Młodzi Polacy na rynku pracy. "Chcą brać życie w swoje ręce"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 16:30
Ponad połowa młodych ludzi chciałaby posiadać własną firmę, a blisko 40 proc. - zatrudniać pracowników - wynika z raportu "Aspiracje ludzi młodych odnośnie ich przyszłej kariery zawodowej". - To nie jest tylko "chciejstwo", bo już od jakiegoś czasu przybywa osób, które pierwszą pracę rozpoczynają już we własnej firmie - zauważa psycholog i ekonomista dr Artur Domurat.
Młodzi ludzie chcą robić ciekawe rzeczy. Interesuje ich elastyczny czas pracy i swoboda w podejmowaniu decyzji
Młodzi ludzie chcą robić ciekawe rzeczy. Interesuje ich elastyczny czas pracy i swoboda w podejmowaniu decyzjiFoto: Shutterstock/Personal Belongings

Problemy młodych właścicieli firm

Młodzi przedsiębiorcy, tak jak i starsi właściciele firm, w ostatnim czasie mierzą się z problemami rosnących cen i wysokich kosztów utrzymania. - Dodatkowo, jeśli chodzi o naszą grupę docelową, czasami brakuje im doświadczenia, które w pewnych sytuacjach pozwala zareagować szybciej i z większą pewnością - mówi Anna Bichta, prezes Fundacji Think!. - I niestety tylko 3 proc. naszej populacji w tym przedziale wiekowym prowadzi własną firmę. To nadal bardzo niski odsetek, ale być może wkrótce się to zmieni.

Aktywne budowanie kariery 

60 proc. biorących udział w ankiecie respondentów w wieku 18-30 lat ma już pracę. Część z nich łączy ją ze studiami. To pokazuje, jak ważne dla młodego pokolenia Polaków jest aktywne budowanie własnej kariery. Uczestnicy badania zadeklarowali też, że gdyby mieli pracować dla kogoś, to widzieliby się w roli ekspertów lub specjalistów, głównie w branży usług, handlu lub produkcji. - Mówiąc krótko: młodzi ludzie chcą robić ciekawe rzeczy - stwierdza dr Domurat. - Ponad połowie respondentów zależy na elastycznym czasie pracy i swobodzie w podejmowaniu decyzji. To pokazuje, jak bardzo młodym ludziom zależy na tym, żeby brać życie we własne ręce.

Zobacz także:

Młodzi chcą robić ciekawe rzeczy

Warto pamiętać, że "Zetki" i "Igreki", czyli przedstawiciele dwóch najmłodszych pokoleń dorosłych, od początku swojego życia wychowywani są według praw wolnego rynku. To ludzie pewni sukcesu i wielu z nich ten sukces osiąga. - Moim zdaniem to są świetni ludzie i pierwsze pokolenie, które potrafi o siebie zawalczyć - mówiła w Czwórce Anna Rogińska, prezes grupy VIPol. Potwierdzają to goście audycji. - Nasz raport pokazuje, że młodzi ludzie poszukują w swojej pracy poczucia sensu i zrozumienia tego, co, po co i dla kogo robią - podkreśla Anna Bichta. - Mają aktywne spojrzenie na życie i wiedzą, że jeśli pojawią się problemy, trzeba będzie je rozwiązać. Są nie tylko rozważni, ale też romantyczni. Zależy im na work-life balance, bo na poważnie myślą o swoim życiu - dodaje dr Artur Domurat. 

Posłuchaj
13:00 CZWÓRKA Dajesz rade - aspiracje 02.03.2023.mp3 Jakie zawodowe aspiracje mają młodzi Polacy? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik 

Goście: Anna Bichta (mentorka, prezes Fundacji Think!), dr Artur Domurat (psycholog i ekonomista, Wydział Nauk Społecznych UŚ, badacz z Centrum Psychologii Ekonomicznej i Nauk Decyzji Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, ekspert Fundacji Think!)

Data emisji: 2.03.2023

Godzina emisji: 14.05

kul

Czytaj także

Będę influencerem. Preferencje zawodowe polskich nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 19:30
Polskie nastolatki zawodową przyszłość wiążą z internetem. Jedni chcą być programistami, inni  grafikami, ale największą popularnością cieszą się: youtuber, instagramer oraz tiktoker. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myślenie innowacyjne. "To kompetencja przyszłości"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 17:10
- Innowacja to robienie inaczej czegoś, co wnosi wartość. Nie chodzi tu tylko o wprowadzanie nowych rozwiązań – tłumaczy strateg i trener innowacji Zuzanna Mikołajczyk.
rozwiń zwiń