Nierówności w pracy. Jak o nich rozmawiać?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 19:24
Dyskryminacja to mogą być niuanse i drobiazgi, np. zakładanie z góry, że ktoś czegoś nie zrobi, przerywanie wypowiedzi czy przypisywanie nadmiernej emocjonalności. 
Audio
  • Dyskryminacja w miejscu pracy. Jak poradzić sobie z problemem? (Strefa prywatna/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: nd3000/Shutterstock.com

W molestowaniu bardziej, niż o seks, chodzi o demonstrację władzy Karolina Kędziora

- Kobiety często znajdują się w sytuacji, kiedy osoba, która ma nad nami przewagę, pozwala sobie na komentarze, a nawet propozycje seksualne w miejscu pracy. W takim środowisku trudno o bezpośrednią konfrontację - mówiła Karolina Kędziora, radczyni prawna, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Przepisy nie zmienią rzeczywistości. Zmiana powinna zajść w naszej świadomości Karolina Kędziora

- Przez długi czas tego rodzaju zachowanie funkcjonowało w środowisku zawodowym jako norma. Dziś, dzięki staraniu wielu kobiet, m.in. akcji #metoo mówi się o tym coraz więcej. Poczucie solidarności ma tutaj duże znaczenie - przekonywała. 

Na czym polegają i jak rozpoznać mikronierówności w strukturach zawodowych? W jaki sposób stereotypy i wychowanie kształtują role społeczne? Na czym polega obowiązek przeciwdziałania dyskryminacji? Jak rozmawiać o nierównościach? O tym, w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Karolina Kędziora, radczyni prawna, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Data emisji: 22.05.2019

Godzina emisji: 20.09

ac

Czytaj także

Jesteśmy więźniami poprawności politycznej?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 19:30
Czapka z symbolem SS na głowie pisarza Michała Witkowskiego wywołała oburzenie. Ale czasem poprawność polityczna prowadzi do absurdów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słowa też gwałcą" - kampania Feminoteki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 16:00
Według badań 85 procent kobiet doświadcza agresji słownej w przestrzeni publicznej. Feminoteka opublikowała spot, w którym kobiety cytują słowa usłyszane pod swoim adresem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskryminacja płci. "To przez bariery w głowach"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 17:30
Kobiety są lepiej wykształcone, a rzadziej zajmują kierownicze stanowiska. - Ciągle najwięcej do powiedzenia w tej kwestii mają stereotypy - mówi Justyna Kryczka, koordynatorka projektu "Równość w biznesie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Równość w biznesie. "Kobiety ciągle mają gorzej"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 10:00
- Kobiet lepiej wykształconych niż mężczyzn jest teraz więcej niż przed laty. Niestety stereotypy z przeszłości nadal obowiązują na rynku pracy - mówi prof. Małgorzata Fuszara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Luka płacowa. Czemu kobiety zarabiają mniej?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 19:33
Statystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w Polsce blisko 20 proc, a dysproporcje w wynagrodzeniach widoczne są na wszystkich szczeblach kariery i niezależne od wielkości przedsiębiorstwa. W Polsce mężczyźni zarabiają średnio 1000 złotych więcej niż kobiety.
rozwiń zwiń