta Nita i Piotr Lenart w Czwórce/fot. Czwórka 
    Tancerze Marta Nita i Piotr Lenart w Czwórce/fot. Czwórka
***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Goście: Marta Nita i Piotr Lenart (mistrzowie tańca West Coast Swing, Sezon na Westa), Izabela Guzek (terapeutka, Ośrodek terapii tańcem i ruchem IBA)

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 20.05

jsz/kd

Czytaj także

Planszówkowe podziemie. Jak tworzy się gry?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 10:29
- Wśród autorów gier sporo jest programistów i wiele osób mówi, że tworzenie gier to matematyka. Ale ja jestem humanistą i stanowię zaprzeczenie tej tezy. Można projektować intuicyjnie, skupiać się na fabule - opowiadał Filipi Miłuński, projektant gier i założyciel Monsoon Group.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diverse Downhill Contest - wyścig zawsze ekstremalny

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 14:41
Trasa na stoku góry Stożek w Wiśle stworzona została już 11 lat temu i doczekała się miana kultowej. Tam właśnie odbywają się Diverse Downhill Contest, jedne z największych i najbardziej popularnych zawodów downhillowych w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zarażamy biegową pasją. "Warto zrobić pierwszy krok"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 11:51
Zorganizował grupę treningowo-biegową amatorów "Wieczorne bieganie w Szczecinie" i od ponad trzech lat przewinęło się przez nią ponad tysiąc osób. - Bieganie nie jest trudne. Na początku po prostu trzeba się odważyć i spróbować - mówił w Czwórce Wojciech Kępka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zrobić, "żeby się chciało tak, jak się nie chce"?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 14:57
Te słowa Kubusia Puchatka są mottem przewodnim tego wydania "Strefy Prywatnej", w której razem z twórczyniami warsztatów "Róż się! Poznaj siebie" Adą Jakimowicz i Ewą Jaczewską aktywizujemy umysły i ciała, aby osiągnąć sukces i lepiej poznać siebie. Za co siebie lubimy?
rozwiń zwiń