Czy kredydobiorcy złotówkowi podzielą los frankowiczów?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 15:30
Do niedawna osoby, które spłacały kredyt hipoteczny w złotówkach czuli się w miarę bezpiecznie, ale sytuacja zaczęła się zmieniać. Jak sobie poradzić z kruczkami prawnymi w umowach i z rosnącymi ratami?
Raty kredytu mieszkaniowego w złotówkach rosną w dużym tempie
Raty kredytu mieszkaniowego w złotówkach rosną w dużym tempie Foto: Shutterstock/Elizaveta Galitckaia

Jak wzrosną raty kredytów mieszkaniowych?

Osoby mające kredyty hipoteczne w złotówkach przewidywały spokojną spłatę kredytu przez lata, bez jakichkolwiek niespodzianek. Rada Polityki Pieniężnej na ostatnich posiedzeniach wciąż podwyższa stopy procentowe. Pierwsza od dziesięciu lat podwyżka stóp procentowych miała miejsce w październiku. Po niej przyszły kolejne. Podczas marcowego posiedzenia Rada po raz szósty podniosła stopy procentowe w ostatnim czasie, tym razem o 75 punktów bazowych. W wyniku tego mamy już 3,5 procent. To najwyższy poziom od lutego 2013 roku. Z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego wynika, że to nie koniec podwyżek. A większość ekonomistów spodziewa się, że stopa referencyjna dojdzie nawet do 5 procent. Jedną z konsekwencji podwyżki stóp procentowych jest wzrost rat naszych kredytów. - Kredytobiorcy złotówkowi zaczynają dzielić los frankowiczów. Niektórzy już płacą raty dwukrotnie wyższe od pierwotnie ustalonych  - przyznaje radca prawny Iwona Rzucidło. - Na dodatek finansiści i ekonomiści przewidują, że to nie koniec podwyżek.

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Najbardziej uderza to w tych, którzy mają zaciągnięte kredyty hipoteczne, szczególnie na wysokie kwoty, ale w grą wchodzą też raty kredytów konsumenckich. Stopy procentowe stanowią podstawę do szacowania WIBOR-u, który stanowi z kolei podstawę do wyliczenia oprocentowania naszych kredytów. - Jak jest niski WIBOR, a w pandemii był utrzymywany na takim właśnie poziomie, to są wysokie marże, ale i tak kredytobiorców było stać na zakup mieszkania, na co wcześniej na pewno nie mogliby sobie pozwolić - opowiada gość Czwórki. - Jak już umówili się z bankiem na kredyt z oprocentowaniem zmiennym, to teraz - wraz ze wzrostem WIBORU - rośnie im wysokość rat. Prawdopodobnie można by było tego uniknąć, gdyby banki informowały klientów, że jest możliwość wzięcia kredytu, ale z oprocentowaniem stałym.

Posłuchaj
15:54 CZWÓRKA Dajesz rade - kredyt 19.05.2022.mp3 O czym muszą wiedzieć właściciele kredytów w złotówkach? (Dajesz radę/Czwórka)

Czy to kolejna "zmowa banków"?

Czy posiadacze kredytów złotówkowych tak, jak frankowicze będą mogli unieważnić swoje umowy w sądach? - Sytuacja z ratami we frankach pokazała nam jak funkcjonują takie umowy od strony prawnej. A w tym przypadku mamy do czynienia z ustaleniami obowiązującymi w prawie unijnym. Polskie sądy musiały nauczyć się, jak je stosować i choć, ta nauka trwa, to wiemy już dużo więcej niż na początku - tłumaczy ekspertka. - Obecna sytuacja, w której mamy do czynienia z radykalnym wzrostem stóp procentowych, uwidacznia wiele patologii związanych z konstruowaniem umów kredytowych, także złotówkowych. Pojawiają się nawet głosy o "zmowie banków", a o tym też było głośno w przypadku frankowiczów.   

***

Tytuł audycji: Dajesz radę,

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Iwonia Rzucidło (radca prawny)

Data emisji: 19.05.2022

Godzina emisji: 14.11

kul

Czytaj także

Kredyt. Jak się bronić przed wzrostem rat?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 18:00
Jeśli masz kredyt to ostatni czas nie jest dla Ciebie zbyt spokojny. Stopy procentowe w Polsce rosną, a w konsekwencji tego rosną raty naszych kredytów. Czy da się coś z tym zrobić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

RPP zaskoczyła dużą podwyżką stóp procentowych. Sprawdź, o ile wzrosną raty

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 15:35
Rada Polityki Pieniężnej reaguje na dwucyfrową inflację, podnosząc po raz kolejny wszystkie stopy procentowe. Tym razem zdecydowano o podwyżce aż o 100 pkt bazowych. Efektem tych działań będzie dalszy wzrost rat kredytów.
rozwiń zwiń