Wojciech Bonowicz o ks. Józefie Tischnerze: to był wielki wychowawca

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 12:09
- W XX wieku mieliśmy trzech takich wychowawców, o których nie wolno zapomnieć. Byli nimi Janusz Korczak, Antoni Kępiński i właśnie Józef Tischner – mówił Wojciech Bonowicz poeta, publicysta, dziennikarz i autor książek m.in. biografii ks. Józefa Tischnera.
Audio
  • Wojciech Bonowicz o filozofie z Podhala ks. Józefie Tischnerze (Strefa Prywatna)
Tatry, widok ze szczytu Mnich
Tatry, widok ze szczytu "Mnich"Foto: shutterstock/ Wojciech Wozniak

Wojciech Bonowicz Tischner symbolizuje w naszej kulturze pozytywną siłę i pozytywne spojrzenie na świat. Takich ludzi w przestrzeni publicznej jest niewielu. Dobra aura, którą wnosił sprawiała, że codzienna praca zamieniała się w święto

Tischner mawiał, że "Najpierw jest człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic... a dopiero potem księdzem". Te słynne słowa sprowadziły na niego trochę problemów, bo jeśli zinterpretować je dosłownie, można odnieść wrażenie, że dystansuje się do własnego kapłaństwa. Ale jeśli wczytać się w nie uważnie, to okaże się, że ich sens jest prosty. Tischner chce nam przez nie powiedzieć, że w gruncie rzeczy wszystko, co robimy siada na naszym człowieczeństwie. To, że jestem dziennikarzem zawdzięczam temu, że jestem człowiekiem, a to jakim jestem dziennikarzem określane jest przez to, jakim jestem człowiekiem - tłumaczył.

Jak przekonywał gość Czwórki, podhalański filozof posiadał doskonałą umiejętność do przekazywania ludziom uniwersalnych wartości. - Dziś, patrząc z perspektywy czasu wydaje się, że najważniejszą rolą Tischnera była rola wychowawcy. Był kimś, kto faktycznie formował ludzi do pewnych postaw. W gruncie rzeczy istota jego filozofii sprowadza się do tego, w jakim stylu człowiek żyje i jaki ma się stosunek do świata i samego siebie. Ja myślę o Tischnerze, jako o "wielkim wychowawcy" - opowiadał w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem.

Wojciech Bonowicz Często słuchamy o dobrych ideach, ale ludzie, którzy o nich opowiadają nie są dla nas przekonujący. Szukamy kogoś, kto wzbudzi nasze zaufanie. Tischner miał w sobie ten rodzaj autentyzmu. Dla niego zawsze najważniejsze było myślenie

Dlaczego jego filozofia nie traci na popularności? Jaki wpływ miał na ludzi, z którymi współpracował? Jak wyglądały kultowe wykłady ks. Tischnera, które prowadził na Uniwersytecie Jagiellońskim i skąd wziął się pomysł na stworzenie "Historii filozofii po góralsku"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

GośćWojciech Bonowicz (poeta, publicysta, dziennikarz i autor książek m.in. biografii ks. prof. Józefa Tischnera)

Data emisji: 12.12.2017

Godzina emisji: 20.05

ac

Czytaj także

17. Dni Tischnerowskie. Intelektualiści nie gryzą

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 17:30
Na odbywające się od 20 do 22 kwietnia w Krakowie 17. Dni Tischnerowskie w "Stacji Kultura" zaprasza nas Dorota Segda, aktorka i rektorka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Percepcja bez granic. Czy jest możliwa do osiągnięcia?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 20:38
Jak poznajemy otaczający nas świat i czy jest właśnie taki, jakim go widzimy? - Percepcja to rozumienie, uprzytomnienie i odbieranie świata na pewnym poziomie. Percepując widzimy własności przedmiotów i relacje między nimi w czasie i przestrzeni. To bardzo bogata siatka - mówił prof. Robert Piłat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof na miarę XXI wieku? "Nie chodzi z głową w chmurach"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:00
- Filozofia jest zwornikiem, który pozwala zapuszczać się w różne rejony innych nauk. I choć dziś nie jest już uznawana za teorię wszystkich teorii to nadal chce zrozumieć, wszystko, co znajduje się wewnątrz - tłumaczy dr Artur Szutta.
rozwiń zwiń