X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trauma. Czy czas naprawdę leczy rany?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 15:50
- Nie należy mylić traumy ze stresorami codziennego dnia. Nasz mózg, np. gdy zasypiamy, świetnie przetwarza codzienne, małe stresy. Wówczas rano wstajemy i czujemy, że "już jest dobrze". Trauma to takie uderzenie, które nas zmienia i po którym nic już nie jest takie samo - mówi psychoterapeutka Bernadetta Głębicka.
Audio
  • Rodzaje traumy. Jak radzić sobie z traumą? Jak wygląda terapia i czy można samemu sobie poradzić? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: freephotos/Pixabay

Kobieta szpital smutek 1200.jpg
Autodestrukcja. Ostatnie wołanie o pomoc

Trauma z języka greckiego oznacza "ranę", w języku polskim jednym z jej synonimów jest "uraz". - To bardzo silny, nagły i niespodziewany uraz psychiczny, który powoduje trwałą zmianę w psychice. To musi być sytuacja, która zaburza nasze całkowite funkcjonowanie, zmienia nasze podejście do ludzi, do życia i nas samych - tłumaczyła ekspertka. - Stajemy się lękliwi, a sytuacje, które wcześniej były dla nas przyjemne, zaczynamy odbierać inaczej. Skutkiem są także zaburzenia nerwicowe, psychozy, nieumiejętność radzenia sobie z napięciem.

Mamy wiele rodzajów traum, m.in. komunikacyjna. Po wypadku samochodowym ludzie miewają stany lękowe, depresyjne. Pojawiają się u nich "flashbacki", czyli powracanie do momentu wypadku. Tu czas odgrywa ważną rolę Bernadetta Głębicka

Jak podkreślała to, co dla jednych będzie traumatyczne, dla innych wcale nie musi takie być. - Wszystko zależy od tego, jakie mamy zasoby, doświadczenia w dzieciństwie, wsparcie bliskich, czy typ osobowości - mówiła ekspertka.

Czy modyfikując przechowywane w umyśle wspomnienia poprzez nadanie im nowego znaczenia możemy obniżyć odczuwany poziom lęku, stresu, bądź innych negatywnych emocji? Jak przebiega terapia i jakimi metodami każdy z nas może pomóc samemu sobie wyjść z traumy? Na czym polega m.in. odwrażliwianie za pomocą ruchu gałek ocznych, czyli EMDR? Czy trauma może przechodzić z pokolenia na pokolenie i czy można się do niej... przyzwyczaić? Jak nasz mózg "zabezpiecza się " przed nią i ile prawdy jest w powiedzeniu, że czas leczy rany - o tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Bernadetta Głębicka (psychoterapeutka i neuropsycholog kliniczny, psychofizjolog, specjalistka w dziedzinie traumy)

Data emisji: 20.03.2019

Godzina emisji: 20.08

kd/kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie nastolatki piją od lat 90. Jak wyjść ze spirali nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 14:28
- Nie pilibyśmy alkoholu, gdyby nie była to substancja psychoaktywna, która ma wpływ na nasze emocje i samopoczucie. I wydaje nam się, że tego właśnie potrzebujemy - mówiła Jadwiga Fudała, terapeutka uzależnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest statystyczny komputerowy ćpun?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 13:43
- U podłoża uzależnienia od grania w gry leży ten sam mechanizm, który działa w przypadku alkoholików czy narkomanów. To problem z regulowaniem własnych emocji, który powoduje "uciekanie w inny świat". Tylko każdy ma swój świat, do którego ucieka - mówi dr Magdalena Rowicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autodestrukcja. Ostatnie wołanie o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 12:41
Samobójstwo, samookaleczenia, uzależnienia od substancji aktywnych, anoreksja, bulimia, uprawianie hazardu, zakupoholizm, uzależnienie od internetu, rzucanie sobie kłód pod nogi i porażki na własne życzenie - dlaczego to sobie robimy?
rozwiń zwiń