17. Dni Tischnerowskie. Intelektualiści nie gryzą

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 17:30
Na odbywające się od 20 do 22 kwietnia w Krakowie 17. Dni Tischnerowskie w "Stacji Kultura" zaprasza nas Dorota Segda, aktorka i rektorka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. 
Audio
  • Dorota Segda o 17. Dniach Tischnerowskich i o 70-leciu krakowskiej PWST (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment plakatu 17. Dni Tischnerowskich
Fragment plakatu 17. Dni TischnerowskichFoto: materiały prasowe

- Ksiądz Tischner to był nasz wykładowca i przyjaciel. W latach 80., gdy byłam studentką pracował w PWST na etacie. Wykładał na reżyserii i aktorzy nie mogli chodzić na jego zajęcia, dlatego spotykaliśmy się z nim na Uniwersytecie Jagiellońskim - wspominała Dorota Segda. - Tischner bardzo często mówił o filozofii w kategoriach dramaturgii i sceny życia - to w końcu tu spotykamy drugiego człowieka i to od nas zależy, co z tym spotkaniem zrobimy - mówiła aktorka w rozmowie z Katarzyną Kornet. 

Dorota Segda Wielu reżyserów, a wśród nich Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski i Piotr Cieplak, mówi o tym, jak ksiądz Tischner wpłynął na ich życie 

"Inny/Obcy/Bliźni" to temat przewodni 17.Dni Tischnerowskich, których głównym organizatorem jest krakowska PWST - 20 kwietnia trzydniowe wydarzenie otworzy spektakl "Do DNA" w reżyserii Ewy Kaim. - W tym przedstawieniu poprzez pieśni pochodzące z Kurpiów dochodzimy do naszej pierwotnej wrażliwości - zdradzała Dorota Segda. Kolejnego dnia natomiast aktorka przeczyta fragmenty esejów Józefa Tischnera zamieszczonych w książce "Inny", a centralnym punktem Dni Tischnerowskich będzie spotkanie z światowej sławy filozofem Hansem Joasem.

- Jeśli choć jedna osoba pomyśli sobie, jak ważne jest spotkanie z innym i jeśli myśl Tischnera stanie się dla kogoś drogowskazem, to po to jest nasze wydarzenie - podkreślała Dorota Segda. A jakie niespodzianki czekają na uczestników Dni Tischnerowskich 22 kwietnia, a także, w jaki sposób krakowska PWST będzie w tym roku obchodzić swoje 70-lecie - tego dowiecie się słuchając nagrania całej rozmowy.                                

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał przygotowała: Katarzyna Kornet

Data emisji: 19.04.2017

Godzina emisji: 10.16

jsz/mz

Czytaj także

Ks. Józef Tischner: Podhale to jest taka mafia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 12:19
W nagraniu z 1994 r. wybitny duszpasterz-filozof opowiadał m.in. o kulisach egzaminu na studia, w którym znaczącą rolę odegrali górale z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stoicyzm w XXI wieku. Bądź autorem własnego szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 13:55
- Filozofia stoicka zakłada, że człowiek jest autorem własnego szczęścia. Ludzie myślą: "muszę przyspieszyć, żeby zwolnić, muszę zrobić to, to i to, a wtedy będę mógł odpocząć". W moim mniemaniu mechanizm jest odwrotny: jeżeli wyciszysz się i zorganizujesz czas, zrobisz więcej - mówi dr Tomasz Mazur, praktykujący stoik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anda Rottenberg. Jak wydłuża życie dzieł sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 16:19
- Nie tylko dzieła sztuki, ale każdy przedmiot naznaczony jest pamięcią i ma swoje życie. Ja chcę je przedłużać - mówiła Katarzynie Kornet historyczka sztuki, kuratorka i publicystka. Dlaczego zdecydowała się na wystawienie na aukcję pięćdziesięciu dzieł ze swojej kolekcji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Satanowski o Zdzisławie Beksińskim: malował jak kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 15:00
Kompozytor i reżyser jest autorem pierwszego na świecie spektaklu inspirowanego życiem i twórczością Zdzisława Beksińskiego. - Czytałem to, co napisał, podziwiałem, co namalował, oglądałem filmy z jego udziałem. Fascynował mnie wszechstronnie i był jednym z impulsów dla mojej muzyki - opowiada Jerzy Satanowski.
rozwiń zwiń