#Pomagamseniorom. Sprawdź inicjatywy organizowane w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:22
Seniorzy to jedna z najbardziej potrzebujących grup społecznych w czasie pandemii. Dlatego w całym kraju powstają inicjatywy na rzecz osób starszych. Niektóre wciąż poszukują wolontariuszy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Robert Kneschke

senior pomoc maseczka shutterstock 1200.jpg
ZOBACZ TAKŻE Akcja #pomagamseniorom. Pomagaj z Czwórką!

Młodzi ochotnicy poszukiwani są właściwie w każdej z inicjatyw na terenie Polski. Chodzi o osoby, które mogłyby robić zakupy, dostarczać leki, wyprowadzać psy, albo po prostu odbierać telefony od seniorów. 

Posłuchaj
03:44 _PR4_AAC 2020_10_29-07-16-21.mp3 #Pomagamseniorom - sprawdź, jak każdy z nas może pomóc (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Pod specjalny numer telefonu dla seniorów w Łodzi (42 638 55 00) można dzwonić z różnymi pytaniami, na przykład o godziny otwarcia aptek czy sklepów, można także po prostu porozmawiać. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego także uruchomiło Telefon Seniora dla tamtejszych mieszkańców (71 344 44 44). Telefon Senioralny "Halo Aktywni 60+" otworzyło również Centrum Doradztwa Strategicznego - dla seniorów w Bytomiu (32 784 78 48), Rybniku (32 784 78 74) i Wałbrzychu (74 660 96 09). - Po drugiej stronie naszego telefonu są nie tylko młode osoby, ale także seniorzy - mówiła Ewelina Romuska, opiekunka wolontariuszy z CDS. - Prowadzimy życiowe rozmowy, także o tym, jak ludzie się czują i jak radzą sobie w takiej sytuacji. Traktujemy seniorów poważnie, jak partnerów, a nie jak osoby nieporadne.


konferenccja online shutterstock 1200x660.jpg
Praca w czasie pandemii. "To dobry czas dla freelancerów"

Seniorzy nierzadko potrzebują konkretnych informacji. - Jedna z pań zadzwoniła w pytaniem, jak dojechać do sanatorium. Nasza wolontariuszka rozwiązania komunikacyjne sprawdziła po prostu w internecie i pokierowała tę osobę pod wskazany adres - wspominała Ewelina Romuska.

Czytaj także:

Młodzi chętnie biorą udział w takich inicjatywach. - Jestem gotowy do działania. Mogę robić zakupy, wynosić śmieci. To rzeczy, z którymi seniorzy na co dzień mają dziś problemy - zapewniał w rozmowie z Czwórką jeden z wolontariuszy, który zgłosił się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach. W Warszawie zaś wciąż działa akcja "Senior w koronie" - tu można aplikować przez media społecznościowe, której organizatorzy także zachęcają wolontariuszy do angażowania się i pomoc osobom starszym zamieszkałym na Mazowszu. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.10.2020

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Salony fryzjerskie. Sprawdzone obostrzenia dla bezpieczeństwa klientów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 09:24
Salony fryzjerskie od pewnego czasu działają na nowych zasadach. Pomiar temperatury, maseczki, dezynfekcja to dziś procedury obowiązkowe, by zabezpieczyć się przed koronawirusem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konsekwencje koronawirusa - Polacy zaczęli oszczędzać?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 12:04
Polacy przyznają, że pandemia nie wpłynęła na ich sytuację finansową, ale "zmieniła myślenie o wydatkach". - Przewidujemy, że jakieś oszczędności pewnie nam się przydadzą na czarną godzinę, dlatego nie chcemy wydawać pieniędzy "lekką ręką" - tłumaczyła Katarzyna Dempkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacje do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 10:08
Z jednej strony są proste i przydatne, bo informują nas o tym, czy zetknęliśmy się z osobą zakażoną. Z drugiej - są także kontrowersyjne, bo wymagają od nas podania bardzo wielu danych.
rozwiń zwiń