Co robi agent nieruchomości? Zdradzamy tajemnice tej pracy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 19:52
Każdy z nas chciałby jasne, przytulne mieszkanie w dobrej lokalizacji i cenie. Rynek nieruchomości jest pełen różnych mieszkań, choć nie wszystkie są idealne. Dobry agent nieruchomości potrafi znaleźć dla nas lokum na miarę naszych potrzeb i zasobności portfela. 
Dziś rynek nieruchomości niemal nie przypomina tego z 2019 roku
Dziś rynek nieruchomości niemal nie przypomina tego z 2019 rokuFoto: shutterstock/fizkes

Właściciele mieszkań na wynajem chętnie znajdą niekonfliktowego lokatora, najemcy szukają mieszkania bez usterek z uczciwym wynajmującym. Te dwie strony może skojarzyć agent nieruchomości.

Dziś rynek mieszkaniowy mało przypomina ten z 2019 roku, wpłynęło na to wiele wydarzeń. - Już od zeszłej wiosny obserwujemy podwyżki na rynku wynajmu, rosnące raty kredytów, napływ osób z Ukrainy, które szukają mieszkań na wynajem - wymienia Michał Spodynek, ekspert nieruchomości. - Pewne trendy na rynku nieruchomości można przewidzieć, patrząc na dane ekonomiczne, bazując na swoim doświadczeniu. Nikt jednak nie był w stanie przewidzieć takich wydarzeń jak pandemia czy atak Rosji na Ukrainę. To czynniki nadzwyczajne - dodaje. 

Gość Czwórki zauważa, że podstawą bezpieczeństwa na rynku nieruchomości jest przewidywanie. - Jeśli kupujemy mieszkanie, to myślmy nie tylko o tym, że dziś jest nas stać na spłacanie raty kredytu, ale też o tym, co może się zmienić za lat 5 czy 10. Zastanówmy się, co się stanie, gdy rata wzrośnie lub stracimy jedno ze źródeł dochodu - wyjaśnia. 

Rola agenta nieruchomości

Agent nieruchomości na to pytanie nie zna odpowiedzi. Jego zadaniem, określonym w ustawie, jest kojarzenie stron - kupującego ze sprzedającym lub wynajmującego z najemcą. 


Posłuchaj
26:10 czwóka dajesz radę 15.02.2023 (1).mp3 Jaka jest rola agenta na rynku nieruchomości? (Dajesz radę/Czwórka)

 

- Praca agenta nieruchomości to chyba najdziwniejszy zawód świata, a nawet styl życia. Nie ma formalnych wymogów, które trzeba spełnić, żeby zostać agentem nieruchomości. Może nim być każda osoba, która jest niekarana - wyjaśnia Michał Spodynek. - W ostatnim czasie ten zawód stał się modny za sprawą programów telewizyjnych, w których agent pokazuję chętnym piękne domy i mieszkania. Przez to ludzie zakładają, że są z tego łatwe pieniądze, nie trzeba się narobić. To bardzo kusi. Ale programy nie pokazują tego, co prezentujący lokal musi zrobić, zanim spotka się z klientem - dodaje. 

Czwórkowy gość podkreśla, że nikt nie płaci agentowi tylko za szukanie mieszkania, bo to każdy z nas może zrobić sam, a nawet spędzić przy tym miło czas. - Agent musi być bardzo pracowitą osobą. Trzeba wykonać obowiązki, które nie są "sexy". Ta praca nie jest łatwa, potrzebna jest do niej wiedza i doświadczenie - opowiada. - Każdy agent musi znać lokale, które sprzedaje. W naszej agencji mamy "pod sobą" maksymalnie pięć nieruchomości. Wynika to z tego, że zawsze musimy wiedzieć, o który lokal klient pyta, jaką ten lokal ma dachówkę, kiedy przeszedł remont czy jakie kable elektryczne ma w ścianach. Albo to wiemy i jesteśmy profesjonalni, albo jesteśmy tylko "agencinami" - dodaje. 

Agenta trudno oszukać

Agent nieruchomości nie może myśleć jedynie o najemcach. Jego klientem jest również wynajmujący. To z nim należy ustalić, jaką ma wizję na nieruchomość. Zdarza się, że trzeba mu podpowiedzieć odmalowanie mieszkania czy usunięcie zbędnych mebli. 

- Często najemcy są osobami nieświadomymi, ale agent nie może wprowadzić ich w błąd, bo odpowiada za to karnie - wyjaśnia ekspert. - Zdarzają się osoby nieuczciwe po obu stronach transakcji, ale bardzo trudno jest oszukać agenta. Nawet jeśli nie szanuje się tego zawodu, to warto wiedzieć, że agent wszystko sprawdzi, by transakcja doszła do skutku, bo tylko wtedy zarobi - dodaje. 

Należy pamiętać, że agent kojarzy dwie strony transakcji, a to rynek oczekuje od niego, że sprawdzi też wszelkie formalności w dokumentach. - To jednak rola notariusza, u którego podpisujemy umowę - wyjaśnia gość Marty Hoppe. - Każdy agent solidnie sprawdza mieszkanie, ale nie może odpowiadać też za głośnych sąsiadów czy niskie ciśnienie wody w kranie - dodaje. 

Michał Spodynek zwraca uwagę także na umowę, którą podpisujemy przy najmie. Przed podpisaniem jej warto doprecyzować wszelkie kwestie dotyczące czynszu, metod i okresu wypowiedzenia najmu, a także możliwości wejścia właściciela do wynajmowanego lokum, gdy mieszka tam najemca. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Michał Spodynek (ekspert rynku wynajmu nieruchomości)

Data emisji: 15.02.2023

Godzina emisji: 14.10

pj

Czytaj także

Trudny rynek najmu mieszkań. O co zadbać w umowie?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 17:00
Ze względu na ogromne koszty zakupu nowego mieszkania Polacy coraz częściej decydują się na najem. Ten rynek też łatwy nie jest. Które punkty w umowie najmu są najważniejsze i na co zwracać uwagę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze Mieszkanie - jak ma działać program pomocowy?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 22:20
Uzyskanie kredytu hipotecznego nie należy dzisiaj do najłatwiejszych. Żeby się o niego starać musimy mieć dużo większy wkład i wyższe zarobki niż jeszcze rok temu. Być może problem rozwiąże rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Sprawdzamy jak ma działać.
rozwiń zwiń