Jak przejść na wegetarianizm? "Stopniowo, czyli rozsądnie"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:00
Badania przeprowadzone na 6000 wegetarianach i 5000 osobach jedzących mięso pokazują, że wegetarianie żyją dłużej i są mniej narażeni na choroby serca. Czy warto więc natychmiast rzucić mięso?
Audio
  • Ula Somow, dietetyczka podpowiada jak rozsądnie przejść na dietę wegetariańską (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Foxys Forest Manufacture

Przeciętny człowiek w ciągu całego swojego życia zjada około 7000 zwierząt. 11 krów, 27 świń, 30 owiec, 80 indyków, 2400 kurczaków i 4500 ryb. Te dane są dość szokujące i w ich kontekście nie dziwi fakt, ze coraz więcej osób wybiera dietę bezmięsną. 

czwórka ina rybarczyk 1200 jasieński.jpg
"Łowcy smaków". Jak miejska dziewczyna odkryła sezonowość

- Od dziecka nie przepadałam za smakiem mięsa, ale byłam grzecznym dzieckiem i jadłam, co mi rodzice podawali - mówi Ula Somow, dietetyczka. - Dziś nie jem mięsa już 10 lat, zależy mi na dobrostanie zwierząt, strona etyczna i ekologiczna leżą mi na sercu - dodaje. 

Gość Czwórki podkreśla, że dziś bez mięsa w diecie da się normalnie funkcjonować i np. uprawiać sport. Jednak warto podejść do wegetarianizmu rozsądnie, a nie po prostu wykreślić mięso z diety, nic więcej w niej nie zmieniając. - Przechodzenie na dietę bezmięsną powinno być decyzją świadomą - podkreśla gość Marty Hoppe. - Fajnym etapem przejściowym jest nie nazywanie tego, nie mówienie o sobie "wegetarianin". Można przechodzić na wegetarianizm stopniowo: można zmniejszyć porcje mięsa lub jeść je rzadziej - podpowiada. 

Ciekawym rozwiązaniem dla przechodzących na wegetarianizm może być jedzenie bezmięsne w domu, a mięsne "na mieście", u rodziny Ula Somow

Z którego mięsa warto zrezygnować najpierw? Czy jeśli wyrzucimy mięso z diety, a nic więcej w niej nie zmienimy, to będziemy zdrowsi? Gdzie w daniach wege znajdziemy smaki mięsne? Czy przejście na wegetarianizm pomaga w ratowaniu naszej planety? Na te i wiele innych pytać w "Dajesz radę" odpowiadała ekspertka - zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Ula Somow (dietetyczka, ekspert fundacji Szkoła na widelcu), Hanna Stolińska-Fiedorowicz (dietetyczka)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 14.10

pj/kd

Czytaj także

Peganizm - dieta, która podbije 2019 rok

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 10:04
Peganizm to połączenie dwóch najbardziej skrajnych i różnych diet: wegańskiej i paleo. Czy wyjdzie nam ona na zdrowie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile chemii znajduje się w naszym jedzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 16:40
Z raportu NIK wynika, że dużo za dużo. Jak się okazuje przeciętny Polak zjada aż dwa kilogramy sztucznych dodatków w ciągu roku.
rozwiń zwiń