Maturzysto, patrz na ptaki!

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 11:00
W Czwórkowej "Strefie Relaksu 2.0" w "Strefie Prywatnej" szukamy najlepszych i niecodziennych sposobów na relaks. Odpoczywać trzeba umieć! Tym razem proponujemy ptasi relaks. Obserwacja skrzydlatych przyjaciół pozwala oderwać się od stresów codzienności. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/PopTik
kruk pixabay 1200x660.jpg
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"

Czwórkowym specjalistą od ptaków jest Kacper Kowalczyk, lekarz weterynarii, prowadzący poniedziałkowe audycje "Dajesz radę". - Ptaki "zrobiły mi życie", gdyby nie one, nie siedzielibyśmy dziś tu. Ptakami zajmuję się całe moje życie - podkreśla. - Wychowałem się na książkach dr. Kruszewicza, z nimi stawiałem pierwsze kroki w ptasiarstwie, w ornitologii. Duży wpływ na moje zainteresowania miał również tata i dziadek. Hodowaliśmy amadyny wspaniałe, kury, kaczki, gołębie - wspomina. 


Posłuchaj
30:38 czwórka strefa prywatna 29.04.2021 (1).mp3 Obserwacja ptaków - sposób na relaks i oderwanie się od codziennych stresów (Strefa Prywatna/Czwórka)

 - Obserwowanie ptaków to sposób na relaks. Udowodnione naukowo jest, że jak mamy pełno zieleni wokół, to odpoczywamy. Mnie relaksuje obserwowanie ptaków, choć wiele sytuacji z życia tych zwierząt jest pełnych emocji - zdradza Kacper Kowalczyk. - Można odpocząć, nie myśląc o sprawach życia codziennego, to jest fajne, to jest piękne - podkreśla. 

Niektórzy organizują specjalne wyjazdy ornitologiczne, by zobaczyć wybrane gatunki ptaków, inni podglądają je w każdej wolnej chwili, wyglądając za okno, obserwując, nasłuchując. 

- Są gatunki ptaków, które trudno zaobserwować i ich występowanie stwierdza się po głosie. Przez środowisko, w którym żyją, ciężko jest je zauważyć. Takim gatunkiem jest np. świstunka żółta - zdradza weterynarz. - Jest w Polsce grupa tzw. twitcherów, którzy "kolekcjonują" ptaki, które udało im się zobaczyć. Najlepsi z nich widzieli już ponad 300 gatunków, które u nas mieszkają - dodaje. 

Posłuchaj także:

Kacper Kowalczyk podpowiada, że obserwacje ptaków warto zacząć od najbliższej okolicy - sikorki: modraszka i bogatka są bardzo wdzięczne do podglądania, często występują w miastach i możemy je zauważyć wyglądając przez okno. Ciekawym sposobem na poznanie różnych gatunków są spacery ornitologiczne organizowane w wielu miejscach, a gdy ktoś chce poznać ptaki na własną rękę, warto wyposażyć się w dobry przewodnik. 

- Moim ulubionym ptakiem jest jerzyk, moja przygoda z nim zaczęła się jeszcze w gimnazjum, gdy na kilku budynkach w moim rodzinnym mieście robiono termomodernizację - wspomina gość Jakuba Jamrozka. - Niestety przez te prace zabierano miejsca gniazdowania tym ptakom. Namówiliśmy burmistrza do zakładania budek lęgowych dla jerzyków. Później zajmowałem się jerzykami, które wypadły z gniazda, odchowywałem je i wypuszczałem na wolność - dodaje. 

Sprawdź także:


smarfon zieleń relaks shutter 1200 Yelisieieva.jpg
Literatura, spacery i sport - jak zregenerować się przed maturą?


Ostatnio lekarze z Wysp Szetlandzkich zaczęli przepisywać tzw. zielone recepty, w których obok lekarstw zalecają: spacery po plaży wzdłuż Atlantyku, piesze wędrówki, obserwacje ptaków. Taki relaks może być bardzo pomocny przy trapiących nas problemach. Podobnego zdania są autorzy książki "Ornitologia terapeutyczna" profesor Piotr Tryjanowski z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz dr Sławomir Murawiec, psychiatra, psychoterapeuta, fotograf ptaków. 

Naukowcy podkreślają, że oprócz tego, że i ludzie, i ptaki są kręgowcami, to łączy nas również różnorodność. - Gdy obserwuję ptaki, towarzyszy mi pewne wyciszenie - mówi profesor Piotr Tryjanowski. - Każdy z nas ma różne podejście, też emocjonalne, do obserwacji ptaków, chyba to też zależy od naszego aktualnego stanu, nastroju. Gdy "na ptaki" wyruszamy wypoczęci, to wyprawa dostarcza nam emocji podobnych do udziału w wyścigu, żeby zobaczyć nowe gatunki. Gdy jesteśmy zmęczeni, wyczerpani codziennością, to wyjście jest uciszeniem, ale wyostrzeniem słuchu i wzroku, żeby zobaczyć czy usłyszeć - dodaje. 

Dr Sławomir Murawiec zwraca uwagę, że ptaki grają na naszych emocjach. - Nawet krótkie wysłuchanie śpiewu ptaków sprawia, że moje napięcie spada, "wyluzowuję się", lepiej się czuję - zdradza psychiatra. - Ptaki dają taki efekt obniżenia napięcia, stresu, lepszego samopoczucia, wpływają na nasze emocje, mogą dawać radość - dodaje.  

Obserwacja ptaków może być świetnym planem na kilka przedmaturalnych dni, dzięki temu można odnaleźć wyciszenie, oderwać się od trudnych myśli, stresu. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Kacper Kowalczyk (lekarz weterynarii, prowadzący poniedziałkowe audycje "Dajesz radę"), Piotr Tryjanowski z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr Sławomir Murawiec (psychiatra psychoterapeuta, fotograf ptaków)

Data emisji: 29.04.2021

Godzina emisji: 20.08

pj

Czytaj także

Ptaki lubią ludzi. "Zrewanżujmy się naszą sympatią"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 16:40
Miłość, zdrada, walka o władzę, rozstania i powroty. A obok dramatów zwykłe sprawy - troska o dzieci, dom, o to, by było co do dzioba włożyć. To nie streszczenie tysięcznego odcinka telenoweli, tylko codzienne życie ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rejs na... ptaki. Zobacz z bliska głuptaka

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 18:45
Wypływają na Bałtyk i tam obserwują ptaki. Niby nic ciekawego, bo jak długo można gapić się w morze. Takie wyprawy bywają jednak naprawdę ekscytujące.
rozwiń zwiń