Nieprzeciętni 2023. Sylwia Żelazny: nowe życie z Nową Mową

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 11:20
Trenerka mowy, specjalista ds. edukacji z zakresu komunikacji i wystąpień publicznych. Przez kilkanaście lat zmagała się z emocjonalnymi blokami mowy i jąkaniem - teraz dzięki systematycznej pracy nad swoją Nową Mową i płynnej komunikacji, pomaga innym spełniać swoje marzenia. Dziś Sylwia Żelazny jest jedną z finalistek plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2023.
Sylwia Żelazny - finalistka plebiscytu Nieprzeciętni 2023
Sylwia Żelazny - finalistka plebiscytu Nieprzeciętni 2023Foto: arch.pryw.

Ponad 600 tysięcy osób w Polsce nie może płynnie mówić z powodu problemów o podłożu emocjonalnym. Pomóc próbuje im w tym finalistka plebiscytu Nieprzeciętni Sylwia Żelazny, która również zmagała się z tym problemem. - Już w przedszkolu byłam dzieckiem bardzo wycofanym. Nie lubiłam przebywać z innymi, wolałam obserwować, jak się bawią. Potem w szkole podstawowej zaczął się już problem związany z mówieniem - opowiada Sylwia w Czwórce. - Następnie pojawiły się całkowite blokady mowy. Chciałam coś powiedzieć, ale napięcie w ciele było tak duże, że nie byłam w stanie.

Jak wspomina gość audycji, rosnące blokady w mowie, przełożyły się na problemy z komunikowaniem się. Nawet dobrze przygotowana do lekcji nie była w stanie odpowiadać, trudnością stawały się także rozmowy z rówieśnikami. Po wielu wizytach w poradniach logopedycznych i próbach poradzenia sobie z problemem, w średniej szkole natrafiła na Nową Mowę. To odmieniło jej życie.

- Kiedy miałam 17 lat, rozpoczęłam trening Nowej Mowy. Od tamtej pory dzięki tej metodzie odnoszę sukcesy - tłumaczy. - Nowa Mowa to przede wszystkim trening w realnych sytuacjach, już nie wykonujemy w gabinecie jakiegoś określonego zestawu ćwiczeń.

Finał plebiscytu Nieprzeciętni 2023 odbędzie się w czwartek 22 czerwca >>> POZNAJ WSZYSTKICH TEGOROCZNYCH FINALISTÓW >>>

Jak zaznacza finalistka plebiscytu Nieprzeciętni, podczas nauki systemu podstawowego można się nauczyć takich umiejętności jak kontrola ciała czy zarządzanie emocjami podczas rozmów czy wystąpień. - Uczymy się zupełnie nowego sposobu mowy, który jest na początku charakterystyczny, ale który pozwala na przełamanie się. Na poznanie nowego nawyku, nowych doświadczeń, dzięki którym możemy wypowiadać się już płynnie i spokojnie - wyjaśnia. - Następnie mamy nasz system. No i oczywiście cały czas ćwiczymy w realnych sytuacjach, czyli zawsze, gdy mówimy, wprowadzamy Nową Mowę. Cały czas używamy nowego wzorca.

Sprawdź też:


Teraz swoimi doświadczeniami Sylwia dzieli się z innymi i wspiera ich w rozwoju. Jest trenerką mowy, prowadzi także szkolenia z zakresu komunikacji i wystąpień. - Wiem, że komunikacja to bardzo ważny element życia. Moim marzeniem jest edukowanie z zakresu kompetencji miękkich. Szczególnie podkreślam tę komunikację, bo wiem, że tysiące ludzi w Polsce codziennie walczy, żeby cokolwiek powiedzieć. Mają problem z przekazaniem swojej wiedzy, mimo że ją posiadają - zauważa Sylwia Żelazny. - Chciałabym napisać książkę o mojej historii, w której chce opisać, jak wygląda życie z emocjonalnymi blokami mowy, jak wygląda funkcjonowanie takiej osoby i z jakimi lękami codziennie musi się mierzyć. Chciałabym w niej również przedstawić moją drogę, kiedy zaczęłam trenować Nową Mowę, i to, jak zmieniło się moje życie, odkąd zaczęłam się rozwijać i osiągać sukcesy.


Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023. Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023.

Finał plebiscytu Nieprzeciętni 2023 odbędzie się w czwartek 22 czerwca >>> POZNAJ WSZYSTKICH TEGOROCZNYCH FINALISTÓW >>>

Posłuchaj
15:55 Czwórka/Strefa Prywatna Nieprzeciętni Sylwia Żelazny 06.06.2023.mp3 Nieprzeciętna Sylwia Żelazny - poznaj naszą finalistkę (Stera Prywatna/Czwórka)
 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Sylwia Żelazny (finalistka Nieprzeciętnych 2023)

Data emisji: 06.06.2023

Godzina emisji: 20.15

aw

Czytaj także

Grjótagjá Trail. Polskie studentki zaprojektowały kino na Islandii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 14:20
- Islandzcy filmowcy inspirują się naturą. Tworząc projekt kinowego pawilonu, oparłyśmy się na kinematografii tej wyspy oraz na krajobrazie, który zapiera dech w piersiach - mówi Maja Dziwok, studentka Politechniki Warszawskiej i współautorka pracy nagrodzonej w międzynarodowym konkursie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artystyczne biuro podróży. O inspiracjach duetu kinoManual

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 19:00
Aga Jarząb i Maciej Bączyk jako kinoMANUAL tworzą filmy i obiekty odwołujące się do bogatej tradycji ruchomych obrazów, sztuki kinetycznej, animacji i kina eksperymentalnego. Preferują analogowe techniki pracy: rysunek, wycinanki i found footage, a inspiracji szukają wszędzie, gdzie tylko się da. 
rozwiń zwiń