Plus size na plusie. "Możemy wyglądać tak, jak chcemy"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 18:00
Zapanowała moda na rozmiar plus size. Ashley Graham, Jill Kortleve, Barbie Ferreira, Crystal Renn podbijają Instagram i światowe wybiegi, a projektanci coraz częściej oferują kreacje nie tylko dla osób w rozmiarze XS.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Yulia Grigoryeva/Shutterstock.com

Zobacz
koshkin stock Shutterstock szminka dziewczyna 1200.jpg
Broń sufrażystek. Krótka historia szminki

Manekiny w sklepach lansują nierealne wzorce piękna. Gdyby taki manekin był prawdziwą kobietą, miałby poważną niedowagę i problemy zdrowotne. Dlatego w pokazach najważniejszych projektantów "chodzi" coraz więcej modelek plus size. Kobiety o obfitszych kształtach pojawiają się również na billboardach i w sesjach zdjęciowych. Przybywa także firm specjalizujących się w ubraniach w rozmiarze większym niż 42. - Jeżeli jest popyt, to jest i podaż, a kobiety o pełniejszych kształtach mają prawo domagać się więcej uwagi. Zwłaszcza że wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby przekonać się, że jest ich całkiem sporo - mówi Monika Andrzejewska, blogerka i założycielka marki modowej. - Ubieram dziewczyny w różnych rozmiarach, nawet i 56. Zawsze jednak staram się, żeby każda z nich wyglądała i czuła się dobrze. 

Posłuchaj
14:04 CZWÓRKA Dajesz rade - plus size 25.06.2021.mp3 Moda "plus size". To nie tylko ciuchy, ale też sposób myślenia (Dajesz radę/Czwórka) 

Do niedawna ubrania prezentowały tylko szczupłe i bardzo wysokie modelki, a my kupujemy "oczami", przez co często wpadałyśmy w kompleksy, bo nie wyglądałyśmy jak dziewczyny z reklam Monika Andrzejewska

Pierwsza agencja modelek plus size powstała w latach 70. ubiegłego wieku. - Bardzo cieszę się, że historia zatacza koło i świat mody zaczyna doceniać rozmiary większe niż 34. Obowiązujący kanon piękna wymaga rewolucyjnych zmian, bo to, co większe i pełniejsze, jest jak najbardziej normalne - podkreśla rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - We współczesnej modzie konieczna jest samoakceptacja. Tylko wtedy uwolnimy się od kompleksów i ciągłego dążenia do ideału. 

Posłuchaj:

Rozmiar plus size to nie otyłość. To pełne kobiece ciała, które mają piękne proporcje. Plus size to nie jest coś, czego powinnyśmy się wstydzić Monika Andrzejewska

Czy duże rozmiary mogą być równie ciekawe, jak te małe? Jakie dodatki pasują do kobiet w rozmiarze plus size? - To wszystko jest indywidualną sprawą. Nie ma wzorów, fasonów czy kolorów, których powinno się unikać, bo to zależy od naszego temperamentu i nastawienia do mody - wyjaśnia Monika Andrzejewska. - Wychodzę z założenia, że kobieta, która dobrze czuje się w danej stylizacji, wygląda po prostu pięknie. I nie zgadzam się, że pełne kształty lepiej prezentują się w czerni, która optycznie wyszczupla. Pełne kształty wyglądają świetnie w tym, w czym najlepiej czuje się kobieta.   

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAdrianna Janiszewska

Gość: Monika Andrzejewska (autorka bloga Plus Fighterka, założycielka marki Bigger Queen)

Data emisji: 25.06.2021

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okulary przeciwsłoneczne. Do biegania, na rower, na lato

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 18:20
Wiosna i lato to czas, w którym sport chętnie uprawiamy na świeżym powietrzu. Sprzyja temu pogoda, ale nie dajmy się zwieść słońcu. Ono jest tak samo niebezpieczne dla tych, którzy wylegują się na plaży, jak i dla tych jadących na rowerze. 
rozwiń zwiń