Wakacje 2018. Jak odpoczywać, żeby odpocząć?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 09:00
- Jeśli dwutygodniowy urlop jest jednym z kilku w roku, to wystarczający okres, by wypocząć - mówiły Anna Gradkowska i Ewa Borodo-Jaskólska, ekspertki Ośrodka Psychoterapii W Relacji. - Jeśli to jedyny urlop, trzeba się liczyć z tym, że pierwsze dni po prostu będziemy odpoczywać, nie robiąc nic.  
Audio
  • Jak skutecznie wypocząć podczas wakacji? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj, ilustracyjne
Zdj, ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Anton Watman

Po wakacjach powinniśmy wrócić pełni świeżej energii, kreatywni i gotowi do działania. Często jednak nie potrafimy odpoczywać i wracamy tak samo lub bardziej zmęczeni niż przed wyjazdem. - Badania dowodzą, że ludzie przed urlopem mają szereg obaw, związanych z pracą. Czują się niezastąpieni i boją się, że podczas ich nieobecności wszystko się "zawali". Próbują pozamykać wszystkie sprawy przed wyjazdem, co często oczywiście jest niemożliwe. Wówczas nie da się skutecznie wypocząć - mówią rozmówczynie Jakuba Jamrozka. - Jeśli tłumaczymy pracę jako "stan przejściowy", który skończy się, gdy zarobimy odpowiednio dużo pieniędzy, zastanówmy się, jak długo on już trwa. Jeśli to kolejny rok, gdy nie pozwalamy sobie na odpoczynek, może warto coś zmienić…

Jak zatem spędzić urlop, żeby wrócić do codziennych czynności z uśmiechem na twarzy i czystym umysłem? O czym mówi zmęczenie? Na jakie próby wakacje narażają związek i rodzinę? o tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kuba Jamrozek

Goście: Anna Gradkowska, Ewa Borodo-Jaskólska (psychoterapeutki, Ośrodek Psychoterapii "W Relacji")

Data emisji: 3.07.2018

Godzina emisji: 20.08

kd/ac

Czytaj także

Jak poprawić kondycję przed wyjazdem w góry?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 10:28
Na wspólne rozpoczęcie lata serwujemy rozciąganie i odpowiedni trening, który przygotuje do chodzenia po górach. Który trening wybrać: cardio, czyli zwiększający wydolność organizmu, czy ten wzmacniający - głównie mięśnie ud, łydek i grzbietu, które intensywnie pracują podczas wspinaczki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płytka wyobraźnia. Jak cieszyć się urlopem bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 14:37
Statystycznie każdego roku topi się w Polsce około pół tysiąca ludzi. Do tragedii najczęściej dochodzi na terenie niestrzeżonych kąpielisk i po wypiciu alkoholu. Ratownicy apelują - kąpmy się tam, gdzie jest bezpiecznie i róbmy to z rozsądkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łap fale z Czwórką. Latem się dzieje!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 16:32
Podczas wakacji mamy dużo czasu, aby korzystać z atrakcji przygotowywanych dla nas przez instytucje kulturalne, organizacje sportowe czy promotorów muzyki. Które miejsca warto odwiedzić, jakich dyscyplin sportowych spróbować - o tym latem w Czwórce!
rozwiń zwiń