Coliving - nowy sposób na życie w wielkim mieście?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 19:30
Coliving to nowy trend na rynku nieruchomości, który wpisuje się w ekonomię współdzielenia. Służy portfelowi i integruje. I choć powstał, żeby zaspokoić potrzeby młodych ludzi, także seniorzy mogą na nim skorzystać.
Coliving to idea współdzielenia przestrzeni mieszkalnej
Coliving to idea współdzielenia przestrzeni mieszkalnejFoto: DisobeyArt/shutterstock

Coliving - skąd się wziął?

Z takiej formy współdzielenia przestrzeni korzysta już ponad 20 tysięcy młodych Europejczyków. W apartamentach mają osobne sypialnie i łazienki, ale dzielą części wspólne: kuchnie i salony wypoczynkowe. Światowy rynek nieruchomości przez ostatnie parę lat zainwestował kilka miliardów dolarów w różne formy colivingu - od akademików, przez budynki skierowane dla cyfrowych nomadów, aż po domy senioralne. - Koncept przyszedł z Berlina, Londynu i Nowego Jorku, czyli z miast, które mają dużą gęstość zabudowy i bardzo wysokie czynsze - tłumaczy Przemysław Chimczak-Bratkowski z ThinkCo. - Młodzi ludzie stoją tam przed wyborem, czy chcą mieszkać na "własnym", ale na peryferiach miasta, czy wolą "z kimś", ale blisko centrum. W to miejsce weszły colivingi, które zaproponowały więcej za mniej, czyli wspólny budynek albo duże mieszkanie, ze wspólną przestrzenią, ale niskim czynszem. 

Przestrzeń dla singli i cyfrowych nomadów

Wynajem części takiego mieszkania jest cenowo podobny do wynajęcia pokoju, dlatego oferta jest korzystna zarówno dla studentów, jak i młodych dorosłych, około 30. roku życia. - Colivingi to zdecydowanie nie są miejsca do zakładania rodzin i nie po to zostały wymyślone - zaznacza rozmówca Piotra Firana. - Takie przestrzenie mają integrować ludzi, dać im szansę na poznanie innych, po to, żeby razem spędzić czas. Na początku były adresowane do globalnych nomadów, którzy przyjeżdżają do miasta i chcą się rozeznać.

Posłuchaj
10:54 CZWÓRKA Czat Czworki - coliving 20.01.2022.mp3 Na czym polega idea "colivingu"? (Czat Czwórki/Czwórka)

W Polsce "pęd do własności"

Najczęściej właścicielami takich lokali są inwestorzy albo fundusze, i to oni na tym zarabiają. Mieszkania w colivingu nie można kupić na własność. - W Polsce takie budynki są głównie na etapie planowania i na razie testujemy, czy taki model się u nas przyjmie - wyjaśnia gość Czwórki. - Na razie największą popularnością cieszą się u nas najem instytucjonalny i rozproszony. Widoczny jest również "pęd do własności", który jest przenoszony kulturowo.  

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Przemysław Chimczak-Bratkowski (współzałożyciel ThinkCo)

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 15.27

kul

Czytaj także

Bezpłatne porady prawne dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 16:00
Chcesz się upewnić, czy umowa, którą podpisałeś, jest zgodna z prawem? Jeśli jesteś studentem i masz mniej niż 26 lat - możesz skorzystać z darmowej pomocy prawnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plany na 2022. Jak skutecznie je zrealizować?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 20:04
- Teraz modne stało się "ignorowanie" symboliki 1 stycznia i rezygnowanie z postanowień noworocznych, bo od daty ważniejsza jest nasza wewnętrzna motywacja - tłumaczyła psycholog Katarzyna Kucewicz. - Jednak wielu ludziom po prostu potrzebny jest taki "motor" do zmian, pretekst, by zrobić pierwszy krok. 
rozwiń zwiń