Pracownicze Plany Kapitałowe - czy to się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 16:30
PPK to program rządowy, który ma na celu zabezpieczyć naszą finansową przyszłość na emeryturze. - W ramach programu do naszych oszczędności dokłada się pracodawca oraz państwo. Warto rozważyć, czy nam się to opłaci, zwłaszcza że zbliża się termin kolejnego autozapisu - wyjaśnia bloger finansowy Hubert Świerczewski. 
Eksperci przekonują, że PPK powinny okazać się rozwiązaniem korzystnym dla ludzi młodych, wchodzących teraz na rynek pracy. (zdj. ilustracyjne)
Eksperci przekonują, że PPK powinny okazać się rozwiązaniem korzystnym dla ludzi młodych, wchodzących teraz na rynek pracy. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Goksi

- Większość osób, która jest aktualnie zatrudniona i nie zainteresuje się tym tematem, czy chce, czy nie chce, zostanie do PPK zapisana - dodaje gość Czwórki. - Autozapis przeprowadzany jest co cztery lata i obejmuje wszystkich pracowników, którzy nie złożyli w dziale kadr pisemnej rezygnacji.  

- Jeżeli dana osoba zostanie w PPK, to do każdego zaoszczędzonego 100 zł pracodawca i państwo dołożą jej kolejne 100 zł - mówił w Polskim Radiu Bartosz Marczuk z Grupy Polski Fundusz Rozwoju. Osoby, które zarabiają do 120 proc. minimalnej pensji, czyli do 4200 zł brutto, wystarczy, że wpłacą 0,5 proc. pensji do PPK, a pracodawca dołoży im 1,5 proc. W perspektywie długoterminowego oszczędzania daje to zyski nieporównywalne z innymi metodami pomnażania pieniędzy - podkreśla część ekspertów.

Każdy członek PPK może podnieść kwotę, którą chciałby odkładać - z 2 do 4 proc. Pracodawca również ma taką możliwość, żeby zwiększyć swój wkład - z 1,5 proc. do 4, jednak nie jest to związane z decyzją pracownika. - Zgromadzone w ten sposób pieniądze są inwestowane - w akcje i w obligacje. Te drugie są bardziej bezpieczne, te pierwsze - w długim terminie - dają lepszy zwrot - mówi  Hubert Świerczewski. - Niestety nie mamy większego wpływu na to, w jaki sposób będą "pracować" nasze oszczędności. O tym, jaka instytucja będzie nimi obracać, decyduje pracodawca. My możemy jedynie wybrać odpowiedni fundusz, który większą część naszego portfela będzie inwestował w obligacje albo w akcje.   

Sprawdź też:

Z pieniędzy zgromadzonych w PPK możemy w pełni skorzystać, kiedy przejdziemy na emeryturę. - Po skończeniu 65. roku życia możemy wypłacić 25 proc. wszystkich środków, a następnie 75 proc. będzie nam wypłacane w ratach - co najmniej 120. To oznacza, że pełną kwotę otrzymamy mniej więcej w wieku 70 lat - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Drugą opcją jest wypłata wszystkich pieniędzy od razu, kiedy skończymy 60 lat. Wtedy jednak będziemy musieli ponieść koszty związane z podatkiem od zysków kapitałowych. Jeżeli jednak zechcemy wypłacić pieniądze z PPK przed 60. rokiem życia, to od zysków musimy zapłacić podatek Belki. 

Posłuchaj
12:03 CZWÓRKA Djesz rade - ppk 09.03.2023.mp3 Wszystko, co musisz wiedzieć o PPK (Dajesz Radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz Radę

Prowadzi: Mateusz Kulik 

Gość: Hubert Świerczewski (autor kanału "Pankracy")

Data emisji: 09.03.2023

Godzina emisji: 14.05

kul

Czytaj także

WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finansowy kac. Jak uporządkować zadłużenie i rozmawiać z windykatorem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 15:50
Wybrzmiał odgłos korków od szampana, zgasły światła fajerwerków, ale zdarza się, że po wystawnych świętach i szalonej zabawie sylwestrowej wciąż mamy kaca, kaca finansowego. Problemy z wysokimi kredytami i pożyczkami dotykają wielu Polaków, podpowiadamy jak zacząć rozplątywać spiralę zadłużenia. 
rozwiń zwiń