Trauma. Czy czas naprawdę leczy rany?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 15:50
- Nie należy mylić traumy ze stresorami codziennego dnia. Nasz mózg, np. gdy zasypiamy, świetnie przetwarza codzienne, małe stresy. Wówczas rano wstajemy i czujemy, że "już jest dobrze". Trauma to takie uderzenie, które nas zmienia i po którym nic już nie jest takie samo - mówi psychoterapeutka Bernadetta Głębicka.
Audio
  • Rodzaje traumy. Jak radzić sobie z traumą? Jak wygląda terapia i czy można samemu sobie poradzić? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: freephotos/Pixabay

Kobieta szpital smutek 1200.jpg
Autodestrukcja. Ostatnie wołanie o pomoc

Trauma z języka greckiego oznacza "ranę", w języku polskim jednym z jej synonimów jest "uraz". - To bardzo silny, nagły i niespodziewany uraz psychiczny, który powoduje trwałą zmianę w psychice. To musi być sytuacja, która zaburza nasze całkowite funkcjonowanie, zmienia nasze podejście do ludzi, do życia i nas samych - tłumaczyła ekspertka. - Stajemy się lękliwi, a sytuacje, które wcześniej były dla nas przyjemne, zaczynamy odbierać inaczej. Skutkiem są także zaburzenia nerwicowe, psychozy, nieumiejętność radzenia sobie z napięciem.

Mamy wiele rodzajów traum, m.in. komunikacyjna. Po wypadku samochodowym ludzie miewają stany lękowe, depresyjne. Pojawiają się u nich "flashbacki", czyli powracanie do momentu wypadku. Tu czas odgrywa ważną rolę Bernadetta Głębicka

Jak podkreślała to, co dla jednych będzie traumatyczne, dla innych wcale nie musi takie być. - Wszystko zależy od tego, jakie mamy zasoby, doświadczenia w dzieciństwie, wsparcie bliskich, czy typ osobowości - mówiła ekspertka.

Czy modyfikując przechowywane w umyśle wspomnienia poprzez nadanie im nowego znaczenia możemy obniżyć odczuwany poziom lęku, stresu, bądź innych negatywnych emocji? Jak przebiega terapia i jakimi metodami każdy z nas może pomóc samemu sobie wyjść z traumy? Na czym polega m.in. odwrażliwianie za pomocą ruchu gałek ocznych, czyli EMDR? Czy trauma może przechodzić z pokolenia na pokolenie i czy można się do niej... przyzwyczaić? Jak nasz mózg "zabezpiecza się " przed nią i ile prawdy jest w powiedzeniu, że czas leczy rany - o tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Bernadetta Głębicka (psychoterapeutka i neuropsycholog kliniczny, psychofizjolog, specjalistka w dziedzinie traumy)

Data emisji: 20.03.2019

Godzina emisji: 20.08

kd/kul


Czytaj także

Polskie nastolatki piją od lat 90. Jak wyjść ze spirali nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 14:28
- Nie pilibyśmy alkoholu, gdyby nie była to substancja psychoaktywna, która ma wpływ na nasze emocje i samopoczucie. I wydaje nam się, że tego właśnie potrzebujemy - mówiła Jadwiga Fudała, terapeutka uzależnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest statystyczny komputerowy ćpun?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 13:43
- U podłoża uzależnienia od grania w gry leży ten sam mechanizm, który działa w przypadku alkoholików czy narkomanów. To problem z regulowaniem własnych emocji, który powoduje "uciekanie w inny świat". Tylko każdy ma swój świat, do którego ucieka - mówi dr Magdalena Rowicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autodestrukcja. Ostatnie wołanie o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 12:41
Samobójstwo, samookaleczenia, uzależnienia od substancji aktywnych, anoreksja, bulimia, uprawianie hazardu, zakupoholizm, uzależnienie od internetu, rzucanie sobie kłód pod nogi i porażki na własne życzenie - dlaczego to sobie robimy?
rozwiń zwiń