X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Plotkowanie jako forma nauki? Dlaczego żyjemy historiami innych?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 14:26
- Gdyby zapytać ludzi o to, co robią w wolnym czasie, to prawdopodonie wymieniliby spotkania z bliskimi, podróżowanie czy aktywność fizyczną. Tymczasem najwięcej wolnego czasu spędzamy na życiu w światach, w których nas nie ma - przekonywał Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.
Audio
  • Lubisz historie innych ludzi? To naturalne jak jedzenie i spanie (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Historie, to pewnego rodzaju symulacje. Jest to dla nas forma nauki. Spełniają w naszym życiu ważną funkcję, o ile są pouczające Jarosław Świątek

- Nasz czas wypełniają telewizja, gry komputerowe, książki i internet. To ciekawe, ponieważ naszą uwagę powinny skupiać czynności, które są bardziej adaptacyjne, ważne z punktu widzenia naszego przetrwania - punktował w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem.

Dlaczego tak się dzieje? Ekspert wyjaśniał, że za wszystko odpowiedzialna jest wysoko rozwinięta wyobraźnia. - Dzięki korze mózgowej nasza wyobraźnia jest dużo lepiej rozwinięta, niż u któregokolwiek innego gatunku. Ściśle wiąże się ona z emocjami i przyswajaniem informacji. To ta właściwość ludzkiego mózgu odpowiada za nasze zamiłowanie do historii - tłumaczył. 

Czy plotkowanie może być formą nauki? Czy każda historia jest dla nas pouczająca? W jaki sposób z przekazywaniem opowieści radzą sobie zwierzęta? Czym jest marketing narracyjny? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kuszenie złego losu. Dlaczego podejmujemy ryzyko?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 16:35
- Badania nad ryzykiem są intensywne i już wiemy, gdzie tych mechanizmów w układzie nerwowym i mógu szukać - tłumaczył w Czwórce dr Szymon Wichary, psycholog z Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja u nastolatków. Jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 11:20
Jest bardzo powszechna - występuje u ponad połowy młodych ludzi. A jej objawy można pomylić z klasycznym buntem nastolatka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pułapki irracjonalności. W jaki sposób podejmujemy decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 13:36
Konsumenci, biznesmeni, politycy - wszyscy podejmujemy decyzje wynikające z bardzo podobnych schematów zachowań. Dan Ariely w książce pt. "Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje" wyjaśnia, co kieruje naszymi wyborami. W Czwórce na ten temat rozmawialiśmy z ekonomistką behawioralną Julią Kołodko.
rozwiń zwiń