Jak kupić mieszkanie? Kilka praktycznych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 16:00
Kupno mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Zanim jednak rozpoczniesz urządzanie swoich czterech ścian, czeka Cię mnóstwo formalności i stresu. 
Audio
  • Kupujesz mieszkanie? Dobrze się do tego przygotuj. Radzi ekspert rynku nieruchomości (Dajesz radę/Czwórka)
Mieszkanie Na Start to rządowy program wsparcia w postaci dopłat do czynszów.
Mieszkanie Na Start to rządowy program wsparcia w postaci dopłat do czynszów.Foto: shutterstock.com

Wbrew pozorom na rynku nie ma aż tak dużej ilości ofert. Znalezienie mieszkania, które spełniałoby wszystkie nasze wymagania to wyzwanie Marcin Drogomirecki

Niezależnie od tego, czy rozważasz kupno mieszkania od dewelopera, czy też z rynku wtórnego  jest parę kwestii, o których musisz pamiętać. Gość Czwórki, ekspert rynku nieruchomości z portalu Morizon.pl zwracał uwagę, że przy wyborze mieszkania, które planujemy kupić najważniejsza jest lokalizacja. - To, gdzie zamieszkamy w dużym stopniu wpłynie na nasze życie. Warto sprawdzić, czy w okolicy działa infrastruktura, z której będziemy korzystać jak parki, przedszkola i szkoły oraz jaką trasę do pracy z miejsca, które wybraliśmy, będziemy musieli pokonać - podpowiadał. 

Dajmy sobie czas na znalezienie dobrej oferty. Róbmy to systematycznie i uwawiajmy się na spotkania, by przyjrzeć się temu, co chcemy kupić Marcin Drogomirecki

O mieszkaniu powinniśmy też myśleć, jako o inwestycji. Dwa razy zastanówmy się, czy chcemy mieszkać w zatłoczonym centrum miasta i czy warto zainwestować w kawalerkę. Jakie inne aspekty warto wziąć pod uwagę? Czy obecne ceny sprzyjają zakupowi mieszkania? A może z taką inwestycją warto zaczekać?

W nagraniu podpowiadamy, jak pomyślnie przejść przez wszystkie etapy - od wyboru nieruchomości, przez wnioskowanie o kredyt, aż do odbioru kluczy. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości portalu Morizon.pl

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 14.17

ac

 

Czytaj także

Polak biedny, ale "na swoim"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 18:55
Zaczynamy prowokacyjnie: nie każdy powinien mieć własne mieszkanie. O tym, czy to prawda będziemy dyskutować w czwartek, w audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepiej "na swoim" czy w wynajętym?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 13:00
Decyzja czy kupić mieszkanie, czy wynajmować, wcale nie jest łatwa. Eksperci podkreślają, że wszystko zależy nie tylko od naszej sytuacji finansowej, ale też osobistej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"13 pięter" Springera. Mieszkaniowy problem Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 15:20
Ekstremalnie drogie mieszkania i kredyty na 30 lat, na które w dodatku mogą sobie pozwolić tylko ci lepiej sytuowani. To polska sytuacja mieszkaniowa, którą opisał Filip Springer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto przed czasem spłacić kredyt mieszkaniowy?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 13:10
Zakup mieszkania z pomocą banku to zobowiązanie na wiele lat. Całkowita lub częściowa spłata kredytu przed czasem, jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród Polaków. Sprawdzamy czy wcześniejsze zamknięcie długu może się opłacać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyty hipoteczne. W grudniu duży spadek

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 11:10
Zainteresowanie kredytami hipotecznymi było w grudniu 2018 r. znacznie mniejsze niż rok wcześniej - wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej. Polacy wnioskują jednak o wyższe kwoty niż rok wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej wniosków o kredyt mieszkaniowy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 10:20
Łącznie w maju tego roku liczba osób, które złożyły wniosek o kredyt mieszkaniowy spadła o 17.3 proc. do 30,76 tys. Rok wcześniej takich wniosków w maju złożono 37,18 tys. - poinformowało w piątek Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
rozwiń zwiń