Finansowy kac. Jak uporządkować zadłużenie i rozmawiać z windykatorem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 15:50
Wybrzmiał odgłos korków od szampana, zgasły światła fajerwerków, ale zdarza się, że po wystawnych świętach i szalonej zabawie sylwestrowej wciąż mamy kaca, kaca finansowego. Problemy z wysokimi kredytami i pożyczkami dotykają wielu Polaków, podpowiadamy jak zacząć rozplątywać spiralę zadłużenia. 
Na przestrzeni czterech lat przeciętny dług czynszowy osoby fizycznej w BIG InfoMonitor wzrósł z 11,1 tys. zł do 23,4 tys. zł.
Na przestrzeni czterech lat przeciętny dług czynszowy osoby fizycznej w BIG InfoMonitor wzrósł z 11,1 tys. zł do 23,4 tys. zł.Foto: Thomas Andre Fure/Shutterstock

Nowy rok często chcemy zacząć z czystą kartą także w finansach. Wśród windykatorów mówi się, że chcemy wejść w nowy rok bez długów, co jest wnioskiem z obserwacji grudniowych operacji finansowych - pod koniec roku osoby zadłużone próbują robić rachunek sumienia, nadpłacać należności, nowy rok zaczynają z postanowieniami porządków w finansach.

Przyznaj się przed sobą do swoich długów

- Nie da się ukryć, że pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jeśli chodzi o kwestie ustabilizowania swojej sytuacji finansowej to przede wszystkim przyznać się przed samym sobą, że mamy problem - mówi Anna Hyżyk, starszy specjalista ds. należności trudnych. - Często to przyznanie się jest najtrudniejsze, ale osiągnięcie tej samoświadomości jest wysokim osiągnięciem. Warto stworzyć sobie listę zadłużeń i zmierzyć się z problemem - dodaje. 

Koniec roku to z jednej strony próby spłat licznych kredytów i pożyczek, ale z drugiej często nowe zobowiązania związane z organizacją tradycyjnych, wystawnych świąt, imprez sylwestrowych, wyjazdów. 

- Zdarza się, że w ferworze przygotowań zapominamy, że pewnych środków nie mamy w budżecie, to może odbić się nam czkawką. Trafi nam się finansowy kac - przestrzega gość Mateusza Kulika.

Anna Hyżyk poleca nowy rok rozpocząć z kartką i ołówkiem. Wypisać wszelkie swoje zobowiązania finansowe i przychody. - Takie proste rozwiązania często są najtrudniejsze. Ale dzięki temu wychodzi nam rachunek zysków i strat. Ta świadomość finansowa, którą osiągniemy jest, w moim odczuciu, najistotniejsza, by zrobić pierwszy krok do spłaty - mówi ekspertka. - Na kartce zliczamy wysokość naszych wszystkich zobowiązań: pożyczki, kredyty, zadłużenia telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe etc. 

W organizacji finansów przychodzą nam z pomocą też aplikacje, liczne bankowe rozwiązania, arkusze exel. 


Posłuchaj
19:35 czwórka dajesz radę 12.01.2022.mp3 Jak wyjść ze spirali zadłużenia i rozmawiać z windykatorem (Dajesz radę/Czwórka)

Anna Hyżyk zdradza, że podczas przygotowywania zestawienia na jaw wychodzi więcej zobowiązań, niż tylko te, z których zdajemy sobie sprawę na co dzień.  

Windykator pomoże

- Obecnie firmy windykacyjne czy banki oferują szeroki wachlarz rozwiązań jeśli chodzi o kwestie spłaty zobowiązań - mówi ekspertka. - Najprostszym sposobem uniknięcia zapłaty odsetek jest rozmowa z windykatorem i negocjowanie blokady tych odsetek. Takie opcje firmy windykacyjne też same proponują. A to właśnie odsetki są dziś bardzo wysokie, wpływa na nie inflacja, wartość pieniądza - dodaje. 

Nie zawsze, mając pożyczki i kredyty, spotkamy się z windykatorem. Ten odezwie się do nas, gdy nasz dług zostanie sprzedany, a to może się zadziać, gdy przez kilka miesięcy czy dłużej nie spłacamy należności. 

- Firma windykacyjna może pojawić się naszym życiu gdy nasz wierzyciel, potencjalny bank firma telekomunikacyjna czy inna, zdecyduje się sprzedać naszą wierzytelność do firmy windykacyjnej. Sprzedaje ją, bo jej nie spłacamy - wyjaśnia Anna Hyżyk. - Wtedy dostajemy maila, telefon od windykatora. Rozmowa z nim pomoże nam rozwiązać problem - dodaje. 

Czwórkowy gość podkreśla, byśmy nie demonizowali windykatorów, to osoby takie same jak my wszyscy, a dzięki swoim kompetencjom mogą pomóc nam w spłacie zadłużenia. - Zachęcam by podejmować rozmowy z firmą windykacyjną. Windykator pomoże, po pierwszych rozmowach możemy mieć ustalony plan spłaty, uporządkowane finanse. Wachlarz możliwości jest ogromny - dodaje. 

Sprawdź także:

Unikanie kontaktu z firma windykacyjną nie jest dobrym rozwiązaniem. - Jeśli nie znajdzie nas windykator to potem może nas szukać komornik, to kolejne koszty, co nie pomaga w spłacie zobowiązań, a wręcz utrudnia ten proces - wyjaśnia ekspertka. - Nie chodzi o to by uciec od windykacji, a o to, by stawić czoło swoim problemom - dodaje. 

Anna Hyżyk mówiąc o zadłużeniu przenosi się też do czasów naszych pierwszych decyzji dotyczących wzięcia nowego kredytu, pożyczki, kolejnego zakupu na raty. - Trwa doba konsumpcjonizmu, zapominamy, że może nowy telefon wcale nas nie uszczęśliwi. Mierzmy zamiary na siły, sprawdzajmy czy kolejny kredyt będzie do udźwignięcia dla naszego budżetu - poleca. - Edukacja finansowa też ma ogromne znaczenie, byśmy w przyszłości nie zatracili się w braniu pożyczek. Gdy zaś mamy już problem - szukajmy pomocy. Windykatorzy czekają na kontakt ze strony dłużnika - wskażemy drogę, policzymy, podpowiemy rozwiązania - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Anna Hyżyk (starszy specjalista ds. należności trudnych z Intrum)

Data emisji: 12.01.2023

Godzina emisji: 14.11

pj

Czytaj także

Inflacja - co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 19:45
Czy drożejące produkty na półkach oznaczają, że mamy do czynienia z inflacją? Co to oznacza dla przeciętnego konsumenta? Sprawdzamy, co to właściwie jest inflacja i jakie są jej skutki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy to jest dobry czas na kupno własnego mieszkania?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 20:20
Drożejące kredyty i rosnące ceny nieruchomości studzą entuzjazm chętnych na własne "cztery kąty". Inni z kolei stawiają na wynajem. Jak może wyglądać przyszłość rynku mieszkaniowego w Polsce? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
rozwiń zwiń