Październik Międzynarodowym Miesiącem Cyberbezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 20:30
Hasła, uwierzytelniające SMS-y, telefony z dziesiątkami ofert, zakupy online, domowe inteligentne urządzenia IOT - to już od dłuższego czasu nasza codzienność. Dziś jednak coraz częściej mogą się w niej czaić chętni przejąć nasze dane hakerzy. Sprawdzamy, jak się przed nimi zabezpieczać. 
Cyberbezpieczeństwo to coraz większe wyzwanie dla firm z całego świata - pokazuje raport.
Cyberbezpieczeństwo to coraz większe wyzwanie dla firm z całego świata - pokazuje raport.Foto: Maksim Shmeljov/Shutterstock

Hakerzy "nie śpią"

Z badania przeprowadzonego przez serwis chronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów wynika, że jedynie niewiele ponad 20 procent ankietowanych jest w stanie rozpoznać, kiedy ma do czynienia z oszustami. Ciekawostką jest, że często ofiarami takich przestępstw padają ludzie młodzi, do 24. roku życia. Z powodu braku oszczędności bagatelizują zagrożenie. Tymczasem, jak ostrzegają eksperci, to, że mamy niewiele na koncie, nie oznacza, że nie można nas okraść.

Hakerzy coraz chętniej i częściej wymyślają sposoby na kradzież naszych danych osobowych czy pieniędzy. Obok SMS-ów o nieuregulowanych płatnościach, dostajemy telefony "z banków", jesteśmy zapraszani do zakupów online czy informowani o niespodziewanej wygranej lub spadku. 


Uwaga na phishing

Najpopularniejszą metodą wyłudzania danych jest phishing. - Jest to rodzaj oszustwa internetowego, gdzie cyberprzestępca, podszywając się pod jakąś instytucję lub znajomego, usiłuje wyciągnąć od nas poufne informacje takie jak dane do logowania, hasła, numery kont - tłumaczy Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa. - Bardzo charakterystyczne dla phishingu jest to, że informacja ma nas przestraszyć i wymusić natychmiastową reakcję. Możemy się więc spotkać z takimi zdaniami jak: "już za chwilę odetniemy dostęp do twojego konta", albo: "ktoś próbował się zalogować na twoje konto, więc podaj teraz swoje hasło". Jeśli więc widzimy tego typu treści lub coś podejrzanego, lepiej nie klikajmy.

Smishing to wersja SMS-owa phishingu, istnieje także vishing - czyli telefoniczne naciąganie przez oszustów, którzy chcą nas przekonać, żebyśmy podali interesujące ich dane. - Nie udzielajmy informacji, jeżeli dzwonią do nas na przykład z "banku”. Tak naprawdę nie wiemy kto jest po drugiej stronie - tłumaczy gość Czwórki. - Zawsze możemy zadzwonić do placówki i upewnić się, czy rzeczywiście przygotowana jest dla nas oferta.

Czytaj także:


Ważne "mocne" hasła 

Ważna w naszej przygodzie z internetem jest także odpowiednia konstrukcja i ochrona haseł. Jak radzi specjalistka, ustalane przez nas hasło powinno być silne, czyli m.in. długie. - Hasła mamy nie tylko do kont bankowych i pocztowych, ale także do aplikacji sklepowych. Dobrze, do każdej aplikacji mieć inne hasło - zauważa gość audycji. - Może wydawać się, że dużo, ale też są na to metody. Możemy wykorzystać aplikację, która wymyśli dla nas hasło i będzie je pamiętała. Aplikacje mogą się synchronizować z telefonem, laptopem czy tabletem. Są one oczywiście zabezpieczona hasłem i odpowiednio zaszyfrowane.


Posłuchaj
18:13 Czwórka/Dajesz Radę - cyberbezpieczeństwo - 12.10.2022.mp3 O tym, jak bezpiecznie korzystać z intenetu, opowiada Joanna Wziątek, specjalistka do spraw cyberbezpieczeństwa (Dajesz radę/Czwórka)

 

Zakupy bez logowania

W wielu przypadkach, korzystając ze sklepów internetowych, możemy robić w nich zakupy bez konieczności logowania. - Jeśli nie zależy nam na programach lojalnościowych lub są to jednorazowe zakupy, to lepiej nie tworzyć konta - radzi Joanna Wziątek. - Dzięki temu unikniemy podawania naszych danych i tym samym nie będziemy musieli tworzyć hasła. Powinniśmy szanować naszą prywatność oraz nasze dane i nie dzielić się nimi bez potrzeby.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek (specjalistka do spraw cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 14.15

aw/pj/kor

Czytaj także

Jak nie dać się oszukać w sieci? Gdzie szukać informacji?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 09:00
Cyberprzestępcy nie próżnują, każdego dnia pojawiają się nowe metody wyłudzeń nie tylko danych, ale i pieniędzy. Żeby walczyć z tym zjawiskiem powstaje coraz więcej stron i aplikacji informujących o nowych zagrożeniach w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uwaga na oszustów. Przestępcy podszywają się pod banki

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 09:19
Udający banki oszuści omijają systemy bezpieczeństwa ostrzegają eksperci serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów. Alarmują, że spraw jest poważna, bo może dotyczyć każdego z nas, a brak oszczędności na koncie wcale nie chroni nas przed kradzieżą. 
rozwiń zwiń