Polskie Radio
Section05
wynajem

Oszustwo "na kwaterę". Jak nie dać się nabrać?

Co czwarty Polak skończył już tegoroczny urlop, ale wielu z nich dopiero planuje wakacyjny wyjazd i przegląda w internecie oferty noclegowe. Zachęceni wyjątkowo niską ceną i dogodną lokalizacją, nie sprawdzamy tych ofert do końca, a nasz brak czujności i, nierzadko pośpiech, wykorzystują oszuści. W okresie wakacyjnym popularne stało się oszustwo "na kwaterę" nazywane także oszustwem "na apartament". Jak się przed nim uchronić?
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka STYL ŻYCIA społeczeństwo podróże Józef Niewiarowski wakacje oszustwo oszustwa hotel pokój wynajem

Czy wynajętym autem można pojechać na zagraniczne wakacje?

Coraz więcej Polaków korzysta z aut w formule wynajmu długoterminowego – w zeszłym roku w takim modelu samochód użytkowało blisko 200 tys. osób. Czy wynajętym pojazdem można bez przeszkód wyjechać za granicę? Co trzeba zrobić przed wyjazdem? Co z limitem przejechanych kilometrów i ubezpieczeniem?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców ŚWIAT motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy finanse Polskie Radio Kierowców POLSKA GOSPODARKA ubezpieczenia ubezpieczenie wynajem wynajem samochodu wynajem samochodów

Hulajnoga z abonamentem. UOKiK ukarał nieuczciwego przedsiębiorcę

Prezes UOKiK nałożył 750 tys. zł kary na firmę Logo-Sharing z Sopotu, która odpowiadała za wynajem hulajnóg w miejscowościach turystycznych. Wynajmujący sprzęt nie byli świadomi, że płacąc za jeden przejazd zamawiają cykliczną subskrypcję. Działania podjęto pod wpływem wielu skarg konsumentów, informacji od Inspekcji Handlowej i rzeczników konsumentów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma UOKiK hulajnoga wynajem Sopot

Wynajmuj swoje auto i zarabiaj!

Na rynku dostępnych jest mnóstwo firm oferujących krótko i długoterminowe wypożyczanie samochodów. Czy będąc właścicielem auta (i korzystając z niego sporadycznie) możemy użyczać go innym kierowcom za opłatą? Jak to zrobić i czy się to się w ogóle opłaca?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Polskie Radio Kierowców Radio kierowców motoryzacja samochody wynajem wynajem samochodu wynajem samochodów firma Polskie Radio społeczeństwo biznes finanse prawo pieniądze

Komu i kiedy przysługuje auto zastępcze?

22 września obchodziliśmy Europejski Dzień bez Samochodu. Są jednak tacy, dla których perspektywa dnia bez własnego auta brzmi jak najgorszy koszmar – oblewają się zimnym potem na samą myśl o oddaniu pojazdu do mechanika np. po zwyczajnej stłuczce. Z pomocą przychodzi auto zastępcze!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców wakacje podróże urlop wynajem wynajem samochodu wynajem samochodów społeczeństwo finanse STYL ŻYCIA Polskie Radio samochód zastępczy auto zastępcze motoryzacja kierowca kierowcy ubezpieczenia ubezpieczenia komunikacyjne ubezpieczenie ubezpieczenie samochodu

Sytuacja mieszkaniowa Polaków. Ekspert: 46 proc. osób między 24., a 26. rokiem życia nie wyprowadza się od rodziców

- 5 mln osób w Polsce mieszka poniżej podstawowego standardu. Jest to np. mieszkanie bez łazienki, bieżącej wody czy takie, w którym nie można sobie poradzić z zagrzybieniem i zawilgoceniem - powiedziała o sytuacji mieszkaniowej w Polsce Magdalena Ruszkowska z Habitat for Humanity.
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie mieszkania wynajem raport rodzina POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Raport: zakup mieszkania jest prawie o połowę tańszy niż najem

Jak zauważył ekspert HRE Investments Bartosz Turek, ostatnie perturbacje na rynku mieszkaniowym spowodowały, że czynsze najmu mieszkań, po latach wzrostów, zaczęły spadać. Nie znaczy to jednak, dodaje, że najem okazał się rozwiązaniem tańszym niż zakup, bo w międzyczasie raty złotowych kredytów mieszkaniowych także spadły. 
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie GOSPODARKA budownictwo wynajem mieszkań wynajem

Duże ułatwienia w budownictwie komunalnym i społecznym. Wiceminister rozwoju o pakiecie mieszkaniowym

Przyjety niedawno przez parlament pakiet mieszkaniowy wprowadza m.in. takie rozwiązania - jak dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe i zwiększenie dostępności gruntów pod zabudowę. O szczegółach mówiła w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
Zobacz więcej na temat:  mieszkania nieruchomości GOSPODARKA budownictwo koszty wynajem mieszkań wynajem