Wielkanoc 2022 w portfelu. Ile zapłacimy za święta?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 16:00
Nadchodząca Wielkanoc będzie skromniejsza - ale nie tylko ze względu na wyższe ceny produktów. Ograniczamy zakupy, bo nie chcemy marnować żywności.
Ile w tym roku wydamy na święta wielkanocne? (Dajesz radęCzwórka)
Ile w tym roku wydamy na święta wielkanocne? (Dajesz radę/Czwórka)Foto: Shutterstock/ demarcomedia

Z badań przeprowadzonych przez naszą grupę i UCE Research wynika, że 60 proc. ankietowanych chce ograniczyć wydatki o 10-20 proc. - mówi Marcin Lenkiewicz, wiceprezes Grupy Blix. - Niecałe 40 proc. badanych przyznało, że maksymalnie wyda 200 zł na jednego domownika. Z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla Santander Consumer Banku wynika natomiast, że 19 proc. Polaków chce przeznaczyć na święta wielkanocne kwotę między 401 a 500 zł. Najambitniejsze plany wydatkowe mają Polacy u szczytu możliwości zawodowych, a więc 30- i 40-latkowie. Większość z nas w tym roku zasiądzie do świątecznego stołu z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. - To wyraźna odwilż po czasach pandemii - przyznaje rozmówca Mateusza Kulika.

Ile zapłacimy w tym roku za święta? Wyliczyli to analitycy Banku BNP Paribas. Jak się okazuje, produkty spożywcze na Wielkanoc będą droższe w tym roku o ponad 20 proc. niż w 2021 roku. Przeciętna święconka będzie o 12 proc. droższa w porównaniu z ubiegłorocznymi świętami. - Nasi badani zaznaczyli, że w tym roku zakupy będą robić głównie w dyskontach - zaznacza gość Czwórki.

Polacy stają się coraz bardziej świadomymi i wrażliwymi cenowo klientami, a inflacja i wojna na Ukrainie pogłębiają to zjawisko. Potwierdzają to nasze badania - 83,3 proc. respondentów będzie kupowało produkty w promocjach - dodaje Marcin Lenkiewicz. - Znaczące podwyżki przed świętami będą też skłaniać klientów do zastępowania niektórych produktów mniej kosztownymi odpowiednikami.

Posłuchaj
11:50 CZWÓRKA Czat Czworki - koszyczek 14.04.2022.mp3 Wielkanoc 2022 - ile będzie nas kosztować? (Dajesz radę/Czwórka)

Badanie zostało zrealizowane przez UCE Research i Grupę Blix pod koniec marca 2022 roku metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na grupie ponad 2200 dorosłych Polaków, którzy we własnych gospodarstwach odpowiadają za robienie zakupów.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Marcin Lenkiewicz (wiceprezes Grupy Blix)

Data emisji: 14.04.2022

Godzina emisji: 14.15

kul


Czytaj także

Karty z Pokémonami - kiedyś moda, dziś sposób na zdobycie fortuny?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 19:55
Na karty z Pokémonami z sentymentem patrzą dziś osoby, urodzone na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Niektórzy w tych pamiątkach widzą także niezłą inwestycję, bo unikatowe okazy warte są dziś nawet kilka tysięcy złotych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mówisz: sukces, myślisz: Buffett. Warren Buffett

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 16:16
Mimo że jego majątek przekracza 100 miliardów dolarów, wciąż uważany jest za jednego z najskromniejszych inwestorów. Warren Buffett przydomków ma wiele, tak jak i wielu ma naśladowców, którzy próbują podążać jego ścieżką. 
rozwiń zwiń