Efekt Orestesa na teatralnych deskach

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 12:23
Grzegorz Grecas jako reżyser wskrzesił postać mitycznego Orestesa i zderzył jego historię z wydarzeniami odbywającymi się w XXI wieku.
Audio
  • "Efekt Orestesa" - reportaż Beaty Kwiatkowskiej (Reportaże w Czwórce)
Kadr ze spektaklu Enterorestes. Punktem wyjścia do tej historii jest zbrodnia w  Rakowiskach - morderstwo popełnione przez parę młodych ludzi na rodzicach jednego z nich.
Kadr ze spektaklu #Enterorestes. Punktem wyjścia do tej historii jest zbrodnia w Rakowiskach - morderstwo popełnione przez parę młodych ludzi na rodzicach jednego z nich.Foto: źr. Facebook

Ze spotkania starożytności ze współczesnością powstał spektakl #Enterorestes oparty na autentycznych wydarzeniach. Główną oś spektaklu stanowi relacja dwojga nastolatków: Apolla i Orestesa, a teatralna opowieść inspirowana jest głośną sprawą zbrodni w Rakowiskach. Widowisko dotyka wątków agresji i nienawiści oraz hejtu w intrenecie. Sztuka pokazywana jest w placówkach oświatowych. - Spektakl jest mobilny, za każdym razem rozkładamy od nowa całą scenografię. Po spektaklu zostawiamy do siebie adres mailowy i ludzie piszą do nas, często z prośbami o pomoc - mówią aktorzy.

kadr ze spektaklu #Enterostes/źr. Facebook

W sztuce #Enterorestes występują Piotr Bublewicz, Przemysław Furdak, Malwina Rusów oraz sam Grzegorz Grecas. W Czwórkowym reportażu opowiadają oni o powstawaniu spektaklu, ale także reakcjach młodzieży po szkolnych prezentacjach.

Zobacz więcej: Reportaże w Czworce <<<

***

Autorka reportażu: Beata Kwiatkowska

Tytuł reportażu: "Efekt Orestesa"

Data emisji: 28.04.2016

Godzina emisji: 11.00

Reportaż przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

kd/kul


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kobieta, która walczy z rakiem. "Moim mieczem jest dobra energia"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 15:44
- Jestem kobietą, mamą i fotografem. Teraz także kobietą chorą na nowotwór. W trzech pierwszych rolach się sprawdziłam, w tej ostatniej... cały czas walczę - mówi Anna Schubert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyna, która chodzi po dachach Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 14:20
Była już na iglicy Pałacu Kultury, wspięła się też na większość nowoczesnych wieżowców w Warszawie. Pasją Aleksandry Łogusz jest fotografowanie miasta z perspektywy dachów budynków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Amelia". Jak film Jean-Pierre'a Jeuneta walczy z depresją?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 12:30
- Główna bohaterka zachęca do smakowania i celebrowania życia - przekonuje psycholog Martyna Harland. - Pacjentom z depresją może dawać światło i nadzieję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość platoniczna. Kogo kochała Aleksandra Popławska?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 13:30
- Moją platoniczną miłością był francuski piosenkarz Francis Cabrel. Wysłałam demo do jego szkoły i otrzymałam stypendium, dzięki któremu ta fascynacja skończyła się - wspomina aktorka i reżyserka Aleksandra Popławska.
rozwiń zwiń