Zaborcze matki. Toksyczne relacje, z których trudno się wyrwać

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 11:32
Kontrolują życie dziecka, nawet kiedy zbliża się do trzydziestki. Sprawdzają smsy, dzwonią kilka razy dziennie, mówią co ma studiować, gdzie pracować i wybierają partnerów. - To temat tabu, bo w naszym społeczeństwie przyjęło się, że o matkach mówi się tylko dobrze. A to problem bardzo powszechny - mówi psycholog dr Ilona Gołębiewska. 
Audio
  • Skąd bierze się toksyczna relacja matek z dziećmi i jak ją przerwać? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

Zachowania zaborczych, czy toksycznych matek są przeróżne, ale zawsze wiążą się z kontrolowaniem dzieci. - Dynamika relacji matki z synem czy córką jest bardzo skomplikowana. Do tego stopnia, że trudno powiedzieć, czy to matki są dziś zaborcze, czy ich dzieci niesamodzielne - tłumaczyła psycholog Katarzyna Kucewicz. - W przypadku chłopców dochodzi najczęściej do naruszania granic w sposób instrumentalny. Matki oczekują pomocy: naprawiania, podawania, przenoszenia przedmiotów, robienia zakupów. W przypadku córek to z reguły zależności emocjonalne. Córki mają być przyjaciółkami i powierniczkami, są obciążane problemami i frustracjami swoich matek.

Dlaczego matki chcą nadmiernie kontrolować swoje dzieci? Gdzie leży granica między opiekuńczością a toksycznością? Jak najczęściej reagują, gdy ich dorosłe już dzieci starają się usamodzielnić? Jak "odciąć pępowinę" bezboleśnie? Jak i czy w ogóle należy "zmuszać" matkę, by zaakceptowała nasze wybory i sympatie i nie projektowała naszej przyszłości? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W nagraniu audycji także historie słuchaczy Czwórki. O ich relacje z ich matkami i o relacje matek z dziećmi pytała w naszej sondzie Marta Hoppe.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeuta), Ilona Gołębiewska (autorka powieści "Pozwól mi kochać", doktor nauk społecznych) 

Data emisji: 4.11.2019

Godzina emisji: 20.08

kd

Czytaj także

Hiperkonsumpcja czyli Dzień Dziecka przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 18:58
Pieniądze jakimi dysponują młodzi konsumenci rosną w szybkim tempie. Według badań "Kids’ Power", dzieci w wieku 7-10 lat dysponują średnio 18 złotymi tygodniowo. W grupie wiekowej 11-16 lat tygodniówka wynosi średnio 28 złotych. Czy dzisiaj dzieci zaczynają rządzić portfelami swoich rodziców? Z czym przede wszystkim związane jest to zjawisko?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozytywne myślenie po polsku. Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:25
Większość z nas nie potrafi celebrować dobrych chwil. Łatwiej przychodzi nam wielokrotne przeżywanie porażek i trudnych wydarzeń. Dlaczego łatwiej jest nam mówić o rzeczach przykrych, niż tych, które nas cieszą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolor ma znaczenie. Zanim pomalujesz ściany sprawdź swój temperament

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 15:43
Czerń to kolor elegancki i wytworny, ale także kolor żałoby. Szary jest monotonny, żółty i pomarańczowy poprawiają nastrój. Co mówią o nas kolory, którymi się otaczamy?
rozwiń zwiń