Lody. Kochali je już starożytni Chińczycy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 15:42
Lody podobno wymyślono w Chinach za panowania dynastii Tang ponad 2500 lat temu... Wtedy produkowano je z mleka krowiego i koziego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock.com

Biblijny król Salomon korzystał z mrożonych napojów podczas żniw, a Aleksander Wielki uwielbiał miodowo-lodowe nektary i podobno organizował nawet specjalne wyprawy żołnierzy w góry po lód. 

A dziś? Jakie lody jadamy najchętniej? Jaka jest ich wartość odżywcza i czy zawsze muszą tuczyć? Czy lody są dobre na chore gardło? Odpowiedzi poszukamy w książce "Lodovo czyli domowe, zdrowe lody, zimne desery i smoothie" autorstwa Jolanty Naklickiej-Kleser.

***

Na "Dajesz radę" w piątek (16.06) w godzinach od 14.05 do 15.00 zaprasza Marta Hoppe.

jsz/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W zdrowym gotowaniu liczy się kreatywność

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 18:00
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji o najlepsze sposoby obróbki warzyw, owoców, mięsa i ryb zapytaliśmy ekspertów z Fundacji Szkoła na Widelcu - dietetyczkę Ulę Somow i kucharza Grzegorza Łapanowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chia, algi, jagody goji - wprowadź do diety nową jakość

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 15:06
Jarmuż, komosa ryżowa, olej lniany, algi, jagody goji czy czosnek - moda na zdrowe gotowanie trwa, więc te składniki coraz częściej lądują na naszych stołach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Detoks. Jak wspomóc oczyszczanie organizmu?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 16:55
Aby szybciej pozbyć się z organizmu szkodliwych związków chemicznych i toksyn, korzystamy z różnych metod. Które są najskuteczniejsze?
rozwiń zwiń