Polskie Radio
Section05
PPK

Giełda w Warszawie w 2022 r. Największy udział w obrotach mieli zagraniczni inwestorzy

Największy udział w obrotach na rynku głównym GPW w 2022 r., tak jak w poprzednich latach, mieli inwestorzy zagraniczni. Wygenerowali oni 64 proc. obrotów akcjami - poinformowała giełda. Dodano, że krajowi inwestorzy instytucjonalni odpowiadali za 19 proc. obrotów. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych emerytura oszczędzanie oszczędności obligacje PPK POLSKA społeczeństwo

Pracownicze Plany Kapitałowe - czy to się opłaca?

PPK to program rządowy, który ma na celu zabezpieczyć naszą finansową przyszłość na emeryturze. - W ramach programu do naszych oszczędności dokłada się pracodawca oraz państwo. Warto rozważyć, czy nam się to opłaci, zwłaszcza że zbliża się termin kolejnego autozapisu - wyjaśnia bloger finansowy Hubert Świerczewski. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA oszczędności oszczędzanie finanse pieniądze Mateusz Kulik PPK

Eksperci: zbyt wielu Polaków nie wierzy, że PPK są szansą na godną emeryturę

PPK powinny okazać się rozwiązaniem korzystnym dla ludzi młodych, wchodzących teraz na rynek pracy. Ich emerytury z systemu powszechnego będą niewielkie ze względów demograficznych więc powinni już myśleć jak zapewni sobie emeryturę, właśnie np. w PPK. Dla starszych nie będzie to już  tak znaczące. Te osoby mogą jednak skorzystać na IKE czy IZE- mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura PPK

Poznaliśmy firmy najsprawniej wdrażające PPK. Konkurs "Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca" rozwiązany

Znamy zwycięzców czwartej edycji konkursu "Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca", wyróżniającego przedsiębiorców zaangażowanych we wdrażanie Pracowniczych Planów Kapitałowych w swoich firmach. Laureatami tegorocznej edycji zostali: Amago, AMS, Centralny Ośrodek Informatyki, Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju, Equinum Broker, Politechnika Poznańska, Polski Holding Hotelowy, Timac Argo, Neonet, Bruk-bet, Onwelo, UBS oraz Związek Polskich Rodzin Trzy Plus.  
Zobacz więcej na temat:  oszczędzanie praca PPK POLSKA GOSPODARKA

PPK chronią oszczędności. Marczuk: ich konstrukcja skutecznie zapobiega utracie wartości

- Konstrukcja Pracowniczych Planów Kapitałowych skutecznie zapobiega utracie wartości oszczędności - zapewnił wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Według niego oszczędności zgromadzone na kontach w PPK są dobrze chronione nawet przy spadkach na rynkach papierów wartościowych i wysokiej inflacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PPK oszczędzanie Bartosz Marczuk emerytura pracownik fundusz emerytalny finanse osobiste POLSKA

PFR zbiera dane o przynależności do PPK. Pomoże w tym specjalny portal

Od 18 listopada do końca grudnia 2021 r. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) prześle wezwania do prawie 650 tys. podmiotów, które były zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), ale do tej pory tego nie zrobiły. Aktualna wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK będzie największą dotychczas realizowaną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura PPK pracodawcy pracownicy Pracownicze Plany Kapitałowe składka zus