Nieprzeciętni 2023. Dawid Zmarzły, Dawid Zły: kaszubski hip hop

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 13:40
- Uwielbiam rap, muzykę i wszystko, co się z nią wiąże. Z drugiej strony też jestem lokalnym patriotą i bardzo sobie cenię te tradycyjne wartości naszego regionu - mówi Dawid Zmarzły, finalista w plebiscycie Nieprzeciętni. - Pomyślałem więc, żeby to połączyć.
Dawid Zmarzły, Dawid Zły - finalista plebiscytu Nieprzeciętni 2023
Dawid Zmarzły, Dawid Zły - finalista plebiscytu Nieprzeciętni 2023Foto: arch.pryw.

Dawid Zmarzły, Dawid Zły, urodził się w 1991 roku w Pucku, a mieszka i tworzy we Władysławowie. Ten kompozytor, raper, autor tekstów tworzący w języku kaszubskim ściśle związany jest ze swoim regionem. - Nie mamy w naszym regionie zbyt wielu fajnych rzeczy w rodzimym języku. Jest skansen dla turystów, są Kaszubianki, ciasta i biesiady, ale nie ma nic dla młodych - mówi gość Czwórki. - Mam więc nadzieję, że moja twórczość i podobnych mi artystów wypełni tę lukę.

Dawid ukazuje współczesny punkt widzenia na tradycję i popularyzuje wśród młodego pokolenia język przodków. - Mam takie osobiste zdanie, że to z biegiem czasu idzie do spłaszczenia, znormalizowania. Nie podoba mi się to strasznie - tłumaczy. - Ja walczę o to właśnie, żeby te małe, mikro społeczności i te ciekawostki przekazywać. Żeby nie było, że człowiek z różnych regionów jest taki sam. Nasze różnice są piękne i w tych różnicach jest skarb. Nie możemy wszystkiego robić na "jedno kopyto". Dlatego jeszcze przed wakacjami organizuję warsztaty i spotykam się z dzieciakami. Namawiam swoich młodszych znajomych do mówienia po kaszubsku, chwalenia się tym językiem, podtrzymywania tych tradycji. Chcę przekazać tym młodym ludziom, że warto budować na tym swój potencjał i pokazywać go dalej, a nie brnąć w coś, co już jest, i wtapiać się w tło.


Źr. Youtube/Dawid Zły - Czôrné pòdniebienié WIDEO | Kaszubski Hip Hop


Gość Czwórki z powadzeniem rapuje i nagrywa po kaszubsku, ma na swoim koncie dwie płyty, które szybko się rozeszły. - Wszystko robione własnym sumptem, pięć tysięcy krążków poszło - opowiada raper. - Trzecia płyta ukaże się w lipcu, czwarta w planach. Koncertuję także poza Kaszubami. Na mojej trasie znalazła się Łódź, Warszawa i Zabrze, wszędzie ciepło mnie przyjmowano. Tak że to jest coś świetnego i mam nadzieję, że idzie w dobrą stronę.

Najbliższy album Dawida także będzie nawiązywała do tradycji z jego rodzinnego regionu. - Płyta będzie traktować o kaszubskiej demonologii. Tak, jak w słowiańskich wierzeniach, gdzie jest bóg odpowiedzialny za morze, za wiatr, też jest u nas - opowiada. - Jesteśmy tutaj blisko natury i to się fajnie przeplata. Każdy numer na płycie będzie dedykowany oddzielnemu bóstwu.


Sprawdź też:


Artysta ma na swoim koncie kolaborację także z raperami ze Śląska, z którymi wziął udział we wspólnym projekcie. - Ślązacy też mają swój język - zawsze podkreślam, że to nie gwara, tylko język. Tak samo, jak u nas, i szukaliśmy podobieństw, żeby zrobić wspólny numer - mówi gość audycji. - Oczywiście to była ciężka praca, porządnie zrobiona, i okazało się, że jest wiele podobieństw. Robiliśmy też numery multikulturowe, gdzie śpiewał Ukrainiec, Czech, Polak, Niemiec, Ślązak, no i Kaszub.

Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023. Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023.

Finalistę plebiscytu Nieprzeciętni 2023 poznamy podczas uroczystej Gali 22 czerwca.

Posłuchaj
14:38 Czwórka/Strefa Prywatna - nieprzeciętni Dawid Zmarzły - _06_06-.2023.mp3 Nieprzeciętny Dawid Zmarzły - poznaj naszego finalistę (Stera Prywatna/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Dawid Zmarzły (finalistka Nieprzeciętnych 2023)

Data emisji: 06.06.2023

Godzina emisji: 20.45

aw

Czytaj także

Grjótagjá Trail. Polskie studentki zaprojektowały kino na Islandii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 14:20
- Islandzcy filmowcy inspirują się naturą. Tworząc projekt kinowego pawilonu, oparłyśmy się na kinematografii tej wyspy oraz na krajobrazie, który zapiera dech w piersiach - mówi Maja Dziwok, studentka Politechniki Warszawskiej i współautorka pracy nagrodzonej w międzynarodowym konkursie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artystyczne biuro podróży. O inspiracjach duetu kinoManual

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 19:00
Aga Jarząb i Maciej Bączyk jako kinoMANUAL tworzą filmy i obiekty odwołujące się do bogatej tradycji ruchomych obrazów, sztuki kinetycznej, animacji i kina eksperymentalnego. Preferują analogowe techniki pracy: rysunek, wycinanki i found footage, a inspiracji szukają wszędzie, gdzie tylko się da. 
rozwiń zwiń