Język włoski. Przy nim "ciało samo chodzi"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 16:00
Przez pandemię siedzimy w domach, ale dzięki serialom z różnych krajów, możemy trochę "popodróżować", np. do Włoch. Serialowe dialogi pozwolą nam się osłuchać z językiem, poznać nowe słowa. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Kaspars Grinvalds

Posłuchaj

Zanzibar kanga 1200.jpg
Zanzibar. Za co Polacy pokochali "piękną wyspę"?

Tytuły seriali z półwyspu Iberyjskiego wymienimy bez problemów, ale i Włochy mają w tej dziedzinie wiele do zaoferowania. - Popularność zyskują "Rzymskie dziewczyny" opisujące prawdziwą skandaliczną historię nastoletniej prostytucji, w którą zamieszane były wysoko postawione osoby. Historia opowiedziana jest z perspektywy postaci fikcyjnych - mówi Ada Janiszewska. - Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami jest też "Suburra", serial o działaniach mafijnej organizacji. Nikomu nie trzeba przedstawiać serialu "Młody papież", a ostatnio zainteresowaniem cieszy się historia miłości nastolatków "Summertime" - dodaje reporterka. 

Jednak Włochy to nie tylko seriale. Dla wielu ten kraj to głównie jedzenie. Dlatego warto poznać kilka zwrotów, aby potem bez problemu zamówić to, co nas interesuje. - By we Włoszech zamówić kawę, wystarczy podejść do baru, nawiązać kontakt wzrokowy z barmanem i powiedzieć "un caffè" - poleca Dominika Maruszewska, autorka bloga ochmilano.pl i e-booków o Mediolanie. 

Posłuchaj
15:57 czwórka dajesz radę 27.05.2021.mp3 Tajemnice języka włoskiego - co opanować na początku? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Z macchiato jednak już nie będzie tak łatwo. Włosi są otwarci na błędy w wymowie turystów i z pewnością zrozumieją, gdy poprosimy o "macziato, ale prawidłowa wymowa to "makiato". - Podwójne "c" i "h", "cch", przeczytamy jako "k" - wyjaśnia blogerka, która od 6 lat mieszka w Mediolanie. - "G" zazwyczaj jest dźwięczne, ale czasem przykleja się do "n", np. w słowie "gnocchi" - wtedy czytamy "nioki" - wyjaśnia. 

Ciekawostką jest również słowo "bolognese", w menu włoskich restauracji raczej go nie znajdziemy, choć potrawa, o której myślimy, z pewnością tam będzie. - Włoska nazwa tego dania to "tagliatelle al ragu" - zdradza gość Czwórki. - "Bolognese" to taka nazwa turystyczna, powszechnie znana nam - dodaje. 

Posłuchaj także:Spisbergen turyści góry Norwegia 1200.jpg
Kryminały do nauki języka szwedzkiego

Pozostając przy makaronach powinniśmy też dbać o słowo penne - i wymawiać je z podwójnym "n". - Gdy powiemy "pene" to będzie to oznaczało męskie przyrodzenie, a nie makaron - przestrzega Dominika. 

Przy nauce włoskiego wiele osób narzeka na szybkość mówienia Włochów, że rozróżnienie poszczególnych słów jest niemal niemożliwe. - Tu ważne jest osłuchanie z językiem. Można to robić, oglądając filmy i seriale - poleca gość Czwórki. - Włosi chętnie gestykulują, to takie wsparcie dla języka, dodanie emocji. Ten język jest energiczny, ciało samo chodzi - dodaje. 

Podstawowym językiem włoskim jest dialekt mediolański, tzw. milanese, ale wszystkie dialekty Italii bardzo trudno policzyć - są dialekty poszczególnych regionów, a nawet prowincji. W północnych Włoszech częściej używany jest dialekt mediolański, na południu mieszkańcy chętniej sięgają po swoje. 

Dominika Maruszewska podpowiada, by naukę włoskiego zacząć od czytania, następnie zadbać o akcent. - Rodzajniki, których w polskim w ogóle nie ma, ja do tej pory mylę, lub nie używam - mówi gość Anny Hardej. - Najważniejsze to mówić, próbować się komunikować - oswajać wstyd - poleca.

Zobacz także:

Znając włoski, bez problemu dogadamy w części Szwajcarii, gdzie ten język jest używany, ale wcale nie będzie nam dużo łatwiej przy nauce hiszpańskiego. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Gość: Dominika Maruszewska (autorka bloga)

Data emisji: 27.05.2021

Godz. emisji: 14.09

pj


Czytaj także

Filozof na miarę XXI wieku? "Nie chodzi z głową w chmurach"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:00
- Filozofia jest zwornikiem, który pozwala zapuszczać się w różne rejony innych nauk. I choć dziś nie jest już uznawana za teorię wszystkich teorii to nadal chce zrozumieć, wszystko, co znajduje się wewnątrz - tłumaczy dr Artur Szutta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka języka tureckiego z serialami

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 18:16
Istnieje kilka sposobów uczenia się języka z seriali. Można zapisywać słówka, lub oglądać film w oryginale z podpisami, żeby się osłuchać. Najważniejsze jest jednak utrwalanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa relaksu". Jak efektywnie odpoczywać przed maturą?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 09:33
Relaks jest niezbędnym elementem każdej pracy, zwłaszcza angażującej umysł. - Redukcja stresu to kwestia indywidualna, ale matura obwarowana jest wieloma schematami, które warto rozbijać - tłumaczył Filip Jach, doradca filozoficzny, coach i trener mocy. 
rozwiń zwiń