X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zaborcze matki. Toksyczne relacje, z których trudno się wyrwać

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 11:32
Kontrolują życie dziecka, nawet kiedy zbliża się do trzydziestki. Sprawdzają smsy, dzwonią kilka razy dziennie, mówią co ma studiować, gdzie pracować i wybierają partnerów. - To temat tabu, bo w naszym społeczeństwie przyjęło się, że o matkach mówi się tylko dobrze. A to problem bardzo powszechny - mówi psycholog dr Ilona Gołębiewska. 
Audio
  • Skąd bierze się toksyczna relacja matek z dziećmi i jak ją przerwać? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

Zachowania zaborczych, czy toksycznych matek są przeróżne, ale zawsze wiążą się z kontrolowaniem dzieci. - Dynamika relacji matki z synem czy córką jest bardzo skomplikowana. Do tego stopnia, że trudno powiedzieć, czy to matki są dziś zaborcze, czy ich dzieci niesamodzielne - tłumaczyła psycholog Katarzyna Kucewicz. - W przypadku chłopców dochodzi najczęściej do naruszania granic w sposób instrumentalny. Matki oczekują pomocy: naprawiania, podawania, przenoszenia przedmiotów, robienia zakupów. W przypadku córek to z reguły zależności emocjonalne. Córki mają być przyjaciółkami i powierniczkami, są obciążane problemami i frustracjami swoich matek.

Dlaczego matki chcą nadmiernie kontrolować swoje dzieci? Gdzie leży granica między opiekuńczością a toksycznością? Jak najczęściej reagują, gdy ich dorosłe już dzieci starają się usamodzielnić? Jak "odciąć pępowinę" bezboleśnie? Jak i czy w ogóle należy "zmuszać" matkę, by zaakceptowała nasze wybory i sympatie i nie projektowała naszej przyszłości? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W nagraniu audycji także historie słuchaczy Czwórki. O ich relacje z ich matkami i o relacje matek z dziećmi pytała w naszej sondzie Marta Hoppe.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeuta), Ilona Gołębiewska (autorka powieści "Pozwól mi kochać", doktor nauk społecznych) 

Data emisji: 4.11.2019

Godzina emisji: 20.08

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hiperkonsumpcja czyli Dzień Dziecka przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 18:58
Pieniądze jakimi dysponują młodzi konsumenci rosną w szybkim tempie. Według badań "Kids’ Power", dzieci w wieku 7-10 lat dysponują średnio 18 złotymi tygodniowo. W grupie wiekowej 11-16 lat tygodniówka wynosi średnio 28 złotych. Czy dzisiaj dzieci zaczynają rządzić portfelami swoich rodziców? Z czym przede wszystkim związane jest to zjawisko?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozytywne myślenie po polsku. Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:25
Większość z nas nie potrafi celebrować dobrych chwil. Łatwiej przychodzi nam wielokrotne przeżywanie porażek i trudnych wydarzeń. Dlaczego łatwiej jest nam mówić o rzeczach przykrych, niż tych, które nas cieszą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolor ma znaczenie. Zanim pomalujesz ściany sprawdź swój temperament

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 15:43
Czerń to kolor elegancki i wytworny, ale także kolor żałoby. Szary jest monotonny, żółty i pomarańczowy poprawiają nastrój. Co mówią o nas kolory, którymi się otaczamy?
rozwiń zwiń