Jak rysować zwierzęta? Podpowiada Dawid Kilon

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 16:04
Zwierzęta podziwia każdy. Między innym za różnorodność ich świata oraz różnorodność barw, którymi mieni się wiele gatunków. Od szaroburych kotów po kolorowe papugi, czy kameleony. Chcemy je podziwiać na fotografiach, rysunkach i obrazach. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Posłuchaj
08:41 _PR4_AAC 2020_06_22-14-25-14.mp3 Od czego zacząć przygodę z rysunkiem przyrodniczym? (Dajesz radę/Czwórka)

 

O fotografowaniu zwierząt powiedzieliśmy już wiele, a teraz przyszedł czas, by zacząć zgłębiać tajniki rysowania naszych braci mniejszych. Czy to zadanie jest trudne? Porozmawiamy z Dawidem Kilonem - przyrodnikiem i ornitologiem, który na co dzień zajmuje się rysowaniem zwierząt i podpowie nam kilka wskazówek, jak uwiecznić zwierzęta za pomocą ołówka, kredki czy farby.

shutterstock sikorka bogatka ptak 1200.jpg
"Kidnapping" w świecie ptaków. Jak możemy pomóc podlotom?

Rysunek przyrodniczy jest dla każdego!

Jak mówi rysowanie wcale nie jest trudne i to pasja niemal dla każdego. W czasie izolacji prowadził warsztaty online, podczas których uczył zainteresowanych stawiać pierwsze kroki jako rysownik. Postępy było widać bardzo szybko. - Wiele osób nie miało żadnego doświadczenia z rysowaniem, a efekty ich prac były naprawdę zaskakujące. Myślę, że dzięki odpowiednim wskazówkom każdy może zacząć przygodę z rysunkiem przyrodniczym - opowiadał.

ropucha 1200.jpg
Ropucha na drodze. Jak ratować te zwierzęta przed śmiercią?

"Talent ma ten, kto go sprawdził"

Wiele osób nie ma świadomości, że drzemią w nich ukryte talenty. Na warsztatach które prowadzi Dawid bardzo często okazuje się, że jego początkujący kursanci mają nie tylko dryg do rysowania, ale sprawia im to też ogromną frajdę. Dobre efekty tych prac przychodzą jako wynik tej dobrej zabawy. Od czego w takim razie zacząć? Rysownik radził, by na początek skupić się na jednym detalu, np. ptasim piórze. Krok po kroku możemy uzyskać wrażenie trójwymiarowości rysowanego obiektu, co po kilku próbach jest do osiągnięcia dla każdego rysownika. 

Od dinozaurów do ornitologii. "To pasja, która ewoluuje"

Rysunek - poza rozwijaniem plastycznych talentów - ma być ciekawą opowieścią o przyrodzie. Zaczęło się od zwierząt prehistorycznych, które Dawid chętnie przenosił na kartki, dopiero później zainteresował się współczesną fauną. Dziś prowadzi zajęcia w każdej grupie wiekowej a sam tworzy około 400 rysunków miesięcznie. Jego wielką inspiracją jest rysunek przyrodniczy Larsa Jonsonna, szwedzkiego przyrodnika, który stworzył kilkadziesiąt ilustrowanych ręcznie tomów poświęconych ptakom.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Goście: Dawid Kilon

Data emisji: 22.06.2020

Godz. emisji: 14.09

ac/kul


Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szynszyla w domu! Jak zapewnić jej najlepsze warunki?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 10:28
Te puchate ssaki jeszcze do niedawna były powszechnie utrzymywane w chowie przemysłowym jako zwierzęta futerkowe. Obecnie są coraz częściej domowymi pupilami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kidnapping" w świecie ptaków. Jak możemy pomóc podlotom?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 19:59
Podloty to opierzone pisklaki, które przypominają dorosłe osobniki, ale jeszcze nie potrafią latać. To ptaki, które dopiero uczą się samodzielnego funkcjonowania, i nasza pomoc nie zawsze jest im potrzebna.
rozwiń zwiń