Jak prawidłowo oddychać, by naprawdę dotlenić organizm?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 18:17
Dotlenianie organizmu ma ogromne znaczenie, dlatego warto przeprowadzić na sobie kilka testów i sprawdzić, jak oddychamy i co w naszym oddechu możemy "poprawić", by żyło nam się zdrowiej.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Albina Glisic/Shutterstock.com

rak nowotwór dziewczyna kobieta pacjent 1200.jpg
Jak uniknąć raka płuc? "Jeśli rzucisz palenie, wygrasz kilka lat życia"

Nawet w sytuacjach stresowych powinniśmy pamiętać o tym, by prawidłowo oddychać i dotleniać organizm. - Tymczasem najczęściej popełniamy wszystkie możliwe błędy: zaczynamy oddychać szybciej, bardziej płytko, górną częścią klatki piersiowej i przez usta - mówiła dr Elżbieta Dudzińska.

Posłuchaj
16:44 2020_11_18-14-08-21_PR4_Dajesz radę.mp3 Jak prawidłowo oddychać? Ćwiczenia oddechowe, które poprawią stan zdrowia (Dajesz radę/Czwórka)

alkohol nie shutterstock_613472678 1200.jpg
Alkohol. Każdy kieliszek to krok w stronę nowotworu

Jak tłumaczyła sposób oddychania, który "włącza nam się" w czasie stresu ma swoją genezę w czasach zamierzchłych. - Kiedyś stres łączył się z zagrożeniem, ucieczką, intensywnym wysiłkiem fizycznym. Dziś zmieniła się sytuacja, a goniące nas niedźwiedzie zmieniły się w maile, ale organizm wciąż "uruchamia" system obronny - mówiła ekspert. Jak tłumaczyła, niewłaściwy sposób oddychania bezpośrednio w dłuższej perspektywie czasu przekłada się na szereg schorzeń, które prawdopodobnie nas dopadną. 

Czytaj także:

Jak tłumaczyła gość Czwórki, przede wszystkim przy umiarkowanej aktywności fizycznej powinniśmy pamiętać o tym, by oddychać przez nos, zarówno w dzień jak i w nocy. - Warto na chwilę zakleić sobie usta taśmą i sprawdzić, czy i jak szybko będziemy mieli potrzebę, by je otwierać - mówiła dr Elżbieta Dudzińska. - Pamiętajmy też prawidłowej pozycji języka. Powinien spoczywać na podniebieniu i dotykać zębów "jedynek". Oddychajmy zgodnie z potrzebami naszego organizmu, najczęściej przeponowo. W tym celu należy utrzymać prawidłową postawę podczas siedzenia za biurkiem. Siedząc załóżmy ręce za głowę, rozchylając łokcie na zewnątrz. Zablokowanie w ten sposób górnej części klatki piersiowej wymusi pracę przepony - wyliczała ekspert. 

Posłuchaj także:

Jak tłumaczyła dr Elżbieta Dudzińska, badania wykazały, że "najbardziej prognostycznym czynnikiem długości życia jest nie aktywność fizyczna bądź dieta, ale pojemność płuc". - A ten czynnik jest ściśle związany z pracą przepony - podkreślała ekspert. Jak dodała, złym nawykiem, który wciąż wielu z nas ma, jest "wzdychanie". - Jeśli robimy to zbyt często, wymieniamy w ten sposób więcej powietrza niż nasz metabolizm potrzebuje - tłumaczyła. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: dr Elżbieta Dudzińska (trener oddechu, lekarz)

Data emisji: 18.11.2020

Godz. emisji: 14.09

kd

Czytaj także

Przepisy na domowe lody - od bananowych po miętowe

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 17:20
W lodach kupowanych w sklepach, oprócz mleka i owoców najczęściej znajdziemy też cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, substancje spulchniające i inne dodatki, dlatego, jak przekonywała Jolanta Naklicka-Kleser, ten przysmak warto samodzielnie przygotowywać w domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manicure hybrydowy we własnym domu. Jak zadbać o płytkę paznokcia?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 06:51
W ostatnim czasie nasze dłonie były szczególnie narażone na kontakt z środkami chemicznymi, które mogły je niszczyć i wysuszać. Po ciągłym myciu i dezynfekcji płynami i żelami czas na odpoczynek skóry i nawilżenie. Jak o nie właściwie zadbać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dysmorfofobia. Dlaczego boimy się brzydoty?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 18:00
Życie człowieka w XXI wieku przebiega równolegle w trzech wymiarach. Realnym, gdzie jesteśmy, jacy jesteśmy, wyobrażonym, gdzie możemy być lepszą wersją siebie, i wirtualnym, w którym prawie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Dotyczy to zwłaszcza wyglądu zewnętrznego i przyczynia się do dysmorfofobii.
rozwiń zwiń