Jak tworzyć programy stypendialne? Pomoże publikacja

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 12:40
"Stypendia przyszłości: Praktyczny poradnik o programach stypendialnych" to publikacja Fundacji Dobra Sieć. Pozycja zawiera wskazówki dla instytucji i podpowiada jak prowadzić inicjatywy stypendialne. 
Programy stypendialne pomagają w starcie młodzieży.
Programy stypendialne pomagają w starcie młodzieży.Foto: shutterstock/Antonio Guillem

Od maja do końca października trwa sezon stypendialny. Zanim jednak uczniowie sięgną po oferowane programy trzeba je przygotować. Zasdom tworzenia programów stypendialnych poświęcona jest publikacja "Stypendia przyszłości: Praktyczny poradnik o programach stypendialnych" opracowana przez Fundację Dobra Sieć.

Praktyczne rady

Jak czytamy w opisie, jest ona skierowana nie tylko do organizatorów programów stypendialnych, ale i pracowników stowarzyszeń i fundacji skupionych wokół edukacji, szkół oraz samorządów. "Stypendia przyszłości" to podręczny pakiet wiedzy, zawierający praktyczne wskazówki udzielone przez instytucje prowadzące inicjatywy stypendialne.

Poradnik dotyczy między innymi tematyki promocji, diagnozy i ewaluacji programów stypendialnych, a także budowania relacji ze stypendystami i z absolwentami programów stypendialnych. Wszystkie trzy aspekty są kluczowe w realizacji przemyślanego, skutecznego i wiarygodnego programu stypendialnego.


Ważne budowanie relacji

- Obok tych wszystkich zagadnień jednym z istotniejszych elementów jest budowanie relacji ze stypendystami i pomiędzy nimi - mówi Adrianna Kaczmarek z Fundacji Dobra Sieć. - Ważny jest też element integracyjny, umożliwiający wzajemne poznawanie się, który pozwoli zbudować małą społeczność osób skupionych wokół jakiejś idei. Ważne jest, żeby uczestnicy programu wspólnie działali nie tylko na polu naukowym, ale wspierali się na co dzień.

W Polsce blisko pół tysiąca organizacji oferuje programy stypendialne i jest w czym wybierać. - Oprócz wsparcia finansowego często mówimy o mentoringu, możliwości wyjazdów krajowych i zagranicznych - tłumaczy gość audycji. -Można także ubiegać się o wsparcie w postaci komputera czy podręczników.
Kto może się ubiegać o stypendia? Grupa jest szeroka, mogą być to zarówno uczniowie mogący pochwalić się dobrymi wynikami w nauce, jak i osiągnięciami na różnego rodzaju konkursach, olimpiadach.

Czytaj także: 


- Stypendia mogą być także związane z kierunkiem studiów i nastawione na pole badawcze studenta - opowiada Adrianna Kaczmarek. - O stypendia mogą się ubiegać także absolwenci uczelni, oraz osoby specjalizujące się w jakiejś dziedzinie np. artyści, dziennikarze, ale także przedsiębiorcy. Są też stypendia kierowane do konkretnych grup wiekowych. Lista oferowanych programów stypendialnych dostępna jest na stronie mojesytpendium.pl, gdzie po właściwym przefiltrowaniu pojawią się dostępne opcje.


Posłuchaj
12:15 Czwórka/Pierwsze Słyszę - stypendia_ 26.05.2022.mp3 O "Stypendia przyszłości" opowiada Adrianna Kaczmarek z Fundacji Dobra Sieć (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Mateusz Kulik

Gość: Adrianna Kaczmarek (Fundacji Dobra Sieć)

Data emisji: 26.05.2022 

Godzina emisji: 8.15

aw

Czytaj także

Token - cyfrowe dzieło sztuki? Co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 22:40
Za nami pierwsza aukcja tokenu NFT w Polsce, jej wynik to 312.700 zł - 62-krotne przebicie ceny wywoławczej. Przedmiotem licytacji był cyfrowy model 3D, wykonany na podstawie rzeźby Tomasza Górnickiego "Fortune". To imponujący rezultat, ale czym tak naprawdę jest token NFT i jak działa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"FOMO 2021. Polacy a lęk przed odłączeniem podczas pandemii". Raport

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 13:30
Według raportu przygotowanego przez Uniwersytet Warszawski zarówno w grupie nastolatków, jak i młodych dorosłych wzrósł odsetek wysoko "sfomowanych". Są to osoby, które odczuwają lęk przed odłączeniem od sieci, informacji, zdarzeń m.in. w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń