Nieprzeciętni 2022. Poznaj finalistów - Michał Kuryłek, Hubert Gross i Jagoda Hofman

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 10:00
Znamy dziesiątkę wyjątkowych osób wybranych przez jury plebiscytu Nieprzeciętni 2021. Do 12 czerwca można na nich głosować. W "Strefie prywatnej" rozmawiamy z finalistami. Gośćmi Czwórki byli Hubert Gross, Jagoda Hofman i Michał Kuryłek.
Troje z finalistów plebiscytu Nieprzeciętni 2022: Michał Kuryłek, Hubert Gross i Jagoda Hoffman
Troje z finalistów plebiscytu Nieprzeciętni 2022: Michał Kuryłek, Hubert Gross i Jagoda HoffmanFoto: Czwórka

Finał Czwórkowego plebiscytu Nieprzeciętni zbliża się wielkimi krokami. Do 12 czerwca każdy może głosować na jednego z naszych 10 finalistów. Wyniki i Nieprzeciętnego 2022 roku poznamy na uroczystej Gali 23 czerwca. 

Tymczasem nasze Czwórkowe studio odwiedziła trójka z zacnego grona finalistów, byśmy poznali ich lepiej. 

Michał Kuryłek - student medycyny z misją "wyciskania potencjału" 

Fundacja Wyciskarka Potencjału to inicjatywa, której prezesem jest Michał Kuryłek, dzięki niej znalazł się na liście Forbes 25 under 25. Jego misją jest pokazywanie młodzieży możliwości rozwoju oraz niwelowanie barier w dostępie do edukacji i informacji.

Koleżanka Michała, Jaśmina, mówi, że jest on człowiekiem mega inspirującym, szalonym, dającym wsparcie i energię, wizjonerem. Michał jest też najmłodszym na roku studentem medycyny, a wszystko przez to, że w liceum zdecydował się, żeby przeskoczyć jedną klasę. - W Polsce istnieje coś takiego jak home schooling, dzięki czemu można zrobić dwa lata szkoły w rok - wyjaśnia Michał Kuryłek. - Ja się na to zdecydowałem. Było trochę nauki, ale lubiłem to. Myślę, że najlepszy czas w życiu to jest ten, który sobie sami wybierzemy i sami zaplanujemy - dodaje. 

Pierwszym dużym projektem, który zainicjował Czwórkowy gość, była wspomniana Wyciskarka Potencjału. - Pomysł na tę inicjatywę zrodził się z tego, że bardzo mało osób wie o różnych stypendiach i możliwościach rozwoju dla młodzieży. To ogromny problem, bo jest ich cała masa, a nikt z tego nie korzysta - podkreśla. - Zacząłem od TikToka, dziś mam 190 tysięcy obserwujących. Na swoim kanale opowiadam o tych stypendiach. Po pewnym czasie zauważyłem, że ciężko jest dotrzeć tym medium do wszystkich potencjalnie zainteresowanych. Dziś więc Wyciskarka ma 200 ambasadorów w szkołach średnich i na uczelniach. Co chwilę dostajemy wiadomości, że komuś udało się dostać stypendium i właśnie wyjeżdża - dodaje. 


Posłuchaj
10:33 czwórka strefa prywatna 23.05.2022 1 michał kuryłek.mp3 Michał Kuryłek, finalista plebiscytu Nieprzeciętni 2022, opowiada o swoich pasjach i działalności (Strefa Prywatna/Czwórka)

Michał Kuryłek skupia się na przeróżnych stypendiach, przekazuje informacje, których brakuje. W Czwórce zdradza, że popularny program Erasmus nie jest inicjatywą skierowaną wyłącznie do studentów, a na taki wyjazd mogą aplikować nawet 13-latkowie. Dziś Wyciskarka Potencjału jest dużym projektem, a organizacje i uczelnie oferujące stypendia same zgłaszają się do Michała, by o nich opowiadał. - To jest moją misją - podkreśla. 

Finaliście Nieprzeciętnych 2022 nie jest obcy też wolontariat. Uczestniczył w takich misjach w Chorwacji, na Ukrainie i w Brazylii. Ten ostatni kraj bardzo zmienił jego perspektywę postrzegania świata. 

 

ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2022 <<<


Hubert Gross - projektant łazików, uczestnik analogowych misji kosmicznych

Hubert Gross to student Lotnictwa i Kosmonautyki na Politechnice Rzeszowskiej, tam też szkoli się, aby otrzymać licencję pilota zawodowego. Na studiach zaangażował się w projekt analogu łazika marsjańskiego, jest członkiem zespołu Innspace, członkiem Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. 

Justyna Pelc, koleżanka Huberta, ocenia go jako osobę, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. - Hubert skupia się na efekcie, dąży do niego. Wszystkie jego pomysły mnie zaskakują - podkreśla.  

- Większość moich projektów polegała na tym, że zaczynałem od zera, niewiele wiedziałem. Tak było m.in. z projektami baz księżycowych, projektem bazy marsjańskiej czy projektem łazika - przyznaje gość Weroniki Puszkar. - Aby zdobywać wiedzę i doświadczenie, zapisałem się do koła naukowego. Tam dużo się nauczyłem, mogłem się rozwinąć - dodaje. 

Hubert Gross wziął udział w 6-tygodniowej analogowej misji kosmicznej BRIGHT II organizowanej przez Analog Astronaut Training Center. - Podczas takiej misji mamy swoje stroje, które jednak nie są strojami astronautów, ale możemy nazwać je mundurami. Jednak podczas misji nie ubranie jest ważne, ale badania - podkreśla gość Czwórki. - W moim przypadku misja analogowa trwała 6 tygodni i polegała na tym, że testowane na nas były diety i rodzaj oświetlenia. Sprawdzano, w jaki sposób dieta i światło wpływają na daną liczbę ludzi w izolacji, bez światła słonecznego i zwykłego jedzenia - zdradza. 

Czytaj także:

Analogowa misja kosmiczna przebiega w zamknięciu. To niemałe wyzwanie dla psychiki, co również jest sprawdzane i testowane. - Trzeba było się dogadać w zamknięciu. W mojej grupie były jeszcze trzy osoby, które zostały moimi przyjaciółmi, ale były między nami spięcia i dziwne sytuacje. Trzeba było sobie z tym poradzić - dodaje.

Podczas misji Hubert testował trzy diety - dietę kontrolną, wegetariańską i wysokobiałkową. - U mnie w tych warunkach księżycowych dieta wysokobiałkowa dała najlepsze efekty, jeśli chodzi o spadek masy tłuszczowej i przyrost mięśni. To jednak zależy od sylwetki danego analogowego astronauty - wyjaśnia.  

Ważną inicjatywą, w którą zaangażowany jest Hubert Gross, jest również Rada Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. - Agencja popularyzuje sektor kosmiczny w Polsce, to szczególnie ważne, by tworzyć przyszłe kadry, zwiększać popularność sektora kosmicznego - podkreśla Hubert. - Jako studenci jesteśmy ciałem doradczym. Naszym zadaniem jest też działanie w lokalnych środowiskach, pomaganie ludziom w trafieniu do sektora kosmicznego - dodaje. 

Kosmos przyciąga. Hubert Gross zdaje sobie sprawę, że marzenie o misji kosmicznej jest dużym wyzwaniem, dlatego stawia też na pracę pilota. Planuje zostać pilotem liniowym. - Już dziś latam na symulatorach i na małych, lekkich samolotach. To początek mojej kariery w lotnictwie - zdradza. - Studia pilotażu to studia trudne, ale jeśli człowiek je lubi, to trudności przeradzają się w pasję - podkreśla. 


Posłuchaj
11:23 czwórka strefa prywatna 23.05.2022 2 hubert grass ok.mp3 Hubert Gross, finalista plebiscytu Nieprzeciętni 2022, opowiada o swoich pasjach, analogowych misjach kosmicznych i pilotażu (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

GŁOSUJ NA SWOJEGO FAWORYTA TUTAJ! <<<


Jagoda Hofman - studentka medycyny z talentem bajkopisarskim

Jagoda Hofman na co dzień studiuje medycynę w Katowicach, ale swoją wiedzę i umiejętności doskonali również w Niemczech, Austrii, Danii i Holandii. Angażuje się w działania wspierające kobiety w nauce, a jako mentorka pomaga młodszym koleżankom w zdobywaniu naukowych szczytów. Pisze też bajki. 

Jej narzeczony Michał mówi, że to osoba o niesamowitych zasobach energii, które wykorzystuje, żeby pomagać innym ludziom. 

Mimo że mama Jagody Hofman jest polonistką, ona sama nie poszła w jej ślady, ale wybrała studia medyczne. - Jako dziecko miałam duszę humanistki, dużo czytałam, pisałam. Wyobrażałam sobie swoją przyszłość jako dziennikarka, prawniczka - przyznaje gość Weroniki Puszkar. - W gimnazjum zachwyciłam się biologią i chemią, stąd też wybór profilu w liceum i kierunku studiów stał się intuicyjny. Medycyna to trudny i wymagający kierunek, pasja jest tym, co ratuje mnie w chwilach zwątpienia, po kolejnej godzinie spędzonej nad książkami - dodaje. - Uczenie się o tajemnicach ludzkiego organizmu jest dla mnie pasjonujące, dlatego też postanowiłam zgłębiać ten temat, pracując naukowo w tych dziedzinach, które interesują mnie najbardziej. 

Jagoda Hofman działa w trzech kołach naukowych swojej uczelni. - Z czasem na wszelkie działalności bywa trudno, ale miałam sporo szczęścia, bo trafiłam na wspaniałych opiekunów naukowych, od których sporo zależy: ile możemy robić, w jakie projekty możemy się angażować - zdradza gość Czwórki. - W Kole Zaburzeń Metabolicznych jestem przewodniczącą. Zajmuję się swoimi projektami, ale też koordynuję pracę innych studentów, pomagam w ich działalności. Prowadzę też swoje własne badania nad jednym z markerów powikłań w otyłości dziecięcej. Było to efektem mojego krótkiego romansu z endokrynologią, która nadal mnie interesuje, ale teraz bardziej poświęcam się neuronaukom. Rozpoczynamy projekt zapalnego podłoża napadów padaczkowych w padaczkach lekoopornych u dzieci - dodaje. 

Dusza humanistki jednak pozostała w Jagodzie, bo finalistka Nieprzeciętnych 2022 pisze też bajki dla dzieci, opowieści z medycyną w tle. - To są historie o zabarwieniu medycznym. Inspiracją do ich stworzenia były zajęcia w szpitalu, w których uczestniczyłam wielokrotnie jako studentka - opowiada. - Głównymi bohaterami moich bajek są dzieci z różnego typu niepełnosprawnościami. Chciałam stworzyć historie z bohaterami, z którymi dzieci mogłyby się utożsamiać, ale też którzy uczyliby wrażliwości na odmienność dzieci zdrowe. Chcę wskazywać, że ktoś inny nie jest gorszy - dodaje. 

Jagoda Hofman zdradza, że bajki chciałaby wydać, i rozdać je dzieciom, jeszcze w czasie studiów. Gość Weroniki Puszkar prowadzi też konto na Instagramie. Profil poświęcony jest tematowi studiowania medycyny i możliwości, które się z tym wiążą, a o których studenci nie zawsze mogą się dowiedzieć na uczelniach. 


Posłuchaj
09:58 czwórka strefa prywatna 24.05.2022 3 jagoda hofman.mp3 Jagoda Hofman, finalistka Nieprzeciętnych 2022, opowiada o swojej medycznej pasji i swoich bajkach, których bohaterami są dzieci z niepełnosprawnościami (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

GŁOSUJ NA SWOJEGO FAWORYTA I WYGRAJ NAGRODY. TUTAJ! <<<

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Hubert Gross, Jagoda Hofman i Michał Kuryłek (finaliści plebiscytu Nieprzeciętni 2022) 

Data emisji: 23.05.2022

Godzina emisji: 20.06

pj

Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. "Nieprzeciętność to pasja i odwaga tworzenia"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 11:00
Trwa plebiscyt Czwórki Nieprzeciętni 2022. Do 17 kwietnia czekamy na Wasze zgłoszenia, a my sprawdzamy, co słychać u finalistów z poprzednich lat: Klaudii Szubert i Bartosza Mamaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. Poznaj finalistów - Ola Bendarek i Jakub Tylman

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 12:00
Znamy dziesiątkę wyjątkowych osób wybranych przez Jury Plebiscytu Nieprzeciętni 2021. W "Strefie Prywatnej" rozmawiamy z finalistami. Gośćmi Czwórki są Aleksandra Bednarek i Jakub Tylman.
rozwiń zwiń