Gęste, wypadające lub z łupieżem. Co mówią o nas włosy?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 12:15
- Cienkie i delikatne włosy to nie zawsze kwestia genetyczna, bo czasami może wynikać z chorób, zmian w organizmie lub złej pielęgnacji - mówi trycholog Anna Mackojć.
Audio
  • Rozmowa o pracy i zawodzie trychologa (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EpicStockMedia/ Shutterstock

Trycholog to nie lekarz, ale specjalista zajmujący się tylko i wyłącznie skórą głowy oraz włosami. Zajmuje się nie samą pielęgnacją, a kwestiami natury medycznej. - Nie jest to specjalizacja lekarska, a biomedyczna po studiach podyplomowych. Głównie zajmujemy się patologią skóry głowy i patologią włosa, czyli wszystkimi związanymi z tym chorobami - opowiada Anna Mackojć.

Na sam wygląd włosów, jak przyznaje gość Czwórki, największy wpływ ma pielęgnacja, ale trychologia odzwierciedla ogólny stan organizmu. - Nasze ciało jest bardzo inteligentne i wiele aspektów traktuje mniej lub bardziej priorytetowo. Jeśli są zmiany w organizmie to pierwsze elementy witaminowe i mikroelementowe będzie oddawał na pracę układu krwionośnego, nerek itp., natomiast włosy są tutaj traktowane jako element zbędnie zużywający energię, więc nie są do końca potrzebne - wyjaśnia trycholog.

O przyczynach rozdwajających końcówek i najczęstszych chorobach włosów u Polaków mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Anna Mackojć (Instytut Trychologii)

Data emisji: 15.09.2017

Godzina emisji: 14.05

sm/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Psychodermatologia. Kłopoty z cerą, a stres i smutek

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 15:35
Łuszczyca, trądzik, alergie, czy atopowe zapalenie skóry mogą mieć podłoże emocjonalne. Co psycholog jest w stanie wyczytać z naszej skóry i jak może nam pomóc?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cierpisz na alergię? Sprawdź, jak z nią wygrać

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 16:00
Polska jest w czołówce europejskich krajów z największym odsetkiem osób cierpiących na alergię. Czy jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi epidemii? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lody, guma, cukier. Co jeść i jak dbać o zęby?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 21:32
- Najważniejsze są dobre nawyki higieniczne. Jeśli rodzice od początku przyzwyczają dziecko do czyszczenia zębów, pielęgnacji i wizyt u dentysty, to wiemy co się z nami dzieje - mówi stomatolog, dr Małgorzata Skolimowska-Nakoneczna.
rozwiń zwiń