Kamper - wakacyjny dom na kółkach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 17:34
Od zeszłego roku wzrasta zainteresowanie kamperami, taka forma podróżowania daje swobodę i wolność. Wiele osób zamiast wakacji "all inclusive" wynajmuje kampera i rusza przed siebie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Andrey Armyagov / shutterstock

camper kamper las 1200 free
Kamperem przez świat. Swoboda i niezaleźność

Taka forma odpoczynku jest możliwa w każdym rejonie Polski, atrakcyjne miejsca znajdziemy zarówno nad morzem jak i w górach. Można też się wybrać w podróż po Europie, gdzie kampingi oferują takie atrakcje jak baseny, jaccuzi, boiska do gry w piłkę, wypożyczalnię rowerów, a także czasem dostęp do prywatnej plaży.


Posłuchaj
18:08 Czwórka/Dajesz Radę - kamper- 08.07.2021.mp3 Jak podróżować kamperem radzą Tomasz Tarkowski i Paulina Telka (Dajesz Radę/Czwórka)

Jeśli posiadamy własnego kampera lub przyczepę koszty wyjazdu mogą być mniejsze. Jednak wciąż trzeba liczyć się z tym, że takie podróżowanie do tanich nie należy. Przed wyjazdem kamperem warto sprawdzić ważność dowodu rejestracyjnego pojazdu i OC. Wyjeżdżając za granicę, trzeba mieć tzw. zieloną kartę. W taką podróż warto zabrać akcesoria kempingowe takie jak przedłużacz i przejściówki, wąż do wody, zestaw do sprzątania, talerze, sztućce, ładowarki do telefonów i powerbank.

Przygotowując kampera do podróży i pakując go dobrze pamiętać o rozłożeniu środka ciężkości. Tu sprawdzi się metoda, najcięższe rzeczy umieszczamy na poziome podłogi, a najlżejsze pod sufitem. Ładowność kamperów najczęściej wynosi do 400 kg. Do prowadzenia kampera uprawnia prawo jazdy kategorii B, czyli takie, jakie posiada większość kierowców.

shutterstock kamper pies radość 1200.jpg
Kampery. Żyj tam gdzie chcesz... na czterech kółlkach

Czytaj także:

O podróżowaniu swoim kamperem opowiadają Tomasz Tarkowski i Paulina Telka, autorzy bloga Kamperempoświecie.pl. - To jest nasz mały domek na kółkach, bo mamy mniejszego kampera na vanie na Fordzie Transicie. Nasz kamper, pieszczotliwie zwany "osiołkiem" ma kuchnię, sypialnię, łazienkę, więc traktujemy go jak nasz dom - mówi Tomasz. - Coraz więcej osób podróżuje kamperami, to jest środowisko, które się wspiera, mamy nadzieję, że wzrost zainteresowania tą formą wypoczynku przełoży się na poprawę infrastruktury kampingowej, że będą powstawały nowe, a ich jakość wzrośnie.

Jak mówią rozmówcy Anny Hardej kampery nie są dla każdego, dlatego zanim wybierzemy się w dłuższą podróż dobrze sprawdzić, czy odpowiada nam ten sposób spędzania czasu.

Czytaj także:

Jeśli zdecydujemy się już na podróż, to dobrze nauczyć się cieszyć z tej podróży, a nie pokonywać jak najdłuższą dziennie trasę, jak robi większość początkujących. - Podróż to też jest przyjemność i daje dużo radości. Ja czerpię dużo radości z prowadzenia kampera. Jeździmy głównie bocznymi drogami, bo na autostradzie mamy ten sam widok i jest po prostu nudno - mówi Paulina Telka. - Jadąc mniejszymi miejscowościami możemy obserwować przyrodę i zatrzymać się po drodze. Zawsze warto zjechać z głównej trasy, a wtedy uda się natrafić na coś ciekawego.

Kampera można doposażyć w telewizor, satelitę oraz różnego rodzaju sprzęty. Instalując na dachu panele słoneczne mamy niezależne źródło energii z którego możemy korzystać zarówno na bezdrożach jak i na kampingach. Kampera można dostosować do własnych potrzeb, przerabiać i dekorować, tak, żeby poczuć się jak w domu na kółkach.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Goście: Paulina Telka, Tomasz Tarkowski (autorzy bloga kamperemposwiecie.pl)

Data emisji: 08.07.2021

Godz. emisji: 14.08

aw

Czytaj także

Lato 2021. Dokąd pojedziemy na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 16:20
Podróżowanie w pandemii to trudne wyzwanie, do którego należy się bardzo dobrze przygotować. - Zapewniam, że to wszystko jest do zrobienia. I z biurem podróży, i na własną rękę, i samolotem, i samochodem - mówi podróżniczka Małgorzata Szumska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska - Gruzja. Za co siebie lubimy?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 21:16
Gruzja to doskonały kierunek na wakacje. Z krajem, który kojarzy się z pięknymi widokami, słońcem, górami, wspaniałym jedzeniem i gościnnymi ludźmi, łączy nas nad wyraz wiele.
rozwiń zwiń