Kominiarz - zapewnia bezpieczeństwo i... szczęście

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 17:13
Z okazji Dnia Kominiarza i Strażaka, których patronem jest Święty Florian, w Czwórce gościł wiceprezes Krajowej Izby Kominiarzy Mirosław Antos. - Zawód kominiarza jest niszowy i typowo rzemieślniczy. Rozwija się przede wszystkim w kręgach rodzinnych - mówił Beacie Kwiatkowskiej zaproszony gość. Czym zajmuje się kominiarz?
Audio
  • O zawodzie kominiarza opowiada Mirosław Antos, wiceprezes Krajowej Izby Kominiarzy (Dajesz radę/Czwórka)
Kominiarz Mirosław Antos i Beata Kwiatkowska w Czwórce
Kominiarz Mirosław Antos i Beata Kwiatkowska w CzwórceFoto: Czwórka

Mirosław AntosAby zostać kominiarzem, nie można mieć lęku wysokości. Trzeba przejść pakiet specjalistycznych badań. Często pracujemy na wysokości oraz w zmiennych warunkach pogodowych. Trzeba też lubić ludzi - w końcu wchodzimy do ich domów

- Przede wszystkim czyścimy przewody kominowe, spalinowe i wentylacyjne oraz zajmujemy się ich kontrolą. Oceniamy też, czy wentylacja budynku pomieszczenia jest prawidłowa oraz czy nie ma zagrożenia pożarowego i zatruciem tlenkiem węgla - wyjaśniał Mirosław Antos. Kominiarz to także pogromca smogu. - W kominach wybieramy sadzę i pył, aby nie były emitowane do atmosfery. To ma wpływ na ilość i wielkość smogu - przekonywał zaproszony ekspert.

Oprócz kominiarskich obowiązków Mirosław Antos opisywał też, jakie wykształcenie i predyspozycje należy mieć, aby kominiarzem zostać. A czy pracują w tym zawodzie kobiety? - Jest ich około 40 w całej Polsce i w niczym nie ustępują mężczyznom - podkreślał. A co należy zrobić, aby zobaczony na ulicy kominiarz przyniósł nam szczęście? I jak chronić się przed fałszywymi kominiarzami?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji z Czwórkowego studia, w której o swojej pracy w zawodzie kominiarza opowiadała też Andżelika Jakubowska.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Gość: Mirosław Antos (wiceprezes Krajowej Izby Kominiarzy)

Data emisji: 4.05.2017

Godzina emisji: 14.08

jsz/mg

Czytaj także

Animator kultury. Docenia potencjał społeczności

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 16:00
- W pracy animatorów bardzo często chodzi o to, żeby wyzwolić w ludziach potrzebę uczestnictwa w kulturze - mówi w Czwórce Joanna Kubicka, animatorka kultury związana m.in. ze Stowarzyszeniem Katedra Kultury oraz z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krytyk filmowy? "To nie tylko stawianie gwiazdek"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 18:00
- Nie trzeba kończyć studiów filmoznawczych, żeby zostać krytykiem. Trzeba je skończyć, jesli chce się być fimoznawcą - zapewnia krytyk i dziennikarz filmowy, Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Au pair. "To zajęcie, które pozwala odblokować się"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 15:30
- Kontakty ze studentami, rodziną, u której mieszkamy, czy nawet z dzieckiem, którym się opiekujemy, zwalniają w głowie językową blokadę. Sprawiają, że stajemy się niezależni i pewni siebie - przekonuje Gabriela Basek, dyrektor programu Cultural Care Au Pair.
rozwiń zwiń