Pies merda ogonem? To może być oznaka wrogości

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 17:13
- Psy mają rozbudowaną mowę niewerbalną. Ich uszy, oczy, łapy, całe ciało coś mówi - tłumaczyły w Czwórce członkinie Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.
Audio
  • Poznaj mowę ciała swojego psa (Dajesz radę/Czwórka)
Mowa ciała psów jest niezwykle bogata. Jak ją zrozumieć?
Mowa ciała psów jest niezwykle bogata. Jak ją zrozumieć?Foto: GlowImages/East News

Rozpoznanie tego, co faktycznie zwierzę chce nam przekazać, nie jest trudne. Mowy ciała zwierząt łatwo się nauczyć przekonywała w audycji Agata Bagdach, trenerka szkoleń miękkich oraz instruktorka dogoterapii. Ekspertka tłumaczyła między innymi, co pies chce powiedzieć, gdy liże nas po rękach. - To jest sygnał społeczny. Są hipotezy, że szczeniaki wilków liżą suki po faflach. Nasze pupile przenoszą takie społeczne sytuacje na człowieka - mówiła. W taki sposób zwierzak komunikuje nam, że wszystko jest w porządku.

Oznaką wrogości może być natomiast... merdanie ogonem. - Jeśli widzimy psa, który jest spięty, stoi na prostych łapach, stawia uszy i merda sztywno ogonem, jest to sygnał, że należy trzymać się z daleka - ostrzegała gość Czwórki. Jeśli natomiast widzimy, że całe ciało zwierzaka aż "chodzi" z radości wraz z ogonem, wtedy nikt nie ma wątpliwości, co chce nam przekazać.

Agata Bagdach i Katarzyna Makowiecka tłumaczyły też, jak należy się zachować, gdy pies nas atakuje. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Agata Bagdach i Katarzyna Makowiecka (Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom)

Data emisji: 23.08.2016

Godzina emisji: 14.10

pkur/pj

Czytaj także

Zoopsycholog - ktoś, kto rozumie język zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 15:00
Psycholog zwierząt, inaczej behawiorysta, to ktoś, kto tłumaczy z języka kociego i psiego na nasz, a dzięki temu pomaga rozwiązać najróżniejsze problemy z pupilami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cmentarz dla zwierząt to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 11:20
Słuchaczka pyta, czy w Szczecinie powstanie planowany cmentarz dla pupili. Jest zaniepokojona, bo inwestycja się opóźnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plebiscyt "Serce dla Zwierząt". Uczmy się od nich empatii

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 15:54
Celem plebiscytu odbywającego się po raz 13. jest docenienie szczególnej troski o zwierzęta. W tym roku kolegium redakcyjne portalu psy.pl przedstawiło 8 nominacji. Wśród kandydatów są m.in. Dawid Podsiadło i Olga Frycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróże ze zwierzętami. Jak się do nich przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 15:36
- Podróże autem z naszego punktu widzenia nie są niczym dziwnym. Z punktu widzenia psa jest odwrotnie. Nagle zwierzęciu "ucieka" podłoże spod łap, a to nie jest naturalne - mówiła psia behawiorystka Aneta Awtoniuk.
rozwiń zwiń