Czy Polacy mają problem z alkoholem?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 21:18
Według badań IBRIS z początku tego roku tylko 46 procent Polaków uważa, że piwo to alkohol. Jeszcze mniej, bo 35 procent jest zdania, że alkoholem jest piwo smakowe, a zaledwie 29 – że cydr także należy zaliczyć do tego grona.
Audio
  • Polacy i alkohol. Dlaczego zaczęliśmy racjonalizować picie? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Freephotos/Pixabay

Dostępność ekonomiczna i cenowa sprawiła, że zmieniło się nasze podejście do alkoholu. Przemysł spirytusowy robi wszystko, by trafić ze swoim produktem do określonych grup. Dziś alkohol jest spersonalizowany Jadwiga Fudała

Większość Polaków nie wie ile jest alkoholu w danej jednostce objętości. Aż 63 procent ankietowanych stwierdziło, że w półlitrowej butelce piwa jest mniej czystego alkoholu etylowego niż w 50 ml wódki. Tymczasem ilość w obu jest taka sama. Niewiedzy towarzyszy wzrost spożycia alkoholu – w przedziale wiekowym powyżej 15. roku życia Polacy wypijają rocznie 11 litrów czystego spirytusu. Czy można już mówić o narodowym problemie z alkoholem? 

Przemysł alkoholowy promuje spożywanie alkoholu, jako coś niezwykłego. Alkohol nie towarzyszy zabawie. Młodzi najpierw piją, później się bawią prof. Mariusz Jędrzejko

- Według statystyk spożycie alkoholu od trzech lat jest na podobnym poziomie - mówiła Jadwiga Fudała z Działu Lecznictwa Odwykowego i Programów Medycznych PARPA. - Od jakiegoś czasu jest ono jednak zdecydowanie wyższe, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Zmieniło się przede wszystkim nastawienie do alkoholu, do którego większość podchodzi bardzo liberalnie. Bagatelizują zwłaszcza słabszy alkohol.

- W piciu osiągnęliśmy poziom, którym dorównujemy Rosjanom - dodawał prof. Mariusz Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej. - To, co niepokoi szczególnie, to uznanie piwa za napój narodowy. Narażeni są zwłaszcza młodzi ludzie, którzy obserwując te trendy utrwalają negatywne wzory zachowań - alarmował ekspert. 

Czy Polacy piją coraz więcej? W jaki sposób racjonalizujemy picie? Dlaczego ważny jest sposób w jaki spożywamy alkohol? Na temat problemu rozmawialiśmy z ekspertami w studiu Czwórki. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Jadwiga Fudała (Dział Lecznictwa Odwykowego i Programów Medycznych PARPA), prof. Mariusz Jędrzejko (Centrum Profilaktyki Społecznej)

Data emisji: 6.08.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Alkohol od 21 roku życia. Czy próg wiekowy powinien zostać podniesiony?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 14:09
Na całym świecie prawo zabrania sprzedaży napojów alkoholowych osobom przed ukończeniem 18 r. ż., w niektórych krajach 21 r. ż. Czy w trosce o młode pokolenia należałoby podnieść próg wiekowy pozwalający na sprzedaż alkoholu osobom, które skończyły 21 lat? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieświadomy podwójny gaz, czyli odurzeni kierowcy za kółkiem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 18:30
Aż 30 proc. polskich kierowców przyznaje, że mogło świadomie lub nieświadomie prowadzić samochód, mając we krwi powyżej 0,2 promila alkoholu - wynika z najnowszych badań. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie kąpieliska: pływanie w miejscach niedozwolonych, brawura i alkohol

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 18:38
Pierwszy weekend sierpnia okazał się tragiczny w skutkach dla kąpiących się. Utonęło aż 30 osób. Od początku 2018 ofiar śmiertelnych było 350. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym grozi picie alkoholu w ciąży?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 11:13
"Ciąża bez alkoholu" – pod tym hasłem PARPA od 2007 r. prowadzi działania w celu upowszechnienia wiedzy na temat tego, w jaki sposób na rozwój płodu wpływa picie w trakcie ciąży.
rozwiń zwiń