Jak pokonać strach? "Szanujmy własne emocje"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 08:21
- Pozwólmy sobie na odczuwanie emocji, także tych negatywnych, ale jednocześnie weryfikujmy informacje, które do nas docierają. Jeśli nie radzimy sobie ze strachem, warto poszukać profesjonalnej pomocy - tłumaczyła Joanna Osowiecka, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Budzimy się i kładziemy spać, sprawdzając nowe informacje na temat Ukrainy
Budzimy się i kładziemy spać, sprawdzając nowe informacje na temat UkrainyFoto: shutterstock.com/Antonio Guillem

Informacje o bombardowaniach, rakietach, schronach, ale i o pomocy i przeróżnych zbiórkach zadomowiły się w naszym życiu. Rosyjska agresja na Ukrainę u wielu z nas spowodowała niepokój. Budzimy się i kładziemy spać, sprawdzając nowe informacje na temat Ukrainy, a lęk i niepewność to emocje, które odczuwa chyba każdy. W "Rozbieganych" Joanna Budzis podpowiadała, że warto zaakceptować swój lęk, gdyż wtedy przejmiemy nad nim kontrolę. Psychologowie podkreślają, że jest on naturalną reakcją, ale może objawiać się w różny sposób - przez problemy ze snem, angażowanie się w pomoc, ale też udawanie, że nic się nie dzieje.  

Jak podkreślała w rozmowie z Czwórką psycholog Joanna Osowiecka z Uniwersytetu SWPS, jedną z grup, które stresują się najbardziej, są studenci. - Dlatego, że strach związany z koronawirusem wciąż nas nie opuścił, a poza tym teraz trwa po prostu sesja. Dodatkowo do tego dochodzą pytania o wojnę i naszą przyszłość - opowiadała ekspert.

Tłumaczyła, że choć wielu ludziom udaje się z powodzeniem funkcjonować w takiej rzeczywistości, są także osoby, które "zupełnie sobie z tym nie radzą". Podkreślała, że ważne jest to, by szanować swoje emocje, a poczucie bezpieczeństwa jest jedną z naszych podstawowych potrzeb. - Życie w ciągłym stresie jest możliwe, ale wymaga wielu zasobów, energii i uwagi, poświęcanej własnym emocjom. Tacy ludzie realizują swoje codzienne obowiązki, związane z pracą i życiem osobistym. Niektórzy jednak nie potrafią koncentrować się na pracy i sobie, a wciąż przeszukują internet, informacje prasowe i telewizyjne, nie zawsze są to źródła sprawdzone, co dodatkowo potęguje panikę. Są oni w momencie bezradności, emocjonalnego odcięcia się i sądzę, że właśnie takim osobom warto psychologicznie poświęcać najwięcej uwagi - mówiła gość Czwórki. 

Jak polecała gość Czwórki, w sytuacji podwyższonego napięcia warto zadbać o siebie. - Wiele komunikatów dotyczy dziś dbania o osoby przybywające do nas z terenów dotkniętych wojną, więc często zapominamy o własnych potrzebach. Tymczasem warto odpocząć, wyspać się, realizować swoje pasje tak, jak robiliśmy to dotychczas - radziła ekspert. - Zdrowa rutyna to świetny sposób, by radzić sobie ze stresem. Dodatkowo warto wspierać bliskich i przyjmować wsparcie od nich. Kiedy rozmawiamy z innymi o swoich emocjach, oni mówią, że czują podobnie, a to pomaga - podkreślała.

Posłuchaj
14:43 czwórka lęk 2022_03_02-14-14-59.mp3 Jak radzić sobie ze stresem i przewlekłym lękiem? Rozmowa z Joanną Osowiecką (Dajesz radę/Czwórka) 

Zobacz także:

Przede wszystkim, zdaniem Joanny Osowieckiej, warto szanować własne emocje i dać sobie szansę, by je w pełni odczuwać. - Mówimy nie tylko o strachu, ale także m.in. o złości. Ważne więc, by zaakceptować to, co się z nami dzieje i pamiętać, że emocje z czasem ulegają zmianom - podkreślała psycholog. - To nie oznacza, że z czasem przestaniemy się bać, ale te emocje będą inne. Dodatkowo warto pamiętać, że pomagać sobie można poprzez przeróżne formy artystycznej ekspresji: pisanie, malowanie czy rzeźbienie, a także wszelkiego typu altruistyczne działania, m.in. włączanie się we wszelkiego typu zbiórki - wyliczała. - Jeśli nas to uspokoi, warto przygotować sobie tzw. plan B, ustalić po prostu na najgorsze opcje i na przykład spakować walizki. Pamiętajmy, że niemal każde działanie, które przyniesie nam ulgę, będzie dobre i słuszne. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Osowiecka (psycholog, trener, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 02.03.2022

Godzina emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Co dzieje się w twoim mózgu, kiedy się boisz?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 18:06
Wielu z nas lubi się bać. Oglądamy horrory, a przy tym ze strachu podskakujemy, krzyczymy, a nawet omdlewamy. Jak przekonują eksperci, to nie zawsze jest bezpieczne, bo ze strachu można nawet... umrzeć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

ASMR na sen. Dźwięki pomogą w terapii zaburzeń lękowych

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 10:04
ASMR - skrót oznaczający zjawisko przyjemnego mrowienia w różnych częściach ciała - to jedno z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę serwisu YouTube haseł. Jego fani liczą na przyjemne doznania, relaks, redukcję stresu i spokojny sen. Amerykańscy naukowcy udowodnili właśnie, że to naprawdę działa.
rozwiń zwiń