Abstynent we współczesnym świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 17:21
W Polsce alkohol towarzyszy wielu okazjom. Pojawia się na stołach w sytuacjach imprezowych, świątecznych, ale i tych smutnych. Jak w takim świecie odnajdują się dziś abstynenci?
Czy dziś abstynencja jest modna?
Czy dziś abstynencja jest modna?Foto: Shutterstock

Dziś coraz częściej spotykamy osoby, które rezygnują z picia alkoholu, wolą wyjść na kawę, a nie na piwo, w klubie sięgnąć po wodę, zamiast po drinka, a na rodzinnych imprezach zadowolą się szklanką kompotu, nie czekają na kieliszek wódki. W "Strefie prywatnej" Jakub Jamrozek spotka się z dr n.hum. Dominiką Łęcką, psychoterapeutką. Zapyta o to, co to znaczy być abstynentem we współczesnym świecie. 

Należy zauważyć, że w ostatnich latach zmienia się stereotypowy wizerunek abstynenta, który przez wiele lat był utożsamiany z niepijącym alkoholikiem. Dziś abstynencja jest zwykłym wyborem, podjętym bez wskazań zdrowotnych, dla trzeźwego postrzegania świata, czerpania z rzeczywistości takiej, jaką jest. W Czwórce porozmawiamy jak osoba niepijąca radzi sobie w społeczeństwie, w którym alkohol towarzyszy prawie każdemu ważnemu wydarzeniu, i radosnemu, i smutnemu? Czy to duże wyzwanie odmawiać każdego proponowanego kieliszka, a może dziś wystarczy już jednorazowa odmowa i wszyscy akceptują nasz wybór?

Warto też sprawdzić czy abstynencja nie jest nowym trendem, nową modą. A jeśli tak, to czy możemy ją odczytywać jednoznacznie pozytywnie?

***

Na audycję z cyklu "Strefę Prywatną" - w środę (25.01) o godz. 20.00 - zaprasza Jakub Jamrozek

Zobacz więcej na temat: Czwórka alkohol psychologia
Czytaj także

Problem alkoholowy. Jak żyć w związku z uzależnionym?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 17:40
Kto w parze żyjącej z problemem alkoholowym częściej jest uzależniony - kobieta czy mężczyzna? Co dzieje się w takim związku, jak on funkcjonuje na co dzień? O tym w "Strefie Prywatnej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieświadomy podwójny gaz, czyli odurzeni kierowcy za kółkiem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:30
Aż 30 proc. polskich kierowców przyznaje, że mogło świadomie lub nieświadomie prowadzić samochód, mając we krwi powyżej 0,2 promila alkoholu - wynika z najnowszych badań. 
rozwiń zwiń