Rowerem - tam gdzie oczy poniosą

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 17:00
3 czerwca to Międzynarodowy Dzień Roweru. Nie musi być drogi, wystarczy na niego wsiąść i jechać przed siebie. - Dobrze sprawdzony i serwisowany rower, wbrew pozorom, jest niezawodnym środkiem transportu - mówi Bartosz Popczyński, który rowerem zjeździł całą Polskę.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

kolarstwo grawitacyjne 1200 rower.jpg
Otwarcie sezonu na Kazurce. "Weekend latania na rowerach"

- Rowerem zrobiłem mniej więcej 170 tys. km. przez 30. lat, to całkiem dobry wynik. Jeżdżę po całej Polsce i żeby po niej jeździć nie trzeba mieć sprzętu za duże pieniądze. To nie musi być bardzo dobry rower, wystarczy dobry, ale dopasowany do własnych potrzeb - mówi gość audycji. - Mam trzy jednoślady: na zimę, rower górski i rower szosowy - ich wartość nie przekracza 5 tysięcy złotych. Więc jak widać nie trzeba mieć świetnego roweru, żeby daleko jeździć.

Posłuchaj
15:28 Czwórka/Dajesz Radę - rower 03.06.2021.mp3 Bartosz Popczyński opowiada jak podróżować po Polsce (Dajesz Radę/Czwórka)

Bez względu na długość trasy dobrze zaopatrzyć się w dętki, żeby niespodziewane przekłucie nie zepsuło nam radości z jazdy. Ważne jest też regularne sprawdzanie łańcucha, bo jest narażony na duże obciążenia, należy również pamiętać o jego odpowiednim oliwieniu. - Zawsze, podczas jazdy, mam ze sobą sprzęt do naprawy łańcucha. Należy też sprawdzać ciśnienie w oponach, a sezonowo klocki hamulcowe, linki i opony. Gdy rower jest sprawny to wystarczy go tylko naoliwić, napompować i jechać - opowiada gość Czwórki. - Dobrze też zadbać o odpowiednie dopasowanie roweru. Często źle dobrane lub ustawione siodełko, może powodować ból i napięcia w ciele, a wtedy z takiej jazdy nie ma przyjemności. Dobrze dostosowanym do naszej sylwetki rowerem możemy przejechać naprawdę wiele kilometrów.


Mat pras Szymon Godziek Fot Piotr Jurczak dirt6 1200.jpg
Rowerowe "loty w kosmos". Szymon Godziek na DarkFEST

Posłuchaj:

Jak zatem przygotować się do wyprawy po Polsce i wytrwać na długiej trasie? Przed dłuższymi trasami dobrze się przygotować fizycznie, żeby popracowały odpowiednie partie ciała. W ramach treningu możemy dojeżdżać do pracy rowerem. - Uważam, że każdy może przejechać te 50 km dziennie - tłumaczy Bartosz Popczyński. - Podczas jazdy bardzo ważne jest uzupełnianie płynów i poczucie sytości, bo wtedy opóźniamy moment, kiedy poczujemy zmęczenie. Jednak kiedy nadejdzie należy pamiętać, że trzeba robić odpoczynek. 


Źr. YouTube/ Green Velo - film promocyjny

Rowerem nie pojedziemy trasą szybkiego ruchu jednak są drogi które mają status dróg powiatowych i gminnych i takimi drogami śmiało można jeździć. Jest na nich często mały ruch, są też malownicze, więc stanowią ciekawą alternatywę dla dróg głównych. - Przyjaznym szlakiem jest Green Velo, przejechałem jego dużą część i jest naprawdę uroczy. Jego wyznaczenie, to pierwszy krok do tego, żeby zachęcić ludzi i przekonać, że turystyka rowerowa jest niezwykle sympatyczna i przyjemna - mówi gość audycji. - Można tym szlakiem jechać śmiało i podziwiać widoki. Takich szlaków jest naprawdę w Polsce wiele.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Bartosz Popczyński (podróżuje po Polsce rowerem)

Data emisji: 03.06.2021

Godz. emisji: 14.09

aw

Czytaj także

Skootering. Ekstremalna jazda na hulajnodze

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 11:40
Bartek Oskroba szturmem wjechał na rampę jako 16-latek. - Inspiracji szukałem na youtubie i nadal uważam, że jest to dobry sposób na podkręcanie zajawki. Zwłaszcza, że w sieci jest mnóstwo materiałów tego typu, a także porad od profesjonalnych zawodników - opowiada zawodnik. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektryczne rowery górskie. "Wysiłek ten sam, ale więcej możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 11:50
 - Jeżdżąc w plenerze na rowerze z akumulatorem podejmujemy niemal ten sam wysiłek, jaki musimy podjąć jeżdżąc na zwykłym jednośladzie. Ale możliwości, jakie mamy, są znacznie większe - zapewniał Łukasz Żurek, miłośnik jazdy na rowerach elektrycznych.
rozwiń zwiń