Otyłość - kiedy zaczyna się choroba i jak jej uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 18:00
Dawniej postrzegana była jako symbol dostatku i bogactwa. Dziś ma ją 20 proc. Polaków, choć pewnie wcale nie jest ona im potrzebna. Zła dieta, brak ruchu, geny - to wszystko może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości, czyli stanu który nie pozostaje obojętny dla zdrowia.
Audio
  • To jedna z najpopularniejszych chorób i poważny problem rozwiniętych społeczeństw XX w. jak walczyć z otyłością i jak się przed nią ustrzec? (Dajesz radę/Czwórka)
Kiedy zaczyna się otyłość? Jak ocenia się nadwagę? Jak obliczyć BMI? O tym m.in. w Dajesz radę
Kiedy zaczyna się otyłość? Jak ocenia się nadwagę? Jak obliczyć BMI? O tym m.in. w "Dajesz radę" Foto: Yuriy Maksymiv/Shutterstock.com

Justyna Marszałkowska-Jakubik Wskaźnik BMI bywa niemiarodajny. Nie bierze pod uwagę m.in. tego, czy mamy otłuszczone narządy wewnętrzne, czy jesteśmy aktywni fizycznie, albo czy nie jesteśmy w ciąży. Daje jednak pewne ramy, w których możemy się mieścić

- Z naukowego punktu widzenia otyłość zaczyna się, gdy wskaźnik BMI, czyli podzielenie masy ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu, przekroczy 30. W praktyce - wcześniej, gdy zaczynamy nosić dużo większe rozmiary niż dotychczas - tłumaczyła dietetyk Justyna Marszałkowska-Jakubik i przekonywała, że powodów otyłości może być mnóstwo: nieprawidłowa dieta czy brak aktywności fizycznej. Geny - jak przekonywała, to tylko ok 5 proc. - Ona nie pojawia się nagle, zawsze poprzedza ją nadwaga. To "czerwona lampka", która powinna dać nam do myślenia - tłumaczyła ekspertka.

Co sprawia, że zaburzenie to jest tak częste, a ilość osób starająca się o wyjście z choroby tak duża? Jak uniknąć otyłości, skoro jedną z jej przyczyn jest… wiek? Co nam grozi, gdy otyli jesteśmy przez dłuższy czas i dlaczego warto pić wodę podczas posiłków, a nie po nich? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego, przygotowanego przez Olę Rebelińską.

Justyna Marszałkowska-Jakubik Każdy typ otyłości może dotyczyć jednej i drugiej płci. Mówi się jednak, że mężczyźni są bardziej narażeni na otyłość typu "jabłko", czyli brzuszną, a kobiety na otyłość typu "gruszka", gdy tłuszcz odkłada się troszkę niżej. To jest uwarunkowane hormonalnie

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Justyna Marszałkowska-Jakubik (dietetyk, autorka bloga "Zdrowo najedzeni")

Data emisji: 3.02.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/kul

Czytaj także

10 kroków, by cieszyć się dobrym życiem

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 10:50
- Przygotowałyśmy kompleksowy program dla zdrowia, bo choć już wiele na ten temat powiedziano, ciągle popełniamy błędy na drodze do lepszego i zdrowszego życia - przekonują autorki kampanii "Zadbaj o zdrowie - kompleksowo!" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedz dobrze i świadomie. Jak układać dietę?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 18:10
Na dietę przechodzimy najczęściej, żeby schudnąć lub poprawić kondycję. Według statystyk każdego roku co trzeci Polak jest na diecie, natomiast rynek spożywczy elastycznie, dopasowuje się do naszych potrzeb, podsuwając coraz to nowe rozwiązania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W zdrowym gotowaniu liczy się kreatywność

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 18:00
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji o najlepsze sposoby obróbki warzyw, owoców, mięsa i ryb zapytaliśmy ekspertów z Fundacji Szkoła na Widelcu - dietetyczkę Ulę Somow i kucharza Grzegorza Łapanowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chia, algi, jagody goji - wprowadź do diety nową jakość

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 15:06
Jarmuż, komosa ryżowa, olej lniany, algi, jagody goji czy czosnek - moda na zdrowe gotowanie trwa, więc te składniki coraz częściej lądują na naszych stołach.
rozwiń zwiń