Studia w kraju kwitnącej wiśni. "Nauka japońskiego była największym wyzwaniem"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 17:14
Jego przygoda z Japonią zaczęła się w dzieciństwie, kiedy zainteresował się japońskim anime. Później chciał poznać ten kraj osobiście i w czasie studiów we Włoszech pojechał na półroczną wymianę studencką do Tokyo.
Audio
  • Wymiana studencka w Japonii. Daniel Kałuża opowiada o „kraju kontrastów” (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Jay.Phuc Photography

Pięć godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Nauka japońskiego była największym wyzwaniem Daniel Kałuża

Fascynacja okazała się prawdziwą, postanowił więc kontynuować swoje marzenie. W trakcie studiów w Szwajcarii dostał stypendium od Szwajcarsko- Japońskiej Izby Handlowej i wyjechać najpierw na naukę języka japońskiego w szkole językowej w Kyoto, potem do pracy w największej firmie e-commerce w Japonii.

- Program był bardzo zbliżony do europejskiego Ersmusa - mówił Daniel Kałuża, podróżnik, autor bloga "Daniel going places". - Tak zwany "Janpanese year" polegał na sześciu miesiącach intensywnej nauki języka japońskiego i sześciu miesiącach pracy. W ramach wymiany każdy student biorący udział w projekcie otrzymywał też "kieszonkowe", z którego mógł opłacić swój pobyt i naukę w Japonii - opowiadał.

podróże wędrowanie hike FREE 1200_660.jpg
Daniel Kałuża: jestem uzależniony od podróżniczej adrenaliny

W rozmowie z Justyną Tylczyńską gość opowiedział m.in. o tym, jak odnalazł się w tak odmiennej kulturze, co najbardziej go zaskoczyło, a co jest tylko stereotypem na temat tego kraju. Co to znaczy, że Japończycy mają trzy serca? Czy to prawda, że słabo znają język angielski? Jak wysoki jest tam poziom nauczania? I czy myślą w inny sposób, niż Europejczycy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Daniel Kałuża (podróżnik, autor bloga "Daniel going places")

Data emisji: 5.06.2019

Godzina emisji: 14.08

ac

Czytaj także

Studia w Japonii. Nauka, podróże i... karaoke po północy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 15:43
Studiował  na Nagoya University of Commerce and Business, i pracował jako instruktor narciarstwa w japońskich górach. Michał Szymczyk opowiedział w Czwórce o swoich doświadczeniach podczas japońskiego Erasmusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus w Kluż-Napoka. Jak się dostać na studia na Babes Bolyai?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 17:00
Kluż-Napoka to ośrodek akademicki w Rumunii. Miasto było kiedyś w granicach terytorium Polski, a sam uniwersytet Babes Bolyai, gdzie studiował gość Czwórki Paweł Bonisławski, został założony przez Stefana Batorego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na studia do Włoch czy do Niemiec? Posłuchaj, zanim wybierzesz

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 19:57
Czym słoneczne południe różni się od Europy Zachodniej? Czy Włosi są zawsze spóźnieni, a Niemcy przychodzą przed czasem? Jakie są plusy i minusy studiowania w obu krajach i co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na złożenie dokumemtów? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praktyki czy studia? Erasmus w Turcji i na Krecie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 17:11
Studiowała na drugim pod względem wielkości uniwersytecie na świecie. Mieszkała w studenckim miasteczku, które słynie z produkcji chałwy, a fanom piłki nożnej może kojarzyć się z Patrykiem Małeckim, który grał w tamtejszej drużynie piłki nożnej.
rozwiń zwiń