Ogórki, kapusta, a nawet mleko czy... barszcz. Co i jak kisimy?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 10:24
Kiszenie to, jak tłumaczyła ekspertka w Czwórce, proces fermentacji, najczęściej mlekowej. - Który sprawia, że potrawy nabierają lekko kwaskowatego smaku. Kiszenie najczęściej zachodzi po dodaniu soli - tłumaczyła dr Magdalena Tomaszewska-Białek.
Audio
  • Co i w jaki sposób kisić, by było smacznie i zdrowo? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bondar Illia/shutterstock.com

Kiedyś kisiło się nawet barszcz, czyli roślinę. Na jej bazie przygotowywano potem polewkę, czyli rodzaj zupy. Z odrobiną ziemniaków miała kwaskowaty smak. dr Magdalena Tomaszewska-Białek

- Dziś mówiąc o kuchni polskiej, myślimy o kiszonych ogórkach i kapuście, ale dawniej ten asortyment był znacznie większy, bo ludzie kisili również mięso czy ryby - mówiła dr Magdalena Tomaszewska-Białek. - Kiszenie było świetnym sposobem na przechowywanie żywności, w szczególności tej pochodzenia roślinnego. Nie było wówczas lodówek, ani supermarketów.

Jak podkreślała, kiszonki są bardzo bogate w witaminę C, o którą, zwłaszcza dawniej, trudno było w sezonie zimowym. Ale nie wszystkie miały kwaskowaty smak, zdarzały się też kiszonki... na słodko. Które kiszone owoce i warzywa są słodkie? I jak je przygotowywano? Dlaczegokiszonki są zdrowe? I dlaczego fermentacja zyskuje na popularności? Jak kisić, by wszystko było nie tylko zdrowe, ale i pyszne? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

W programie rozmawialiśmy także z Marcinem Kisielewskim, nauczycielem fizyki. Jego podopieczni z Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku kiszą warzywa i owoce na wielką skalę. A co o kiszeniu wiedzą słuchacze Czwórki - to w materiale reporterskim sprawdziła Marta Hoppe

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek (kierownik Food Studies na Uniwersytecie SWPS)

Data emisji: 30.07.2019

Godzina emisji: 14.22

pj/ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka kiszenie ogórków
Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń