Chipowanie zwierząt. Nowe przepisy pozwolą chronić naszych pupili?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 13:19
Jak dotąd znakowanie zwierząt było dobrowolne, a właściciele w większości sami za nie płacili. Teraz sytuacja ma ulec zmianie - nowe przepisy mają nakładać obowiązek chipowania wszystkich sprzedawanych zwierząt. - To ważny przepis - zapewniał Łukasz Balcer z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Audio
  • Chipowanie zwierząt - co zmieni się w przepisach? Rozmowa z Łukaszem Balcerem (Dajesz radę/Czwórka)
Chipowanie zwierząt ma zapobiegać m.in. ich bezdomności
Chipowanie zwierząt ma zapobiegać m.in. ich bezdomnościFoto: Shutterstock.com/Ivonne Wierink

pies muzyka 1200.jpg
Psy lubią reggae. Jakiej muzyki słuchają inne zwierzęta?

Jak przekonywał ekspert takie znakowanie jest bardzo potrzebne, a by je przeprowadzić, wystarczy udać się do odpowiedniej przychodni weterynaryjnej. - Inspektorzy TOZ, znajdujący psy na terenie całego kraju, po chipach właśnie są w stanie odnaleźć ich opiekunów. Jeśli nie ma chipu, zwierzę trafia do schroniska, a my szukamy właścicieli innymi sposobami, ale wielokrotnie czworonogi te pozostają w naszych placówkach na wiele lat - opowiadał ekspert.

Nad projektem Ustawy o Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt Domowych trwają właśnie prace w Ministerstwie rolnictwa. Co zmieni się w praktyce? Czy nowe regulacje pomogą dbać o prawa zwierząt? Gdzie można będzie zachipować swojego pupila, ile to ma kosztować i czy takie znakowanie... boli? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia.

Łukasz Balcer Obowiązek chipowania ułatwi m.in. kontrolę nad populacją zwierząt, będzie także chronił nasze prawo do własności.

W programie zaprosiliśmy was także na Radiową Poradnię Dla Zwierząt, w której tym razem przyjmował dr Aleksander Korzeniowski z przychodni weterynaryjnej "4 Łapy" w Łodzi. Ekspert tłumaczył m.in. czym jest i w jaki sposób się objawia kocie schorzenie, czyli kardiopatia przerostowa. W audycji zadbaliśmy także o kocie pazury oraz przedstawiliśmy wam papugę kakadu. Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 9.10.2017 <<<

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Łukasz Balcer (prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami)

Data emisji: 9.10.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/kul

Czytaj także

Protest antyfutrzarski. "Lisy, norki i króliki to zwierzęta, nie szaliki"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 11:05
Co roku 25 listopada obrońcy praw zwierząt obchodzą Ogólnopolski Dzień bez Futra. W wielu miastach tego dnia organizowane są różnego typu akcje i demonstracje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Feed Them Up". Nie marnuj jedzenia - oddaj je innym

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 17:56
- Z naszych doświadczeń wynika, że w stołecznych restauracjach marnuje się sporo jedzenia. Dlatego przekonujemy, że warto przekazywać posiłki organizacjom pożytku publicznego - mówiły Maria Bagińska i Marta Krzesiak z "Feed Them Up".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobre sąsiedztwo zaczyna się od "Dzień dobry"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 17:19
Dziś relacje sąsiedzkie układają się bardzo różnie. Czwórkowi goście wskazują na ich przemiany i podkreślają, że uśmiech i zwykłe "Dzień dobry" też mają znaczenie.
rozwiń zwiń