Janina Jankowska - legenda polskiego reportażu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 12:21
To jedna z najbardziej utytułowanych reportażystek radiowych w Polsce. - Zawsze lubiłam podsłuchiwać - mówi Janina Jankowska w reportażu Katarzyny Błaszczyk.

Jakowska, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, w Polskim Radiu pracowała od 1973 do 1982 roku, w Redakcji Reportaży Literackich. W sierpniu 1980 roku pojechała do Stoczni Gdańskiej, realizując w trakcie strajku reportaż "Polski Sierpień", którego fragmentów możemy posłuchać w nagraniach Błaszczyk. W zespole prasowym uczestniczyła też w obradach Okrągłego Stołu. W 2011 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Serdeczna, otwarta, kocha młodych ludzi, a swoją pracą udowodniła, że niczego się nie boi - tak o Jankowskiej mówią Olga Mickiewicz ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia i Michał Słobodzian z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. W reportażu Błaszczyk wspomina dokonania Jankowskiej i opowiada o jej najciekawszych nagraniach i największych wyzwaniach.

***

Tytuł reportażu: Janina Jankowska – portret reportażystki Polskiego Radia.

Autorka reportażu: Katarzyna Błaszczyk

Data emisji: 28.10.2015

Godzina emisji: 11.00

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marta Szwonder - silna jak tur, uparta jak koza

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 11:01
W wyniku wielu nieszczęśliwych zbiegów okoliczności Marta Szwonder, toruńska studentka, straciła możliwość samodzielnego poruszania się. Dzięki swojej sile zdobyła pieniądze na operację za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziejsi 20-latkowie. Czy walczyliby w powstaniu?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 16:50
Harcerze z ZHR nakręcili film, w którym powstańcy mówili, co chcieliby zrobić, gdyby dzisiaj mieli po 20 lat. Czy młodzi ludzie sami poszliby w ślady powstańców?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie według nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 19:30
- Poznałam wielu powstańców i dotarło do mnie, że to nie tylko postaci z książek i filmów, ale prawdziwi ludzie i ich historie - mówi Ania, która jest wolontariuszką w Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń