Detoks. Jak wspomóc oczyszczanie organizmu?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 16:55
Aby szybciej pozbyć się z organizmu szkodliwych związków chemicznych i toksyn, korzystamy z różnych metod. Które są najskuteczniejsze?
Audio
  • Oczyszczanie organizmu - co musisz wiedzieć? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Maridav/Shutterstock.com

warzywa wegetarianizm kobieta 1200.jpg
Paleo czy witariańska - czy istnieje dieta cud?

Detoks to inaczej oczyszczanie, odtruwanie organizmu. - W naszej żywności jest ok 10 tys. różnych dodatków: barwników, spulchniaczy, polepszaczy, które wydłużają termin ważności. To wszystko są dla ludzkiego ciała toksyny, bo nie są to składniki naturalne - mówiła Żaneta Geltz. - Do tego dochodzą pleśnie, grzyby, akryloamidy, wydzielające się przy smażeniu w nieodpowiednich tłuszczach - ich są miliony i powodują m.in. astmę. Nadmiar cukru czy pszenicy też nie buduje komórek, a powoduje m.in. drożdżycę, która ma poważne konsekwencje dla jelit - tłumaczyła. Jak podkreślała, centrum naszego metabolizmu jest wątroba, która radzi sobie z toksynami. - Kolejną "oczyszczalnią ścieków" są nerki. Te organy otrzymują największą dawkę trucizny, dlatego na nich należy się koncentrować podczas detoksu - mówiła ekspertka. Jak tłumaczyła "ulgą" dla nich jest m.in. jedzenie zielonych warzyw.

Żaneta Geltz Detoks oczyszcza nie tylko ciało, ale także umysł. Po detoksie fizycznym często podejmujemy poważne decyzje, na które wcześniej nie mieliśmy odwagi. Zaczynamy bardzo wyraźnie widzieć, które relacje nam służą, a które nie.

Kiedy powinniśmy zacząć oczyszczać organizm, czy skuteczniejsza jest dieta owocowo-warzywna i aktywność fizyczna, czy może kuracje ziołowe i suplementy diety? Jak radzić sobie z toksynami, które wdychamy razem z powietrzem i czy da się ich uniknąć? A jak przeprowadzić psychiczny detoks i czy jest to w ogóle możliwe? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki, a także opinii naszych słuchaczy, które w sondzie zebrała Ola Opala.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Żaneta Geltz (redaktor naczelna magazynu "Hipoalergiczni.pl")

Data emisji: 13.06.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/mz

Czytaj także

Odchudzanie last minute - zrzuć parę kilo przed latem

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 08:00
Do wakacji został niecały miesiąc - wraz z dietetykami i trenerami podpowiemy wam, jak w tak krótkim czasie zrzucić zbędne kilogramy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy dieta-nic pomoże schudnąć?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 13:55
Głodówka, detoks, oczyszczanie organizmu - pod tymi nazwami kryją się modne ostatnio niskokaloryczne diety. - Nie jest to całkowite niejedzenie - mówi dietetyczka Justyna Marszałkowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cierpisz na alergię? Sprawdź, jak z nią wygrać

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 16:00
Polska jest w czołówce europejskich krajów z największym odsetkiem osób cierpiących na alergię. Czy jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi epidemii? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda. Ile i z jakimi dodatkami należy jej pić każdego dnia?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 18:43
Ludzki organizm aż w 60 proc. składa się aż z wody i nie może prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniego jej spożycia. Dietetycy zalecają picie każdego dnia około 2,5 litra płynów. Świetną alternatywą dla "czystej" wody są własnoręcznie robione wody... smakowe.
rozwiń zwiń