Studenci grają na giełdzie. Inwestują, uczą się i wygrywają nagrody

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 17:29
Index Investment Challenge to gra giełdowa dla studentów. Każdy z graczy "otrzymuje" 20 tysięcy i ma dwa miesiące, by pomnożyć je na giełdzie. To świetna nauka i nie traci się w niej własnych oszczędności. 
Dzięki grze Index Investment Challenge każdy student może spróbować giełdowych inwestycji, nie tracąc własnych pieniędzy
Dzięki grze Index Investment Challenge każdy student może spróbować giełdowych inwestycji, nie tracąc własnych pieniędzyFoto: shutterstock/ shutter_o

Organizatorem gry Index Investment Challenge jest Koło Naukowe Rynku Kapitałowego Index. W tym roku mamy do czynienia z 6. odsłoną tej zabawy. Grać można na komputerze i smartfonie. W każdej chwili można śledzić i kontrolować zmiany. Studenci oraz Koła Naukowe z całej Polski rywalizują między sobą, inwestując wirtualne środki w akcje, kontrakty terminowe czy ETF-y. Najwyższa zagregowana stopa zwrotu zapewnia tytuł zwycięzcy.

- Nasz projekt polega na zachęceniu studentów do próbowania swoich sił w inwestowaniu - mówi Maria Kudeł, prezeska Koła Naukowego Rynku Kapitałowego Index. - Dwa miesiące rozgrywki rozpoczęły się w kwietniu. Gracze mogą inwestować w akcje na GPW oraz kontrakty terminowe. Pod koniec jest gala finałowa, w tym roku już 2 czerwca. Tego dnia dziesięciu najlepszych uczestników zmierzy się z inwestowaniem w ciągu jednego dnia, w sali notowań na GPW. Zostanie wyłoniony najlepszy inwestor i wręczone nagrody, a wśród nich staż w GPW, nagrody pieniężne i rzeczowe - dodaje. 

Inwestujesz i nie tracisz swoich pieniędzy

Każdy gracz na starcie otrzymuje 20 tysięcy wirtualnych pieniędzy. Inwestujemy w grze w bezpiecznej formie. Możemy poznać świat giełdy w formie, która pozwala nie stracić. - Nie tracimy własnych pieniędzy. Możemy wypróbować różne strategie: zainwestować krótkoterminowo, w pozycje długie, krótkie. Możemy próbować łączyć informacje, które dzieją się na świecie, a mamy teraz bardzo intensywny okres wydarzeń - opowiada gość Mateusza Kulika. - Od 6 lat kontynuujemy ten projekt i chcemy, żeby to była nauka przez praktykę. Końcówka każdej rozgrywki jest emocjonująca, a czołówka zawodników dynamicznie się zmienia - dodaje. 

Konkurs okiem uczestnika

W tym roku na udział w konkursie Index Investment Challenge zdecydowała się Klaudia Walanus. - Przyznam, że nie jest łatwo. Na giełdzie jest tanio i może być coraz taniej. Konkurs nie należy do najprostszych. Jest bardzo ciekawie - przyznaje. - Na wirtualnych pieniądzach można poćwiczyć, jak wygląda inwestowanie. To fajne, bardzo uczące doświadczenie - dodaje. 

Czytaj także:

Pierwsze pieniądze w rozgrywce Klaudia postawiła na Lotos, nie dywersyfikowała portfela. Zyskała dobrą stopę zwrotu. Potem zdecydowałam się na PZU i CD Projekt, który - jak się okazało - maleje. - Strategia jakaś była, ale jaki będzie efekt, zobaczymy na końcu - mówi.

Uczestniczka konkursu zwraca uwagę, że te zawody uczą graczy jak zachowywać się na giełdzie, jak zauważać błędy, jak nie działać posługując się "efektem potwierdzania", jak działają rynki kapitałowe i jak robić transakcje. - Obok nauki na pewno motywuje rywalizacja i nagrody - dodaje. 


Posłuchaj
14:23 czwórka dajesz radę 26.05.2022.mp3 O Index Investment Challenge opowiada organizatorka konkursu i jego uczestnicy (Dajesz radę/Czwórka)

 

Maciej Ziółkowski, uczestnik i finalista zeszłorocznej odsłony konkursu, uważa, że konkurs trwa dość krótko, ale i z tego można wyciągnąć naukę. - Ze względu na krótki horyzont czasowy nie skupiałem się na inwestowaniu fundamentalnym, długoterminowym, tylko na analizie technicznej - patrzyłem na wykresy, zachowania kupujących i sprzedających. Starałem się podłączać do trendów, starałem się zarobić, spekulowałem - dodaje. 

Gość Mateusza Kulika podkreśla edukacyjne walory rozgrywki. - Index Investment Challenge uczy jak podchodzić do rynków finansowych, żeby nie traktować ich jak hazardu. Tu najważniejsze są edukacja i rozumienie instrumentów finansowych - zdradza. - Giełda to dość bezpieczne miejsce na nasze oszczędności i pomnażanie ich - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę,

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Maria Kudeł (prezeska Koła Naukowego Rynku Kapitałowego Indeks), Klaudia Walanus (uczestniczka tegorocznego konkursu), Maciej Ziółkowski (uczestnik i finalista zeszłorocznej odsłony konkursu)

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 14.13

pj

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak tworzyć programy stypendialne? Pomoże publikacja

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 12:40
"Stypendia przyszłości: Praktyczny poradnik o programach stypendialnych" to publikacja Fundacji Dobra Sieć. Pozycja zawiera wskazówki dla instytucji i podpowiada jak prowadzić inicjatywy stypendialne. 
rozwiń zwiń