Wygrana na loterii? "Dowód, że pieniądze szczęścia nie dają"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 09:54
Wyobraź sobie, że dziś wygrywasz miliony złotych. Twoje życie natychmiast się zmienia, a problemy odchodzą w niepamięć? Nieprawda, okazuje się, że najprawdopodobniej będzie to traumatyczne doświadczenie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gearstd/Shutterstock.com

szczęście wolność kobieta 1200.jpg
Jak być szczęśliwym? "To prawda, że ważne są tylko chwile"

Manuel Franco, 24-latek z Wisconsin w amerykańskiej loterii wygrał 786 mln dolarów. Dzień po tym, jak sprawdził losy i wiedział już, że wygrał, rzucił pracę i postanowił... ruszyć w świat, by pomagać. Nie wszyscy jednak mają takie podejście do pieniędzy. Pewna Brytyjka na loterii wygrała 2 mln funtów w wieku 16 lat: przeszła kilka operacji plastycznych, a pieniądze wydała na wakacje i imprezy. Dziś jest matką dwójki dzieci z - podobno - kolosalnymi długami. Milionerów z dnia na dzień nie brakuje też w Polsce. 36-letni Aleksander z Gdańska wygrał na loterii 3 mln złotych. Nie mieli jednak wraz z żoną pomysłu na to, co zrobić z takimi pieniędzmi, więc przepuścili je na imprezy, rzucając jednocześnie pracę. Jak przekonywał potem Aleksander w wywiadach, z perspektywy czasu okazało się, że "to była najgłupsza rzecz, jaką mogli zrobić". - Jesteśmy pewni, że jeśli dostalibyśmy nagle sporą sumę, nasze problemy zostałyby rozwiązane. Praktyka pokazuje, że w ogromnej większości przypadków to nie prowadzi do niczego dobrego, a wręcz przeciwnie - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką dr Julia Kołodko, doradca i trener w obszarach nauk behawioralnych.

Posłuchaj
33:20 Czwórka strefa prywatna 26.02.2021.mp3 Czy wygrana na loterii sprawi, że będziemy szczęśliwi? (Strefa Prywatna/Czwórka) 

liegmann odpowiedzialność 1200.jpg
Radość z małych rzeczy. 101 sposobów na szczęście

Działa tu bowiem "syndrom nagłego bogactwa". - Ludzie, którzy nagle wygrywają spore sumy, zaczynają się czuć niekomfortowo, dopadają ich lęki. Bo znajomi z dnia na dzień urywają z nimi kontakt, a daleka rodzina nagle sobie o nich przypomina i dzwoni po pożyczki. Tak to wygląda - tłumaczyła dr Julia Kołodko. - Teoretycznie więc bogacze mają więcej "przyjaciół", ale to nie są prawdziwi przyjaciele, tylko osoby interesowne, które robią to dla zysku - mówiła dr Julia Kołodko. Jak przekonywała, to, jak wykorzystamy nasze pieniądze, jest kwestią indywidualną. - Na pewno ważnym elementem jest nasza impulsywność, silna wolna i samokontrola, co jest uwarunkowane genetycznie. Na to nakładają się warunki, w jakich zostaliśmy wychowani. Najważniejszym elementem jest jednak poczucie celu - tłumaczyła ekspert. - Jeśli mamy plan, na przykład zbudowanie domu, to racjonalne wydawanie pieniędzy będzie dużo łatwiejsze - mówiła dr Julia Kołodko. 

Posłuchaj także:

To pułapka, w którą wpada nasz umysł. Wydaje nam się, że pieniądze "same w sobie" nas uszczęśliwią, a to nieprawda. Pieniądze są środkiem, a nie celem dr Julia Kołodko

Paradoksalnie - jak przekonywała gość Czwórki, można mieć za dużo pieniędzy. - Kluczowe dla poczucia szczęścia i satysfakcji z życia są relacje, a tymczasem w psychologii działa bardzo silny mechanizm, polegający na tym, że gdy nagle stajemy się bogaci, podświadomie zaczynamy być zachłanni i skąpi. Chwalimy się naszym portfelem, aktywują się u nas negatywne cechy - wyliczała dr Julia Kołodko. - Wygrana to euforia, ekscytacja, naszym zachowaniem kierują impulsy, nie ma miejsca na racjonalizowanie. Jeśli do tej pory mieliśmy kompleksy, nagle budujemy swoje ego na tych pieniądzach. Niewielu ludzi podejmuje wówczas mądre decyzje i przejmuje się uczuciami innych - podkreślała. Pieniądze wówczas kończą się po kilku miesiącach, ale wtedy nie ma już do czego wracać. - Dlatego, zamiast czekać na wygraną, warto zastanowić się nad tym, co mamy, i nad tym, co taki nagły majątek mógłby wnieść do naszego życia, ale także, co ewentualnie mógłby nam zabrać, i czy warto w ogóle za nim tęsknić - mówiła gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Julia Kołodko (doradca i trener w obszarach nauk behawioralnych)

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 20.08

kd

Czytaj także

Jak być szczęśliwym? "To prawda, że ważne są tylko chwile"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 10:37
- Na ogólne poczucie naszej szczęśliwości wcale nie wpływa stan konta, ale fakt, że za zarobione pieniądze kupujemy nie dobra, a doświadczenia, np. wycieczki czy bilety do teatru. Druga sytuacja to taka, w której obdarowujemy innych i widzimy ich szczęście - mówił Igor Rotberg, psycholog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja pozytywnego myślenia. "Nie bój się życiowych eksperymentów"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 12:18
- Najlepsza moc to ta, która płynie z nas i jest niezależna od tego, co dzieje się na zewnątrz. Zapisujmy swoje myśli, by z czasem nauczyć się kontrolować to, jak prowadzimy nasze życie. Myśli mają ogromną moc sprawczą - mówi terapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć dobry związek? Psycholog: warto wejść w niego z hasłem "sprawdzam"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 07:47
- Warto przed wejściem w nowy związek zastanowić się, czego oczekujemy, a czego potrzebujemy, na podstawie naszych dotychczasowych doświadczeń - tłumaczyła Kaja Tomczyk, psycholog. - Sprawdźmy, czy w tym związku zaspokojone będą nasze podstawowe potrzeby. 
rozwiń zwiń