Kompromis, czyli co kryje się za zmywarką

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 14:00
- Bardzo często walka o rację jest krzykiem o wysłuchanie. Możemy to interpretować jako oznakę niedojrzałości, ale warto spojrzeć na to, jak na sygnalizowanie pewnych potrzeb - mówi coach i trener Tomasz Kalko.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

Wyodrębniam trzy grupy ludzi. Są tacy, którzy mają bardzo silną potrzebę wpływu, co nie ułatwia życia. Są też tacy, którzy tej potzreby nie mają, bo są wycofani i potrzebują, żeby ktoś ich prowadził Trzecia grupa przeszła obydwa etapy i dzięki temu jest w stanie stworzyć partnerskie relacje Tomasz Kalko

Teoria psychicznego oporu

Łatwiej jest pokłócić się z kimś o niezakręconą tubkę z pastą do zębów, o rozrzucone skarpetki czy źle ustawioną klimatyzację w pokoju, zamiast porozmawiać o tym, co nas naprawdę boli. - W latach 60. studenci jednego z amerykańskich uniwersytetów przerowadzili badanie na temat wpływu, jaki ludzie mają na siebie i w ten sposób przyczynili się do opisania mechanizmu reaktancji, który w psychologii oznacza opór psychiczny. Fundamentem tej teorii jest twierdzenie o tym, że ludzie reagują oporem na odebranie im swobody działania lub możliwości - wyjaśnia gość Czwórki. - Ta walka o niezależność jest dla nas bardzo istotna, a relacjach z bliskimi niestety jeszcze bardziej nasila się. 

Posłuchaj
26:15 CZWÓRKA Strefa prywatna - kompromis 23.08.2021.mp3 Dlaczego Każdy z nas lubi mieć rację? (Strefa Prywatna/Czwórka)

Zobacz
pathdoc Shutterstock kobieta siła pewność siebie 1200.jpg
Odwaga i samoakceptacja - tak Polacy definiują pewność siebie

Autorytet nie zawsze musi mieć rację

Dlatego tak często miewamy potrzebę bycia "górą", spierania się o rację nawet w najmniejszych drobiazgach i to z kimś, kogo lubimy lub kochamy. - Przyznanie się, że czegoś się nie wie, albo że nie ma się racji, wiąże się z poczuciem utraty władzy - tłumaczy rozmówca Kuby Jamrozka. - Najlepszym przykładem są tutaj relacje z dziećmi. Czasami toczymy walkę o przysłowiową pietruszkę, kłócimy się o nieistotne sprawy, tylko po to, żeby udowodnić swoją rację. Boimy się, żeby nie stracić autorytetu, tymczasem w praktyce dzieje się na odwrót.  

Posłuchaj także:

Wyobraźmy sobie sprzeczkę o zmywarkę, w której jedna ze stron przekonuje, że ciągle musi sama wkładać do niej naczynia. Trzeba wsłuchać się w jej racje, bo czasami za "zmywarką" kryją się nie tylko brudne talerze, ale i poczucie osamotnienia Tomasz Kalko

"Za zmywarką kryje się samotność"

Poszukiwanie przyczyny tego, co leży u podłoża zachowań osób w relacji, często daje dużo lepsze rezultaty niż kompromis "na siłę". - To nie jest łatwe rozwiązanie i nie zawsze przynosi oczekiwane skutki, ale kiedy już odnajdziemy "tę trzecią ścieżkę", to okaże się, że kompromis nie jest już potrzebny - podsumowuje Tomasz Kalko.  

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Tomasz Kalko (coach, trener, mówca motywacyjny)

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 20.15

kul


Czytaj także

"Efekt Tetrisa". Jak gry wpływają na postrzeganie świata?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 08:50
To jedna z najczęściej studiowanych gier wideo w psychologii. Analiza jej budowy wiele już powiedziała nam na temat różnych rodzajów pamięci. Ale Tetris ma także wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skóropozytywność. Celebracja niedoskonałości

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 12:45
Media społecznościowe redefiniują standardy piękna i mobilizują do zmian nawet wielki koncerny kosmetyczne. Co kryje się za popularnymi ostatnio w sieci hasztagami #bodypositive, #skóropozytywność, czy #freethepimple (z ang. "uwolnij pryszcza")?
rozwiń zwiń